تحلیل و بررسی فیلم " لانکی" آخرین ساخته عبدالرحمن نورزهی

نوهان

  دهمین جلسه از سری جلسات ادبیات داستانی و نمایشی و نقد و بررسی فیلم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان ایرانشهر با نمایش و تحلیل آخرین ساخته کارگردان جوان و خوش آتیه بلوچ عبدالرحمن نورزهی به کار خود ادامه داد، این فیلم مستند هفته گذشته از شبکه ی استانی سیستان و بلوچستان «هامون» و همچنین  شبکه مستند صدا وسیما برای عموم به نمایش گذاشته شد و به زودی از شبکه های سراسری نیز نمایش داده خواهد شد.این جلسه با استقبال خوب علاقمندان به فرهنگ و افراد فعال در حیطه هنر همراه شد. همچنین حضور جناب آقای عبداللهی رئیس اداره ارشاد ایرانشهر رونق جلسه را دوچندان کرد. 

  حاضرین در جلسه: امان الله لشکرزهی، اشکان اروند، پرویز ایرندگانی، هاشم گودرزی، یاسر کرد،عبدالواحد نرماشیری، محمد انور امیری، فرهاد دستیار، ناصر امیریان، عبدالمجید زردکوهی، مهدی گلریز، مصطفی دانشور،ابوبکر نرماشیری،غلام رضا اخوان، عبدالرحمن نورزهی، سعید ریگی، صادق سهرابی.

درباره فیلم

کارگردان:عبدالرحمن نورزهی

تهیه کننده:علی وفادار

تصویربردار:قاسم اصغرپور

صدابردار:محمد زمانی عصمتی

تدوین:امیر سلیمانی

مدیر تولید:محمدرضا دوستکام

  موضوع فیلم مستند لانکی یکی از عناصر فرهنگی و سنتی بلوچ یعنی لنگ یا لانکی است که با سکانس های متنوع،توضیحات راوی و شخصیت های فیلم جایگاه، کاربرد، آداب و سنن و فلسفه این عنصر فرهنگی را در جامعه بلوچستان بررسی میکند و می شناساند.

  عبدالواحد عبدالهی:به گفته ی مقام معظم رهبری ایرانشهر مرکز جغرافیایی و به یک معنا مرکز فرهنگی بلوچستان است. و با تشکر از آقای نورزهی قابلت استفاده و مانور دادن بر جنبه های طبیعی و متنوع فرهنگی منطقه در این دست مستندها را خاطر نشان کرد،همچنین با تاکید بر اهمییت پژوهش و کار علمی در راستای فرهنگ و هنر بومی پشتکار فعالین این عرصه را لازم دانستند، در پایان ضرورت اختصاص بودجه برای برنامه ریزی و فعالیت دقیق و منسجم را حیاتی خواندند.

  امان الله لشکرزهی:تولید این گونه آثار رضایت مردم را موجب می شود،در ضمن اگر جای کفش از سواس (کفش محلی و سنتی بلوچی) و نمادهای اصیل در برخی سکانس ها استفاده شود بهتر است.

  اشکان اروند:فیلم خوبی بود و باید استارت کار از جایی زده می شد،در فیلم جا داشت به صنعت لنگ بافی نیز اشاره شود،تدوین می توانست بهتر باشد.

  پرویز ایرندگانی:کارهای اولیه همراه با ضعف می باشد و تولید این آثار و شخص آقای نورزهی نیاز به کمک و حمایت دارند. نبود اسپانسر و حامیان مالی مشکل بزرگی است، نباید با ساخت یکی دو فیلم قانع شد.

  هاشم گودرزهی:فرهنگ بلوچ برای دیگران ناشناخته مانده است، این دست آثار ابزاری برای اشاعه فرهنگی است. امید است نگاه غلط فرهنگی ما عوض شود.این فیلم جلوه های زیبایی از سنت را نشان میدهد، تدوین جای بحث دارد.

