نوهان بلوچستان(nohan)

نوهان برگی از دفتر بلوچستان برای گفتن گفتنی ها وشنیدن شنیدنی ها ست.

نوهان

دوستان اهل مطالعه در فضای مجازی و علاقه مند به بحث های جامعه بلوچستان،این روزها شاهد بالاگرفتن مباحث نقد از درون و عملگرایی هستند. اما این یادداشت را پیرو مطلب دوست بزرگوارم مصطفی دانشور می نویسم، که بی ارتباط با سلسله مباحث قبلی خودم نبوده و گمان کنم بیان کننده اهداف ما از چنین گپ و گفت هایی باشد. اما بحث از کجا آغاز و جهت گیری مشخص تری پیدا کرد؟ باید بگویم بعد از اینکه مباحثی پیرامون تولد نسل جدید با روحیات خاص خود و پتانسیل هایی متفاوت با ادوار گذشته مطرح گردید و در ادامه به بحث نخبگان و بررسی و آنالیز دو نسل گذشته با نسل سوم نخبگان بلوچ  منجر شد. لازم دیدم چشم انداز و قابلیت های این نسل را به مباحثه بگذارم و برای بهبود و رفع کاستی ها وآسیب های پیش روی آن با دوستان و مخاطبان عزیز به تبادل نظر بنشینیم. طبق جمع بندی ها و دیدگاه هایی که رد و بدل گردید و شرح آن در وبلاگ دوستان و همین وبلاگ موجود است. به وجود هدف مشترک توسعه با محوریت مسائل فرهنگی و هویتی، اذعان کردیم. و این را خواسته اکثریت اقشار بلوچ به خصوص نخبگان و افکار پیشرو دانستیم. به موازات این مباحث و برای برون رفت از شرایط نابسامان کنونی و فرار از روزمرگی و برچسب های احتمالی آینده، خود را موظف به ارائه راهکار و سیاست گذاری در قالب "گفتمان قدرتمند و سازنده" دانستیم ، که فضای مجازی یکی از همین قالب ها می باشد.

این طبیعیست که در یک گفتمان سالم اختلاف دیدگاه وجود داشته باشد و با زمینه های عادلانه ای که در چنین مباحثی وجود دارد،نقاط افتراق به اشتراکات تبدیل شوند. بررسی نقاط ضعف، پردازش و حلاجی آنها و رسیدن به راهکار، حرکت پسندیده ای که آغاز شده و بازخورد آن در معرض افکار عمومی قرار گرفته است، تا برداشت صحیح خود را داشته باشند و در نهایت به پیرامون خود و جامعه تسری بدهند.

پس تحقیق، پژوهش و بررسی پیرامون چنین مباحثی خود نوعی عملگرایی به حساب خواهد آمد، اما برای تحقق اهداف "توسعه محور" ذکر شده ، نیاز به وسیع تر شدن میدان وحیطه عمل خواهد بود.

همانطور که در یادداشت "به کدام عملگرایی می گراید؟" بیان کردید و انواع گوناگونی از عملگرایی ذکر شد، راه های گام برداشتن در این میدان متنوع، اما رسیدن به نتیجه مطلوب دشوار است. پس مسلما نیاز به تعیین اهداف و ترسیم چشم اندازی گسترده ، یارگیری آگاهانه، رصد و شناسایی همفکران مصمم ،فراهم نمودن زمینه ها و ابزار مناسب و آسیب شناسی دقیق می باشد. تا بدین جای بحث مشخص شد که کدام یک از فرضیات شما در قالب اهداف ما نمی گنجد و کدام یک همخوانی بیشتری دارد. اما حتما در دنباله مباحثم به جنبه های مشخص تری اشاره خواهم کرد.

اما در قسمت پایانی یادداشت مصطفی دانشور چکیده بسیار بجا و خوبی  ارائه شد،که نشان دهنده مواضع آگاهانه ایشان است. و با شش مورد از نکات ارائه شده کاملا موافق هستم. در پایان ذکر یک نکته ضروری است، و آن اینکه مباحثی که مطرح می شوند، نه فراخوانی برای یارگیری و تعمیم دیدگاه، بلکه برای شناسایی استعداد ها و تولید اندیشه در بضاعت این فضا می باشد. بدون شک عزیزانی که انرژی و توان فعالیت مثبت در جهت افکار جمعی را داشته باشند، حتما راه مناسب برای ارائه و عرضه افکار و اندیشه خود  به جمع و بکارگیری پتانسیل های عملی خود را خواهند یافت.

 نویسنده : - ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩۱   |    نظرات []   |    لینک ثابت