ورود نخبگان بلوچ به دنیای حقیقی

اولین پیشنهاد رسمی و عملی برای ورود به دنیای حقیقی از جانب آقای صلاح الدین درخشان مدیر وبلاگ توسعه مکران داده شد و ایشان شهر چابهار را میزبان اولین هم اندیشی دوستان پیشنهاد دادند.

اگر بخواهم با خودم رو راست باشم، ورود به عرصه حقیقی در شرایط موجود را مناسب می دانم کما اینکه همه دوستان اذعان دارند فرصت های بی شماری توسط نسل های قبل از ما نادیده گرفته شده یا مصلحت اندیشی مانع از رشد و تکامل موج جدیدی در منطقه بلوچستان شده است.حرکت های اجتماعی و فرهنگی هرچند اندک و پراکنده در مناطق و شهر های مختلف بلوچستان صورت گرفته است،که چشم انداز قابل قبولی برایشان تصور نمی شود.

بعد از نوشتن چشم انداز وبلاگ نویسان بلوچ و رصد دیدگاه های دوستان و رسیدن به این نکته که دیگر نمی توانم بگویم دغدغه ای شخصی بوده است.بلکه احساسی گروهی و جمعی داشته ایم.بنابراین این بحث را با برنامه هایی که قبلا در سر می پروراندم کامل کردم و برای دوستان به اشتراک می گذارم. 

در ادامه اگر چنین نشستی صورت پذیرد موارد زیر را پیشنهاد میکنم:

ـ تشکیل هسته مرکزی از دوستان اهل قلم و اندیشه و نخبگان بلوچ

ـ بررسی و آسیب شناسی از درون و نقد خویشتن

ـ تعیین اهداف و برنامه های کوتا و بلند مدت

ـ برنامه ریزی جهت رسیدن به طرح توسعه اجتماعی 

ـ تعیین فاکتورهای کارکردی و کاربردی برای طرح 

وجود هسته مرکزی قابلیت های گروه را بالا برده و حریم امنی برای فعالیت اعضاء ایجاد می کند.

منظور از بررسی و آسیب شناسی خویشتن،کشف هویت و خواسته های خود می باشد،بررسی اینکه در چه کاری خوب هستیم و در چه کاری توانایی لازم را نداریم،شناسایی فرصت ها و تاثیر آنها بر گروه. شناسایی توانایی ها و درک نقاط ضعف و تقویت آنها و در پایان به تحلیل چیزهایی که مسیر موفقیت گروه را مخدوش می کند،که همان تهدید ها هستند بپردازیم.هرچند تهدیدات قابل پیشبینی نیستند اما قابل برنامه ریزی هستند.

در مورد تعیین اهداف کوتاه و بلند مدت می توانیم آنها را به صورت کارگروه های تخصصی و بر مبنای فاکتورهای سیاسی،فرهنگی اجتماعی و تکنولوژیکی و ... تقسیم بندی کنیم. دغدغه ها و حقوق انسانی،هویتی،شهروندی و اجتماعی را آنالیز و در اولویت ها بگنجانیم. منظور از فاکتورهای سیاسی شناسایی قوانین و آئین نامه های تاثیر گذار بر روی فرصت های تعیین شده گروه و همچنین تغییرات قابل پیش بینی دولت یا سیاست های دولت و ایجاد فرصت ها یا تهدید های جدید برای اهداف و اولویت هایمان می باشد.

در فاکتورهای اجتماعی می توانیم به رصد آمارها و جریان های اجتماعی بلوچستان و پیش بینی نیاز های مختلف به ویژه آموزشی اجتماع بپردازیم.بررسی سبک زندگی و تغییرات فرهنگی و راه های فرهنگ سازی و تعیین سرفصل های فرهنگی و اجتماعی برای خوراک دهی به جامعه بلوج و تاثیر گذاری بر نسل های مختلف.

فاکتورهای تکنولوژیکی نیز از اهمیت خاصی برخورداراند، به یاد داشته باشیم که تغییرات تکنولوژیکی به سرعت صورت می گیرند و ممکن است به علت عدم توجه به آنها دچار عقب ماندگی شویم.همچنینن در تعیین جنبه های رسانه ای نقش تعیین کننده ای دارند.

به نظر من در جهت رسیدن به طرح توسعه اجتماعی توسط گروه نقطه اساسی تعیین جهت و مسیر گروه می باشد،و به نوعی مانند قطب نما برای مسیر یابی جهتی که تعیین می کنیم عمل می کند.

