نوهان بلوچستان(nohan)

نوهان برگی از دفتر بلوچستان برای گفتن گفتنی ها وشنیدن شنیدنی ها ست.

نوهان

  خطر زلزله از بیخ گوشمان گذشت اما خاطره آن شاید برای سالها در ذهنمان ماندگار باشد، هر کس از ظن خود تفسیری می دهد و این بلای طبیعی را به نفع ذهنیت و فکر خود مصادره می کند! اما چیزی که باید به آن اذعان کنیم این است که تا چند صباحی سیستم ایمنی و ذهنی بدنمان نسبت به کوچکترین لرزش و خطرات احتمالی واکنش نشان می دهد که بیانگر نوعی هوشیاری و آمادگی برای روبرو شدن با خطر است.

  زلزله ویرانگر است و شاید برای همه ما هیچ چیز به این اندازه وحشت آفرین نباشد که در کمتر از چند دقیقه دوستان،آشنایان،خانه و کاشانه و شهر و دیار خود را از دست رفته و ویران ببینیم،از این رو همین توجیه است که شنیدن خبر ویرانگری زلزله برای هر کجای دنیا که باشد بسیار متاثرمان کند. اما از زلزله که بگذریم مساله ای که در دنیای امروز بسیار داغ است و همواره دغدغه گروه ها و جریانات فکری زیادی از مردم در نقاط مختلف جهان،بخصوص دنیای متمدن را به خود مشغول ساخته بحث حقوق شهروندی است. شاید بتوان گفت عدم آموزش و آگاهی یک جامعه از حقوق شهروندی در درازمدت پیامد همان زلزله ویران گر را دارد با این تفاوت که یکی در فاصله یک چشم بهم زدن و دیگری با طمانینه زندگی بشر را مختل و ویران میکند.

  در معادلات و مدیریت های نوین شهری فکر،استعداد،امکانات و همگرایی تک تک افراد جامعه و شهروندان از اهمییت برخوردار است و در شهرهای توسعه یافته، برنامه هایی مفصل برای بکارگیری فردیت ها و پرورش حس مسئولیت در بطن جامعه طرح ریزی و بکار گرفته می شود. در مقابل این بینش که شهروندان تنها شهری پاکیزه و کوچه و خیابان هایی آسفالت و سنگفرش داشته باشند مسلما نگاهی سطحی و کوتاه مدت در مدیریت شهری نوین تلقی می شود! از این رو که جایگاه شهروندان امروز نه تنها باید شهری آباد و داشتن محیط و کالبد شهری دلچسب و دلنشین برای زندگی باشد،بلکه تک تک افراد و شهروندان باید از حق مشارک در امور اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برخوردار باشند و بتوانند افکار و اندیشه های خود را بیان کرده و قدرت عملگرایی داشته باشند.نویسنده : - ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٢   |    نظرات []   |    لینک ثابت