نوهان بلوچستان(nohan)

نوهان برگی از دفتر بلوچستان برای گفتن گفتنی ها وشنیدن شنیدنی ها ست.

در وب سایت استون در قسمت نظرات یکی از مقالات دیدگاه یکی به اصطلاح دلسوزان جامعه بلوچ توجهم را جلب کرد و به فکر برد،در اینجا نظر این هموطن بلوچ و جوابیه خودم را آوردم تا نظر دیگر دوستان را نسبت به این قضیه بدانم:

هموطن بلوچ:مایه ی خرسندی است که بالاخره این بحث های کهنه در جهان مدرن و البته بحثی شاید مدرن در جامعه ی سنتی بلوچستان ما جریان پیدا کرده است. توصیه ی من به دوستان هموطن بلوچ این است که در هر حرکتی جانب احتیاط را رعایت کنند. دیالوگ روشنفکری تا هنوز در بلوچستان جایگاهی برای خود پیدا نکرده و عجله در این راه می تواند خطرناک و گاه دارای عواقب بد باشد. دوستان به اصطلاح روشنفکر ما که اغلب مقلد و پیام رسان پسمانده های روشنفکران ایرانی و گاه غربی هستند متاسفانه بدون شناخت واقعیت ها ی موجود جامعه بلوچستان و بدون تحمل لایه های چندگانه ی فکری و فرهنگی مردم بلوچستان، ظاهراً به طبل مدرنیته می کوبند، غافل از اینکه برد موفقیت و مقبولیت خودشان را نیک بسنجند. پیام بنده به عنوان یک بلوچ و کسی که دردمند همان مردم و سرزمین هستم و راههای پیشرفت آن را گاه مطالعه می کنم این است که گامهایتان را استوار ولی آرام بردارید مبادا خشتک روشنفکری تان پاره شود.

نوهان: آنطور که اذعان داشتید از دلسوزان این قوم هستید اما جامعه بلوچ همیشه این دست دلسوزی ها را به خود دیده ، اما برای درد این قوم مرهمی نبوده است. این جریان اگر نگوییم روشنفکر اما خوش فکر و پیشرو بلوچ به سان شما نا آشنا با اندیشه ها و تفکرات مردم بلوچ نیستند زیرا که خود دست پرورده همین دیار هستند.بیان دیدگاه ها در جامعه بسته و انقباضی ما بخصوص اگر شمایلی جدید نسبت به تفکرات سنتی داشته باشد، دشوار است اما این بذر آبخورده ناگزیر است جان بگیرد و رشد کند حتی در زمین سنگلاخی و بایر بلوچستان.اگر قطره ای بهر جان گرفتن این بذر ها نیستیم،امیدی باشیم برای باران.
نیش های شما گرچه روح بیمارتان را تسکین می دهد اما درمان نیست.

 

اما در ادامه احساس کردم این دیدگاه نیاز به تجزیه و تحلیل بیشتری دارد،به هر حال نباید گسترش به افکار پیشرو و تمایلات روشنفکری در جامعه کنونی بلوچ را نادیده بگیریم و از طرفی به بررسی اهداف و بازخورد آن نزد افکار عمومی بپردازیم.

دیدگاه این شخص میتواند چندین سوال را در ذهن ایجاد میکند،با طرح این سوالات از همه علاقه مندان و بخوصوص وب نویسان می خواهم تا به نحوی شایسته به آن بپردازند امیدوارم  تجزیه و تحلیل دوستان برداشت دقیق تر و صحیح افکار عمومی را بهمراه داشته باشد.

آیا به راستی لزوم وجود مباحث روشنفکری در جامعه بلوچ احساس می شود؟

آیا روشنفکران بلوچ به راستی مقلد و پیام رسان پسماند های ایرانی و غربی هستند؟

آیا روشنفکران بلوچ درک درستی از واقعیت جامعه بلوچ ندارند؟

آیا روشنفکران بلوچ آستانه تحمل کمی در برخورد با لایه های فرهنگی و اجتماعی کنونی جامعه دارند؟

و در نهایت با توجه به روند کنونی جامعه بلوچستان چه استراتژی از جانب قشر روشنفکر و پیشروی بلوچ باید اتخاذ گردد؟نویسنده : - ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٠   |    نظرات []   |    لینک ثابت