تمام این امور نیازمند زمانبندی و صرف وقت و هزینه معنوی و احتمالا مادی برای اعضاء می باشد؛در ادامه اگر موافقید به سوالات زیر پاسخ دهید:

ـ چه ارزشهایی در هسته تصمیم گیری شما وجود دارد؟

ـ آیا احساس می کنید در حال ساخت سهم قابل توجهی از جامعه هستید؟

ـ تشکیل این گروه یا این ماموریت چه ارزش مفهومی عمیقی برایتان دارد؟

ـ می خواهید دیگران گروه را چگونه ببینند و چه برداشت و قضاوتی داشته باشند؟

حال با پاسخ به این پرسش ها تا حدودی می توانیم بیانیه ماموریت گروه را نگارش کنیم و چشم انداز مناسبی داشته باشیم. حتی پیشنهاد دارم برنامه ای بلند مدت به عنوان مثال پنج ساله مکتوب شود،که در اهداف کوتاه یا بلند مدت گروه می گنجد.همه این موارد را می توانیم با الگو قرار دادن بیانیه ماموریت خود مشخص کنیم و به بخش های قابل مدیریت تقسیم کنیم.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید بر روی اهداف کلیدی و بزرگ خود تمرکز نماییم و تعیین کلیدی ترین اهداف به صورتی محدود نتیجه را آسانتر می کند.

حال در صورت موافقت به سوالات بعدی پاسخ دهید:

ـ آیا به افزایش سطح آموزشی خود نیاز داریم؟

ـ آیا نیاز به توسعه و ارتقاء گروه احساس می شود؟

ـ آیا به کسب تجربه در زمینه خاصی نیاز داریم؟

*البته مطالب بیان شده در این مجال جای نقص و تکمیل شدن را دارد و با قرار گرفتن در کنار دیدگاه های همه شما بزرگواران و برنامه هایتان سیر تکاملی خود را خواهد پیمود.همچنین رسیدن به جمع بندی اصولی نیاز به اجماع حداکثری دوستان دارد،لذا اگر به افراد علاقمند و آگاه به این بحث دسترسی دارید من را از نظرات آنها  مستفیض نمایید.پیشاپیش سپاسگذار از همراهی گرمتان.

/ 9 نظر / 4 بازدید
daneshjoo

سلام دوست عزیز ممنون که به ما یه سر زدید امیدوارم موفق مؤید باشی[گل]

نسرین قربانی

سلام آقای نوهان عزیز. صبحتون به خیر. ببخشید هنوز فرصت نکردم مطلبتونو بخونم که نظر هم بدم ولی می خواستم بگم تو سایت گردشگری بلوچستان شما. فکر نمی کردم این قدر زیبا باشه. خیلی دلم می خواد یه فرصتی دست بده و بیام و از نزدیک هم با شما اشنا بشم و هم با استانتون.

طوقی

سلام علیکم سپاسگزار از لطفتان ما را در این مسیر کمک کنید با نظرات خوبتان در پناه حق منصور باشید

نسرین قربانی

مطلبتون رو خوندم ی نوهان. پیشنهاد های جالبی بود ولی اگر دخالت در کار شما نباشه، ایا بهتر نیست دامنه ی این تفکرات رو گسترش بدین تا از حالت بومی صرف در بیاد؟

واحدبرهانی

سلام نوهان عزیز. من گمان نمی کنم، آگاهانه فکر می کنم که آنچه این احساس امنیت را به شما دوستان خوب من داده که گمان کنید علی آباد خیلی شهر است، همین (روستا) ی مجازی است. علی آباد بقول خانم قربانی آواز دهل است که از دور خوش است. از نزدیک خیلی نامرد است. در آنجا با این حرف ها مشت حواله می شود وآدم را پشیمان می کند. انرژی خود را بگذارید روی کارهایی که اینجایی ها و علی آبادی ها موافق آنند. بگذارید روی این که بحث های چالش زا و مخرب ختم به خیر شوند. بگذارید روی... اصلا تمام نیروی تان را به کار بگیرید و آن آبگینۀ بدقلق را از اسب سفید ترکتازش پیاده کنید، که لازمش داریم. آموزش را در روستاها و حاشیۀ شهرها شروع کنید. برنامه های آموزشی در راستای اهداف خودمان و برنامه های دولت حتی. در فکر نسل چهارم باشید که فردا خودمان نگوییم که نسل سوم برای نسل چهارم چه کرد. به روستای من بیایید و کارهایی را که مردم خوب تهران و جاهای دیگر شروع کرده و ادامه داده اند، اادامه تر دهید. غنی تر کنید. در روستای من خیلی کارهاشده، ولی استاد بومی ندارم. و لنگی کارم اینجاست. به کمک من بیایید.( پشیمان شدید از اعلام انرژی؟!!) ......... نخواستید پیش من ه

2030

سلام به وبلاگم سری بزن

محمدرضا آفتاب

بسیار عالیست حرکت شما. البته اگر پراگماتیک عمل کنید و از صرف شعار و آرمانگرایی گذر کنید. فرهنگ سازی کار گروهی در بلوچستان مسئله ای دشوار اما ناگذیر است. شاید به یاری شما نسل امروز این مهم محقق شود.