غیرت از روی احساس یا آگاهی؟

در یکی از مطالبم و در ادامه مباحث مطرح شده توسط عزیزان در دنیای مجازی به طرح دیدگاه خود از تفکرات ناموسی در بلوچستان پرداختم. به این امید که مجال گپ و گفتی هر چند گذرا مهیا شود.امروز پیامی به دستم رسید که جای پرداختن دارد و امیدوارم نظرات سازنده ای رد و بدل شود.

ناشناس:مراقب خودت باش مقاله ات بوی توطئه میدهد تعصب بلوچ به ناموس از محبت از روی غیرت ازروی انسانیت است اگر خوک صفتی میخواهی ما اهلش نیستیم دست از ناموس نمیکشیم که امثال تو عروسکش کنند و به اسکارش ببرند.

نوهان:یا مطلب را به درستی نخوانده اید و یا مفهوم را درست استنباط نکرده اید.من هم چون شما با غیرت و انسانیت مخالفتی ندارم و هر کسی که از روی آگاهی و شعور با ابزار غیرت و انسانیت از ناموس خود حمایت کند مخالفتی ندارم که هیچ عمل او را می ستایم.نه تنها من بلکه هر ضمیر روشن و حق جویی در جهت اعتلای جامعه خود می کوشد که در این مسیر ناموس مستثنی نیست.در این مجال که فرصت بحث و گفتگو مهیاست به سان مردمان دور از تمدن و ادوار جهالت رفتار نکنیم و از تبادل افکار و اندیشه نهراسیم.در این میان عقل و خرد و اندیشه به داوری خواهد پرداخت.و بی راه نگفتند که ایدئولوژی و سخنی بر دلهای روشن و ضمیر های آگاه می نشیند که به حق برتر باشد.به دنبال مصادره افکار و اندیشه ها نباشیم زیرا محکوم به فناست،از انسانیت گفتی پس از حقوق انسان آزاده بودن و حق انتخاب و اندیشیدن است نه چشم بسته پذیرفتن و بنده جهالت بودن.همه ما دغدغه صیانت از وطن و ناموس و خاک و هویت و فرهنگ خود را در سر می پرورانیم.سخن من برچیده شدن فضای عدم اعتماد و سایه سنگین بدعت ها و افکار متحجرانه است نه برداشتن چارچوب نظام خانوادهفراهم نمودن فضایی صمیمی بر مبنای احترام متقابل و نه از روی جبر و زور. تا هنگامی که نتوانیم دیدگاه خود را بر مبنای اعتماد متقابل بسازیم و خواسته های به حق و انسانی را بدون پس زمینه های جانبدارانه عرضه کنیم.پرچم دار خوبی برای پاسداری از ناموس و خاک و هویت خویش نخواهیم بود.

/ 9 نظر / 4 بازدید
اکیلا

☼ سلام و درود ! ☼ ஜ ممنون از پست جالبی که گذاشتی ! ஜ☼ خوشحال میشم به من هم سر بزنی ! ☼ تبادل لینکـــــــــــ پذیرفته می شود !!!پشت هر کوه بلندسبزه زاریست پر از یاد خداو در آن باغ کسی می خواندکه خدا هست، دگر غصه چرا؟!؟!..

رازگو بلوچ

سخت نگیر و بپذیر که همیشه همیشه گروهی آنجوری به مسئله نگاه خواهند کرد. مهم این است مثل خودت هم بسیار کسانی را می تونی پیدا کنی. این جنگی دیرینه است بین ابنا’ بشر. پس بیا روی داشته ها متمرکز شویم و همفکران و نه نداشته ها و مخالفان.

فاطمه

می پسندم موفق باشی نوهان

نسرین قربانی

سلام آقای نوهان. اولن ممنون که به وبلاگم سر زده بودید. با اجازتون لینکتون کردم. دوم این که درباره ی مطلب خوبی صحبت کردید. تعصب نابه جا در این مملکت از بین رفتنی نیست انگار. هر نسل به شکلی اما قاعده ی کلی سرجای خود برقرار هست. در ضمن من متوجه نشدم چرا هر بار مهیا رو با ح جیمی نوشتین؟!

ناروئی

سلام بر نوهان روشن اندیش این ناشناس ها باید به طریقی خودی نشان دهند ازیرا که خودشان هنری و تفکر پخته ای ندارند می خواهند نیش های خود را به روشن اندیشانی همچو شما بزنند اگر به اینها میدان دهیم فکر می کنند کسی هستند و نظراتشان درست است . بگذاریدشان درجهالت شان غوطه ور باشند.

رئيسي(فنوج)

نوهان عزيز درود بر شما صبور باش(ان الله مع الصابرين)خدابا شماست.

ایرندگان بزرك

سلام . راستی لینك نكردی !

. . .

جالب بود. افسوس به حال جوانهای تحصیل کرده بلوچ که هنوز تشخیص مرز بین جهالت های متعصبانه و دلسوزی و مهربانی صحیح را نمیدانند. . .

دوستداربلوچ

سلام کارتان عالی است وامیدوارم فرصت کنم درمباحث شما شرکت کنم به وبلاگ من هم سربزنید من لینکتان می کنم ضمناً می خواستم خواهش کنم که با دوباره خوانی مطالبتان غلط های املایی آن را درست کنید که ارزش کارتان پایین نیاورد و انگ بی سوادی نخورید درهمین مطلب سه غلط دارید مثلا مهیا رامحیا نوشته اید دوتای دیگه اش هم خودتان پیداکنید