  یاسر کرد:اشاره به کمرنگ شدن گرایش به سمت فرهنگ و سنت های گذشته مانند لنگ. اشاره به بحث جهانی شدن و اینکه ما چقدر حق استفاده از سنت ها را داریم؟! انتقاد از اینکه می توانیم رویکردی جدید به سنت را در فیلم داشته باشیم. شراب کهنه را در جام نو باید نوشید.

  محمد انور امیری:تشکر از آقای نورزهی و امید به ادامه تولید این آثار؛ لانکی فیلم خوبی بود که نیاز دارد مباحث پژوهشی و فنی در زمینه تدوین بیشتر توجه شود.

  عبدالواحد نرماشیری:تاکید بر اصلاح سنت های قدیمی و ناروا، پژوهش می تواند مبنای توسعه جامعه باشد. لانکی نمادی از همراه و یاور بلوچ و اینکه بلوچ به عنوان یک انسان تمایل ندارد تنها باشد،تصاویر فیلم دوبخش متفاوت از نوع فیلمبرداری را شامل می شود، جا دارد تمرکز بیشتری روی موضوع شود و تصاویر اضافی حذف شوند همچنین مراسم رونمایی برای فیلم لازم بود.

  فرهاد دستیار:تشکر از آقای نورزهی به خاطر فیلم تنهایی و نه این فیلمش، این فیلم انتظارات من را براورده نکرد و فیلم خوبی نبود،انتطار دارم این فیلم عظمت و قداست و جایگاه این عنصر فرهنگی بلوچ را به صورتی فاخرتر نشان دهد و پیشنهاد برای تشکیل تیم کاری برای خوراک دادن به تولید چنین آثاری و به جامعه و مخاطبان.

  غلام رضا اخوان:لانکی ما را دور هم جمع کرد و نوید خوبی را می دهد، شروع فیلم با موسیقی همراه بود که می توانست با صدای دستگاه نساجی همراه شود که کنایه از زندگی دارد.صنعت تولید لنگ و کفش بلوچ در ایران از بین رفته، می توانیم لابه لای فیلم فرهنگ ها و سنت های مزتبط بیشتری را بیاوریم،برخی دیالوگ ها و اصطلاحات باید بازنگری شود و این نیاز داشت که کار تحقیقی و پژوهشی بیشتری صورت می گرفت. استفاده از جلوه های طبیعی تر و واقعی تر می توانست کمک کند. می توانستیم طبقات اجتماعی بلوچ را در این مستند نمایش دهیم.همچنین کاربردهای متنوع دیگری هم از قلم افتاده اند که جای کار داشتند.

  سعید ریگی:تشکر از آقای نورزهی و اشاره به محدودیت های زمانی و زیاد بودن تنوع و موضوع برای کار.

  صادق سهرابی:اشاره به مشکلات پیش روی کارگردان و چاشنی اغراق در فیلم در کاربرد لنگ در زندگی امروزی بلوچ همچنین سیر داستانی می تواند برای این موضوع موثر واقع شود.

  عبدالمجید زردکوهی:اشاره به اشکالات تدوین و چیدمان در فیلم و پیشنهاد جابجایی صحنه پایانی با صحنه مرگ و اینکه اگر به دلایل نزول صنعت و کاربرد لنگ در بلوچستان هم اشاره می شد مناسب بود.

  مهدی گلریز:آفرین،آفرین،آفرین که فرهنگ اصیل بلوچ با قدمت 6000 ساله را به تصویر کشیدید(منظور کارگردان) این صنعت قدمت باستانی دارد و اشاره به حضور بلوچها در سپاه هخامنشیان و استفاده از این پوشش،این سنت با بلوچ ها اجین شده اما متاسفانه حمایت ها و گرایشات در منطقه بیشتر مذهبی است تا فرهنگی،و حتی سنگ اندازی هم می شود.عدم داشتن بضاعت مالی ساخت فیلم را محدود کرده است.

