نوهان بلوچستان(nohan)

نوهان برگی از دفتر بلوچستان برای گفتن گفتنی ها وشنیدن شنیدنی ها ست.

انتخابات مجلس نهم به پایان رسید و نمایندگان حوزه های مختلف مشخص شدند.مناطق دیگر را کمتر اما حوزه ایرانشهر را از نزدیک دنبال کردم که جنبه های مثبت و منفی خودش را به همراه داشت. به عنوان مثال:

1.کمتر مستمندی شب گرسنه می خوابید.

2.دوستان و آشنایان زیادی در محل ستاد ها بعد از مدتها صله ارحام به جا آورده و چاق سلامتی درست و حسابی می کردند، بدون دلهره از خرج چای و شیرینی و پذیرایی.

3.خیلی از جوان ترها تمرین آداب و معاشرت در جمع میکردند و گره از چه بخت هایی که گشوده نشد!

4.پی بردیم دور و برمان آدم هایی با پتانسیل های بالای اجتماعی،مالی و معنوی وجود دارند که بدون کمترین چشم داشتی حاضر هستند از پول و اعتبار خویش برایمان مایه بگذارند بدون اینکه در نیتشان تردید کنیم.

5.جوان هایی که فرصت را برای اثبات شایستگی هایشان  به امید آینده ی مناسب تر شغلی،اجتماعی و فرهنگی غنیمت شمرده و به تکاپو افتادند.

نمی خواهم به جنبه های منفی قضیه بپردازم اما با کمی اقماض می توانم بگویم این دوره از انتخابات اندکی کم تراکم تر اما سالمتر و آگاهانه تر نسبت به ادوار گذشته  در حوزه ایرانشهر بود.

انتخاب جوانترین کاندیدا و یکی از دو کاندیدای با تحصیلات عالیه (سعید اربابی و ناصر درخشان) با روحیه ای تازه تر نسبت به سایر کاندیداها یکی از فاکتور های این فرضیه می باشد.

انتخاب سعید اربابی و آرای قابل توجه ناصر درخشان خیلی از معادلات بر گرفته از ادوار گذشته را بر هم زد و نشان داد؛ همیشه سرمایه گذاری مالی و مادی،فامیلی و طایفه ای و منطقه ای جواب گو نیست و بهتر است بگوییم دیگر در ایرانشهر به تنهایی جوابگو نیست.

موضع گیری آگاهانه جوانان و نخبگان شهر در مورد کاندیداها و فراهم شدن شرایطی برای انتخاب آگاهانه در ایرانشهر این حوزه انتخابیه را از مناطق دیگر بلوچستان پیش انداخت و به گونه ای متمایز نمود.حال می توان از تولد موجی مثبت و الگویی مناسب در صورت تداوم و آسیب شناسی مناسب برای جامعه ی سیاست زده بلوچستان نام برد.موجی که پتانسیل ایجاد قطب سومی به نام جوانان و فرهیختگان را در کنار دو قطب سنتی و تاثیرگذار در امر انتخابات در بلوچستان را داراست. و به استناد گفته خود جوانان در پیام منتشر شده که ادامه مسئولیت خود را در پیگیری حق و مطالبات مردم منطقه از نماینده آینده در کنار روشنگری افکار عمومی می دانند چشم انتظار رونق هرچه بیشتر این قشر و چنین حرکت هایی هستیم.نویسنده : - ساعت ۳:٥٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ اسفند ۱۳٩٠   |    نظرات []   |    لینک ثابت