نوهان بلوچستان(nohan)

نوهان برگی از دفتر بلوچستان برای گفتن گفتنی ها وشنیدن شنیدنی ها ست.

.


نوهان

یک روز صبح و آفتابی، یکی از همان روزهای دل انگیز مهرماه که همراه است با جنب و جوش دانش آموزانی که مجهز به قلم و کتاب به سوی سنگر های علم و دانش روان هستند. بله مدارس و کلاس ها سنگرهایی هستند که در خود سربازانی را پرورش می دهند تا افرادی لیاقت پاسداری و حراست از این مرز و بوم و فرهنگ آن را داشته به دست بیاورند. این برداشتی است که خانواده ها از سیستم آموزش و پرورش دارند و در واقعیت نیز انتظار بجایی است.دیروز یکی از دوستان گلایه ای را مطرح کرد از وضعیت تعلیم و تربیت دانش آموزان و اشکالاتی به مدیریت برخی مناطق آموزش و پرورش بلوچستان داشت.

این دوست اضافه کرد:همیشه شنیده بودم به دلیل برخی سهل انگاری های متولیان آموزشی که در منطقه خودمان هم کم نیست روند تعلیم و تربیت دچار کاستی هایی می شود، اما نمی دانستم عمق فاجعه تا چه حد می تواند باشد!!!

تا اینکه متوجه شدم در یکی از مدارس بیخ گوش خودمان یکی از شاهکارهای مدیریتی در امر آموزش دارد گریبان دانش آموزان و خانواده هایشان را می گیرد!! بله متولیان آموزشی یکی از مناطق محلی،با درایت خاصی که از خود نشان داده اند،نیروی غیر تخصصی را برای دروس کلیدی در برخی مقاطع حساس به خدمت گماشته اند! اینجا بود که وظیفه خود دانستم وارد عمل شده و علت امر را جویا شوم و در نهایت متوجه شدم تمام مسئله به ضعف برنامه ریزی و مدیریت آقایان برمی گردد که با آزاد ساختن چند نیروی تخصصی خود در سال تحصیلی جاری به یکباره با کمبود نیرو مواجه شده اند و یا ضعف در ساماندهی و درخواست نیروی انسانی و دلایلی دیگر، به اجبار نیروهایی غیرمرتبط را سازماندهی و به نوعی صورت مسئله را پاک کرده اند!!!

حال خود قضاوت کنید؛ آیا با وجود چنین برنامه ریزی و مدیریتی و چنین افرادی در سیستم آموزش و پرورش یک منطقه ی محروم می توان چشم انداز روشنی برای مردم این خطه متصور شد؟!کدام وجدان بیداری حاضر می شود حقوق کودکان محروم این منطقه را پایمال کند و آسوده باشد؟!

اگر ما هم بخواهیم همیشه چشم خود را بروی این مسائل که مستقیم با جامعه سر و کار دارند، ببندیم! منجمله حق اولیه ای که یک دانش آموز برای تحصیل نیاز دارد را مطالبه نکنیم،بنابراین نباید چشم اندازی آباد برای سرزمین مان متصور باشیم!!!  نویسنده : - ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳٩۱   |    نظرات []   |    لینک ثابت