12 اسفند،محمد سعید اربابی و نسل نواندیش بلوچ

نوهان

  با مطالعه انتخابات در منطقه ی بلوچستان به نوع نامتعارفی از آداب و رفتارهای سیاسی در مقایسه با نوع مدرن و توسعه یافته آن برمی خوریم که به نوعی بازتاب رویکرد سنتی توده های بلوچ به مقوله های اجتماعی و بخصوص انتخابات است. رفتارها و مناسبات سنتی در بلوچستان در جهت تحقق خواسته های اکثریت غالب بوده است که منافع خود را در حفظ آن پنداشته و به نوعی عادت و خلق و خوی ثابت آنها بدل گشته واستمرار این عادت اجتماعی منجر به نادیده گرفته شدن خواسته های اقلیت های فکری شده و شرایط بقا برای آنها را در همرنگ شدن با اکثریت ترسیم کرده است.

  ظهور عناصری نو و قابل دسترس برای عموم مانند مدارس،دانشگاهها،ادارات و تا حدودی تحول مناسبات اقتصادی و همچنین رسانه های مدرن ارتباطی در بلوچستان بستر جهت رشد فضاهای فکری پویا و متفاوت از قالب های سنتی برای افراد را رقم زد به نحوی که قابلیت مانور بیشتری به گرایش های فکری و اجتماعی مدرن و در نتیجه  فردیت ها در جامعه بلوچ داده است. رشد چشمگیر این عناصر و گروه های اجتماعی مرتبط با آن تعاریف جدیدی را در منطقه شکل داده است، به نحوی که عموم مردم در سطوح مختلف خود یا خانواده خود را در تعامل و همزیستی با آن یافته اند،این روحیه متاثر از تفکرات و اندیشه های نو بوده و در مقابل تفکرات سنتی بلوچ قرار خواهد گرفت.طبقه ای جدیدی که زاده مناسبات اجتماعی مدرن و معاصر در بلوچستان است هرچند به لحاظ کمی رشد قابل توجهی داشته اما همچنان در تعریف جمعی به عنوان یک توده فکری فاقدکیفیت مطلوب جهت برهم زدن کلیشه های دست و پاگیر جامعه بلوچ است. به هر حال نسل جدید بلوچ که آگاهی،تخصص و اندیشه نوین خود را تضمین کننده توسعه منطقه میدانند،برای تحقق رویای خویش در جستجوی دست یافتن به جایگاهی تثبیت شده و مستقل است تا بتواند چرخ های توسعه منطقه بلوچستان را به حرکت دربیاورد،روایت 12 اسفند 90 از جهاتی قابل تامل است.

 (سالروز حماسه 12 اسفند سال90 ملت ایران وانتخاب نمایندگان دوره نهم مجلس شورای اسلامی گرامی باد) این متن تبریک محمد سعید اربابی نماینده مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد برگزیده شدنش به عنوان نماینده و وکیل مردم در حوزه انتخابیه اش است.

  اربابی جوان  در سالگرد پیروزی بر رقبایش در جمع جوانان، نخبگان و تحصیلکردگان بلوچ در شهرستان ایرانشهر حضور یافت و مراسم معارفه مشاوران خود در کارگروه های مختلف را انجام داد. درست یک سال پیش عده ای از همین قشر به نمایندگی از تفکراتی که خواستار تغییر روند سنتی و کلیشه ای مناسبات سیاسی در منطقه بلوچستان هستند قالب جدیدی را برای برون رفت از شرایط استاتیک قبلی تعریف کردند و با هدف کیفیت بخشی به نوع نگاه مردم به انتخابات در بلوچستان بر خلاف طیف های سنتی که عادت به چانه زنی در پشت درهای بسته متناسب با منافع خود را دارند با برگزاری جلسات در جمع مردم در جهت مطالبات مردمی رایزنی کردند که از میان کاندیداها آقای اربابی توانست با درک منطقی استراتژی مناسبی را در پیش بگیرند و با روحیه مستقلی که از خود نشان دادند اعتماد مردم را جلب کنند. این امر نشان داد اربابی جوان آشنا با دغدغه های قشر پیشگام و نو اندیش بلوچ است و جدای از آنها نیست. محمد سعید اربابی در کنار رقبای انتخاباتی اش برای کسب نتیجه مطلوب ناگزیر از توسل به عناصر سنتی بود،اما این امتیاز مشترک به تنهایی نمی تواند برگ برنده باشد بخصوص در سالهای اخیر که بخش قابل توجهی از مردم تمایلات جدید و ساختارمند نوین را می پسندند.

