سیستان وبلوچستان و چالش دولت در تحقق شعار اعتدال

نوهان

استقبال چشمگیر قوم بلوچ از دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته از نزدیکی ایشان به چهره های اصلاح طلب نشان از عزم مردم برای اصلاح و ضرورت تغییر رویه و نگاه دولت و مسئولین دارد. یک وجه آن مشترک با همه رای دهندگان به دولت تدبیر و امید و خواسته هایی ملی و بین المللی است و وجه دیگر آن ریشه در مطالبات قومی و مذهبی بلوچ ها دارد. هرچند با شروع به کار دولت جدید تغییرات محسوسی در فضای سیاسی کشور ایجاد شده است اما ظواهر امر نشان از آن دارد برای رسیدن گفتمان دولت جدید به موضع بالا دست در بیشتر عرصه ها بیش از صد روز زمان نیاز است.

تاکید دکتر روحانی بر شنیده شدن صدای مردم بیشتر از همه امیدها را در بین اقلیت های قومی زنده کرد بخصوص بلوچ ها که توانسته بودند کارنامه درخشانی را در خلق حماسه سیاسی از خود بر جای بگذارند. هرچند انتخاب دستیار ویژه در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گام مثبتی در نشان دادن حسن نیت دولت جدید در تحقق حقوق شهروندی به حساب می آید اما عدم به کارگیری مهره های منتصب به اقوام و اقلیت ها در پست های کلان مدیریتی ملی و محلی محل مناقشات شده است.از سویی کم کاری دولت های قبل در مشارکت دادن مدیران بومی و استفاده منطقی از توان حداکثری نیروی انسانی متناسب با بافت جمعیتی استان هایی چون سیستان و بلوچستان،سطح انتظارات قوم بلوچ و نخبگان را در حد مدیر یا معاونت ادارات کل استانی تقلیل داده است که در نبود احزاب و گروه های مردمی متمرکز و تشتت آرا و زمینه های سنتی و ناکارآمد مطالبه گری و ضعف دیپلماسی نخبگان بلوچ و در راس آن نخبگان مذهبی،نمایندگان مجلس و دانشگاهیان حتی محقق شدن همین انتظارات تقلیل یافته و ناچیز هم در هاله ای از ابهام قرار دارد.

فرستادن مهندس علی اوسط هاشمی به عنوان نماینده تام الاختیار دولت به استان سیستان و بلوچستان از جهاتی قابل تامل است.شرایط حساس و دشوار مدیریت استانی مرزی با شاخص های کمی و کیفی زیر سطح استاندارد چون امنیت،توسعه اقتصادی،اشتغال،توسعه فرهنگی و آموزش با انبوهی از زیر ساخت های نداشته یا ناقص همچنین مطرح بودن مسائل قومی و مذهبی چالش هایی هستند که دولت یازدهم و علی اوسط هاشمی در سیستان و بلوچستان با آن مواجه هستند. سابقه و تجربه سیاسی و امنیتی مهندس هاشمی می تواند زمینه بهبود شرایط را فراهم سازد اما ویژگی برجسته استاندار روحیه اصلاح طلبی و تعامل با نخبگان است که وجه ممتازی جهت ارتباط موثر با توده مردم استان بخصوص اکثریت بلوچ خواستار اصلاحات است.حضور در شبکه ی اجتماعی فیس بوک و ارتباط مستمر و بی واسطه با مردم از دیگر امتیازات مهندس اوسط هاشمی است که بیشتر از همه توجه نسل سومی ها و گرایشات روشنفکری را به خود جلب کرده است. اگر چه تابوی انتصاب استاندار بلوچ در این دولت هم شکسته نشد اما نتیجه انتخاب استاندار سیستان و بلوچستان از جانب دولت تدبیر و امید هرچند با تاخیر اما معقول و منطقی به نظر می رسد.

