نوهان بلوچستان(nohan)

نوهان برگی از دفتر بلوچستان برای گفتن گفتنی ها وشنیدن شنیدنی ها ست.

اولین پیشنهاد رسمی و عملی برای ورود به دنیای حقیقی از جانب آقای صلاح الدین درخشان مدیر وبلاگ توسعه مکران داده شد و ایشان شهر چابهار را میزبان اولین هم اندیشی دوستان پیشنهاد دادند.

اگر بخواهم با خودم رو راست باشم، ورود به عرصه حقیقی در شرایط موجود را مناسب می دانم کما اینکه همه دوستان اذعان دارند فرصت های بی شماری توسط نسل های قبل از ما نادیده گرفته شده یا مصلحت اندیشی مانع از رشد و تکامل موج جدیدی در منطقه بلوچستان شده است.حرکت های اجتماعی و فرهنگی هرچند اندک و پراکنده در مناطق و شهر های مختلف بلوچستان صورت گرفته است،که چشم انداز قابل قبولی برایشان تصور نمی شود.

بعد از نوشتن چشم انداز وبلاگ نویسان بلوچ و رصد دیدگاه های دوستان و رسیدن به این نکته که دیگر نمی توانم بگویم دغدغه ای شخصی بوده است.بلکه احساسی گروهی و جمعی داشته ایم.بنابراین این بحث را با برنامه هایی که قبلا در سر می پروراندم کامل کردم و برای دوستان به اشتراک می گذارم. 

در ادامه اگر چنین نشستی صورت پذیرد موارد زیر را پیشنهاد میکنم:

ـ تشکیل هسته مرکزی از دوستان اهل قلم و اندیشه و نخبگان بلوچ

ـ بررسی و آسیب شناسی از درون و نقد خویشتن

ـ تعیین اهداف و برنامه های کوتا و بلند مدت

ـ برنامه ریزی جهت رسیدن به طرح توسعه اجتماعی 

ـ تعیین فاکتورهای کارکردی و کاربردی برای طرح 

وجود هسته مرکزی قابلیت های گروه را بالا برده و حریم امنی برای فعالیت اعضاء ایجاد می کند.

منظور از بررسی و آسیب شناسی خویشتن،کشف هویت و خواسته های خود می باشد،بررسی اینکه در چه کاری خوب هستیم و در چه کاری توانایی لازم را نداریم،شناسایی فرصت ها و تاثیر آنها بر گروه. شناسایی توانایی ها و درک نقاط ضعف و تقویت آنها و در پایان به تحلیل چیزهایی که مسیر موفقیت گروه را مخدوش می کند،که همان تهدید ها هستند بپردازیم.هرچند تهدیدات قابل پیشبینی نیستند اما قابل برنامه ریزی هستند.

در مورد تعیین اهداف کوتاه و بلند مدت می توانیم آنها را به صورت کارگروه های تخصصی و بر مبنای فاکتورهای سیاسی،فرهنگی اجتماعی و تکنولوژیکی و ... تقسیم بندی کنیم. دغدغه ها و حقوق انسانی،هویتی،شهروندی و اجتماعی را آنالیز و در اولویت ها بگنجانیم. منظور از فاکتورهای سیاسی شناسایی قوانین و آئین نامه های تاثیر گذار بر روی فرصت های تعیین شده گروه و همچنین تغییرات قابل پیش بینی دولت یا سیاست های دولت و ایجاد فرصت ها یا تهدید های جدید برای اهداف و اولویت هایمان می باشد.

در فاکتورهای اجتماعی می توانیم به رصد آمارها و جریان های اجتماعی بلوچستان و پیش بینی نیاز های مختلف به ویژه آموزشی اجتماع بپردازیم.بررسی سبک زندگی و تغییرات فرهنگی و راه های فرهنگ سازی و تعیین سرفصل های فرهنگی و اجتماعی برای خوراک دهی به جامعه بلوج و تاثیر گذاری بر نسل های مختلف.

فاکتورهای تکنولوژیکی نیز از اهمیت خاصی برخورداراند، به یاد داشته باشیم که تغییرات تکنولوژیکی به سرعت صورت می گیرند و ممکن است به علت عدم توجه به آنها دچار عقب ماندگی شویم.همچنینن در تعیین جنبه های رسانه ای نقش تعیین کننده ای دارند.

به نظر من در جهت رسیدن به طرح توسعه اجتماعی توسط گروه نقطه اساسی تعیین جهت و مسیر گروه می باشد،و به نوعی مانند قطب نما برای مسیر یابی جهتی که تعیین می کنیم عمل می کند.

تمام این امور نیازمند زمانبندی و صرف وقت و هزینه معنوی و احتمالا مادی برای اعضاء می باشد؛در ادامه اگر موافقید به سوالات زیر پاسخ دهید:

ـ چه ارزشهایی در هسته تصمیم گیری شما وجود دارد؟

ـ آیا احساس می کنید در حال ساخت سهم قابل توجهی از جامعه هستید؟

ـ تشکیل این گروه یا این ماموریت چه ارزش مفهومی عمیقی برایتان دارد؟

ـ می خواهید دیگران گروه را چگونه ببینند و چه برداشت و قضاوتی داشته باشند؟

حال با پاسخ به این پرسش ها تا حدودی می توانیم بیانیه ماموریت گروه را نگارش کنیم و چشم انداز مناسبی داشته باشیم. حتی پیشنهاد دارم برنامه ای بلند مدت به عنوان مثال پنج ساله مکتوب شود،که در اهداف کوتاه یا بلند مدت گروه می گنجد.همه این موارد را می توانیم با الگو قرار دادن بیانیه ماموریت خود مشخص کنیم و به بخش های قابل مدیریت تقسیم کنیم.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید بر روی اهداف کلیدی و بزرگ خود تمرکز نماییم و تعیین کلیدی ترین اهداف به صورتی محدود نتیجه را آسانتر می کند.

حال در صورت موافقت به سوالات بعدی پاسخ دهید:

ـ آیا به افزایش سطح آموزشی خود نیاز داریم؟

ـ آیا نیاز به توسعه و ارتقاء گروه احساس می شود؟

ـ آیا به کسب تجربه در زمینه خاصی نیاز داریم؟

*البته مطالب بیان شده در این مجال جای نقص و تکمیل شدن را دارد و با قرار گرفتن در کنار دیدگاه های همه شما بزرگواران و برنامه هایتان سیر تکاملی خود را خواهد پیمود.همچنین رسیدن به جمع بندی اصولی نیاز به اجماع حداکثری دوستان دارد،لذا اگر به افراد علاقمند و آگاه به این بحث دسترسی دارید من را از نظرات آنها  مستفیض نمایید.پیشاپیش سپاسگذار از همراهی گرمتان.نویسنده : - ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ اسفند ۱۳٩٠   |    نظرات []   |    لینک ثابت