  در ادوار گذشته برخی سیاسیون با سواستفاده از موج ایجاد شده و تمایل به قالب های نوین فکری خود را به ساحل امنی رسانده و از مزیت همراهی با قشر نواندیش بلوچ بهره برداری کرده و در ادامه موضع خود را به فراموشی سپرده اند! این نشان از چشم انداز کوتاه و دوره ای آنها دارد. ما رویکرد آقای اربابی نسبت به این قشر که به سمت جوانان چربش دارد،طی یکسال گذشته نوید خوشایندی را داده است. برگزاری نشست ها و جلسات پرسش و پاسخ و همفکری با جوانان و پتانسیل های فکری بلوچ و استمرار آن تا آستانه سالگرد 12 اسفند و برگزاری جلسه ای مفصل با جوانان نواندیش و نیروهای فکری حوزه انتخابیه تحت عنوان مشاوران نماینده آن هم به صورتی ساختارمند و جدید نشان از اهمیت جایگاه تفکرات نو و پیشگام به همراه تخصص بومی در دوره ی کاری وی را دارد و می توان آن را خلاقیت  محمد سعید اربابی در استفاده هرچه بهتر از پتانسیل های منطقه برای توسعه و پیشرفت منطقه به حساب آورد.

/ 4 نظر / 28 بازدید
تبادل لینک با توپ کلیپ

سلام دوست عزیر وب خیلی خوبی داری اگه دوست داشتی با بنده تبادل لینک کنی منا با نام "توپ کلیپ " به آدرس http://www.toopclip.com لینک کن و اطلاع بده تا شما را لینک کنم. خیلی ممنون

بالانچ

ما آن قدر ترک‌تازی بر سیاست‌مداران دیده‌ایم که اگر گفتاری چنین نباشد متعجب خواهیم شد. حال خودمانی نکند سفارشی نوشته‌ای؟(شوخی)[چشمک]ویا در حلقه شاور امرهم داخلید؟[عینک] گاه به ذهنم خظور کرده‌است چند خطی در امر سیاست شهری بنویسم اما عهد وقوف در وادی علم و فرهنگ بازم می‌دارد. اما اگر بد عهدی نکنم باید یک جمله بگویم: باید دید اطرافیانش او می شوند یا او اطرافیانش؟

روحی

سلام استاد . بروزم . منتظر حضور شما .

مرز ارتباط

سلام معتقدم که اربابی را باید با تمام محدودیت هایی که روبرو هست دید. اما به شخصه معتقدم اربابی و دیگر نمایندگان استان نسبت نمایندگان مجلس قبل تحرکات بیشتری داشته اند که باید تقدیر نمود اما از امر مطلوب فرسنگها فاصله دارند. مورد دیگر بر نیامدن از پس نماینده قدرتمند شمال استان استان است که اینجوری تفسیر می شود که آقایان شده اند دنباله رو ایشان. به نظرم ماه عسل اربابی تمام شده است و عملکرد ایشان از این به بعد با دقت بیشتری ارزیابی و نقد می شود. ضمن اینکه هر چند نسبت به ایشان نگاه انتقادی دارم اما برای ایشان آرزوی موفقیت دارم.