انتظار فعالین اجتماعی استان از مهندس هاشمی این است بتوانند فرای صف بندی های سنتی رایج در استان و بسته های پیشنهادی از جانب گروه های صاحب رانت و قدرت نگاهی جامع تر و عمومی تر به مطالبات شهروندان بلوچ و سیستانی داشته باشند و بتوانند با گام برداشتن در جهت رای و صدای مردم منطقه سناریوی داس و چماق را منزوی و نگاه اعتدالی را جایگزین و تثبیت کنند. شعار اعتدال بدون بازنگری به عملکرد گذشته و اصلاح آن میسر نمی باشد از این رو پیش کشیدن بحث کلیشه ای توسعه نیروی انسانی متوازن و بکارگیری بدون تبعیض هر دو قوم بلوچ و سیستانی هرچند نخ نما به نظر می رسد اما یکی از مطالبات حداکثری مردم می باشد و یقینا زیر ذره بین توده مردم و نخبگان قرار دارد. در حسن نیت دولتمردان مرکز نشین برای توسعه استان شکی وجود ندارد اما تا زمانی که منطق و عقلانیت در بکارگیری ظرفیت های انسانی استان حاکم نشود و اکثر ادارات کل و نهادهای دولتی به ویژه در مرکز استان تنها 10% از ظرفیت نیروی انسانی خود را به تحصیلکردگان و متخصصین بلوچ اختصاص بدهند نمی توان به تحقق شعار اعتدال خوشبین بود! در بحث هیئت های علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و نهاد های انتظامی نیز شرایط به همین منوال است و لزوم تدابیر متناسب با برنامه های دولت جدید احساس می شود.

با کمی اغماض توسعه یافتگی و اختصاص بودجه ها در استان برابر بوده و تفاوت فاحشی مشهود نیست اما حساسیت در مواردی که اشاره شد خودنمایی می کند. از این رو در کنار چالش های کلی دولت و استاندار محترم جناب مهندس اوسط هاشمی برای گام برداشتن در بهبود و اصلاح شرایط موجود،تدبیر جدی در شناسایی و بکارگیری تمام ظرفیت های انسانی شهرستان های استان به دور از قومیت و مذهب از حساسیت و فوریت ویژه ای برخوردار است شاید اینگونه دِین دولت دکتر روحانی به رأی حداکثری مردم بلوچستان ادا شود و حس تبعیض قومی که در افکار عمومی استان شایع شده از میان برود.

/ 6 نظر / 26 بازدید
روحی . وبلاگ ایرندگان بزرگ

سلام . عالی بود ، تشكر .

عبدالوهاب شهلی بر

درود بر شما رفیق عزیز دیدن واقعیت ها و فریفته هیاهو نشدن، مشخصه ی روشنفکری است که نوشته ی شما مصداق چنین امری است! پاینده باشید

همه با هم

سلام مطلب شما درسایت مرکزی استان سیستان و بلوچستان (همه با هم )با ذکر منبع درج شد . لینک مطلب شما: http://baham91.ir/?p=14821 درصورت به روز رسانی لینک مطالب خود را برای ما ارسال نمایید منتظر مطالب ارزشمند شما دوست عزیز هستیم هدیه سایت همه با هم به شما همسنگر گرامی نه دی، روز بخشش فریب خوردگان و روز غضب بر فتنه‌گران توسط امت بود. نه دی، آموخت که نیازی نیست همیشه ولیّ در بین باشد، بلکه کافی است ولیّ در دل باشد

حرف تو

سلام مطلب شما در سایت حرف تو منتشر شد لینک مطلب شما در سایت : http://harfeto.ir/?q=node/20003 منتظر حضور بعدی شماهستیم هدیه سایت حرف تو به شما دوست گرامی امام صادق سلام الله علیه : اَلْعالِمُ بِزَمانِهِ لا تَهْجُمُ عَلَيْهِ اللَّوابِسُ؛ كسى كه به اوضاع زمان خود آگاه باشد، گرفتار هجوم اشتباهات نمى‏شود. تحف العقول ، ص 356؛ دانش‏نامه قرآن و حديث، ج 15، ص 162

ابراهیم پرویزپور

سلام . عالی بود. موفق باشید