  مصطفی دانشور:خسته نباشید به آقای نورزهی و ستودن دغدغه و فرهنگ دوستی ایشان را، لنگ عنصری است فرهنگی و داشتن تنوع واژگان برای ان نشان از جایگاه وِیژه آن دارد بر خلاف زبان فارسی، موسیقی فیلم یکنواخت است در صورتی که ما تنوع موسیقی فراوانی در بلوچستان داریم، این مستند تنها روایتگر خوبی های عنصر فرهنگی و سنت لنگ است و همین دیدگاه از فلسفه فکری بلوچ وام گرفته که منجر عدم خلاقیت برای این قوم شده است، یعنی تاکید بر محدود بودن بلوچ برای استفاده از لنگ و عدم گرایش به سمت ابزار دیگر،این خود سرسختی بلوچ در گریز ار مدرن شدن را نشان میدهد. در نهایت مستند لانکی رسالت خود در نشان دادن فرهنگ بلوچ را انجام داده است.

  ابوبکر نرماشیری:با توجه به بضاعت و امکاناتی که گروه در اختیار داشته است کار قابل قبول است و آقای نورزهی راه سختی در پیش دارد زیرا در این حرفه جزو افراد انگشت شمار است که با دید آکادمیک تجربه کسب می کند،موضوع آنچنان گسترده و وسیع است که انتظارات را بالا برده و با اشرافی که مردم منطقه دارند راضی کردن آنها کار آسانی نیست، فیلم در جزئیات بهتر عمل کرده ولی در دیزاین نهایی بهتر از این جای پرداخت و طراحی دارد.

  عبدالرحمن نورزهی:محدودیت های مختلف مانع شد انتظارات صد در صدم برآورده شود،از علی وفادار تهیه کننده تشکر میکنم و باید بگویم بیش از یک سال کار تحقیقاتی برای موضوع لنگ در مناطق مختلف بلوچستان داشتم،و بعد به جمع بندی رسیدم،نام فیلم ابتدا لنگ و سپس به لانکی تغییر کرد و نام هزار پیشه نیز مطرح بود،در تحقیقات 70 شعر بلوچی در مورد لنگ جمع اوری کردم،فشار زیادی برای شروع سرع کار بر عوامل و تیم وجود داشت، مجبور بودیم 15 روز در سمند بخوابیم، کمبود هزینه ها در انتخاب موسیقی محدودمان کرد و هزینه روزانه گروه به یک میلیون تومان می رسید. نداشتن تدوینگر خوب و کمبود هزینه برای موسیقی به کار لطمه جدی زد. در نهایت ممنون از همه کسانی که من را در ساخت این اثر یاری دادند.

 

/ 5 نظر / 180 بازدید
روحی

سلام . درود بر هنرمندان جوان ما . تشكر . عالی بود .

فرهاد دستیار

سلام نوهان عزیز ما در مسند قضاوت نیستیم ک چیزی را رد یا تایید بکنیم و قرار هم بر این نیست حکمی صادر شود چون موضوع از تخصص ما خارج است .هر چیزی در نهایت ضعف خود نقاط قوت و زیبایی هم دارد ولی آنچه مهم است برداشت و تحلیل شخصی ما هست از هر موضوع یا اثری ک خلق می شود . نوهان عزیز من احساس میکنم از فرمایشات ناقص بنده برداشت سوء شده است. انتظار میرود در نکاشتن مطالبی از این دست تامل بیشتری شود تا اطلاع رسانی به شکل صحیح انجام شود یا گزارشات بر اساس صدای ضبط شده در جلسات به مخاطب انتقال داده شود تا این رسالت اطلاع رسانی جنابعالی از اعتبار و سندیت بیشتری برخوردار شود.به زودی در وبلاگ شخصی ام (http://zamzamesokot.blogfa.com) با مطلبی در رابطه با "فیلم لانکی"بروز می شوم بسیار سپاس نوهان عزیز [گل]

بلوچی زبان و لبزانک

وبلاگ بلوچی زبان و لبزانک با شعر مولوی روانبد(ره) بروز هست. از نظرات خود ما را بی بهره نگذارید.

mohammad48

سلام،این برنامه الان از کدوم‌شبکه پخش میشه؟