طنز رسانه ای هشت ریشتری

وبلاگ نوهان به مناسبت بزرگترین زلزله نیم قرن اخیر در کشور عزیزمون ایران یک کنفرانس رسانه ای رو ترتیب داده و شرایط شرکت در این مصاحبه خبری پرداخت مبلغ حداقل پنج هزار دلاره که قراره درآمد حاصل از این میزگرد به آسیب دیدگان زلزله بلوچستان اهدا بشه. قابل به توضیحه که این میزگرد بین المللی بوده و حضور یا عدم حضور برخی رسانه ها در این مسابقه دلیل بر تایید یا رد آنها نیست.

شرکت کنندگان: شبکه خبر ایران،بی بی سی فارسی،الجزیره،شبکه استانی هامون و فیس بوک.

نوهان:ضمن معرفی خودتون نظرتون راجع به بزرگترین زلزله نیم قرن اخیر کشور رو بیان کنید.

شبکه خبر: بسم الله الرحمن الرحیم شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران هستم و مدت 14 ساله که با شفافیت تمام به صورت 20 ساعته در شبانه روز مشغول به امر خبر رسانی به ملت شریف ایران در داخل و خارج از مرزهای میهن اسلامی هستم. خودتون بهتر میدونید که دسیسه های دشمنان ایجاب میکنه که ما همیشه گوش به زنگ و آماده برای پدافند حملات نرم و خبر پراکنی های رسانه های بیگانه باشیم. بنابر این تمرکزمان بیشتر در آن سوی مرزهاست و البته با همکاری شبکه های ملی و استانی داخلی سعی در پوشش مناسب اخبار داخلی داریم. در مورد این زلزله هم باید بگویم که شبکه خبر مثل همیشه به نحو احسنت اثرات جانبی که مد نظر بیگانگان بود را خنثی کرد.

نوهان: فرمایشتان صحیح اما شاهد بودیم که خودتان خبر زلزله را چند بار اصلاح و تکذیب کردید؟! توضیحی دارید؟

شبکه خبر: خوب برنامه زنده است و این امور هم طبیعی است، در ضمن بنگاه های خبری بیگانه از سابقه و قدمت زیاد و همچنین تبلیغات گسترده ای برخوردارند به نحوی که خود ما هم که یک رسانه حرفه ای هستیم در دقایق اولیه تحت تاثیر قرار گرفتیم و شاهد بودید که با سرعت عمل خوبی که داشتیم خبر رو اصلاح کردیم.

نوهان: فکر نمیکنید چنین رخداد بی سابقه ای ارزش داشت که خبرنگار اختصاصی به منطقه اعزام بشه و پوشش رو کامل و مستقیم انجام بده؟!

شبکه خبر: البته درسته اما ما در هیچ کجای کشور نمایندگی نداریم و تنها در لندن خبرنگار اختصاصی داریم بنابراین این زلزله در هرجای دیگه کشور هم اتفاق می افتاد برخورد ما همین بود.

بی بی سی فارسی:سلام من نیازی به معرفی ندارم چون مطمئنم همه فارسی زبان ها منو می شناسن و در مورد زلزله باید بگم به خاطرمحبت و لطف زیادی که فارسی زبان ها به شبکه خبری ما دارن پوشش این رخداد هم از اهمییت بالایی برخوردار بود طوری که برنامه خبری خودمون رو به جای ساعت 17 به 16:30 تغییر دادم و صادقانه بگم هر کمکی از دستم بر بیاد واسه فارسی زبانان بخصوص مردم ایران بدون هیچ چشم داشتی انجام میدم. اصلا من مخلص همه ایرانیا هستم.

نوهان:جالبه یا ابراز محبت و دوستی شما خیلی زیاده یا ما جنبه محبت و ابراز همدردی نداریم؟!

بی بی سی فارسی:نوهان جان اصلا بزار خود ملت قضاوت کنن تازه من قدیمی ترین و بزرگترین بنگاه خبری دنیا هستم،از طرفی مگه من اطلاع رسانیم بد بود؟! دیر بود؟! دروغ بود؟! اصلا خوبه منم مثه بعضی شبکه های محلی برنامه تغذیه و سلامت پخش می کردم؟! شما محبت بهتون نیامده والا.

نوهان:یکم گیج شدم! خوب در مورد اطلاع رسانی شاید حق با شما باشه اما بالاخره شما انگلیسیا واسه ثواب خدا موش نمیگیرید! اما توی این بازار کساد رسانه ای بازم از همدردیتون ممنون اما بدونید که ملت ما فهمیده هستن.

الجزیره:الجزیره هستم و باید بگم واسه شرکت توی این مصاحبه پنج برابر به صورت افتخاری پول دادم تا صرف زلزله زدها بشه، اصلا هرجا بحث پول و لارج بازی باشه ما هستیم. به هر حال این نفت نعمتیه که دست ما عربا افتاده باور کن نوهان جان، فوتبالمون رو ببین شدیم میزبان جام جهانی، باشگاهیمونم که چهارتا چهارتا بهتون میزنه.

نوهان:ببخشید فکر نمیکنید اینجا در مورد زلزله حرف میزدیم؟! در ضمن شما چند دقیقه بعد از زلزله خبر رو انتشار دادید و شایعه کشته شدن 40 نفر رو گفتید.

الجزیره:ما تو کارمون حرفه ای هستیم و پولم که داریم،در ضمن در جواب بی بی سی باید بگم ما قصد داریم بزرگترین و بهترین باشیم و اینو با سرمایه گذاری که کردیم نشون میدیم البته باید اعتراف کنم که سیاست های ما هم به انگلیسی ها نزدیکه و حداقل مخاطبای داخلی خودمون رو ناراضی نگه نمیداریم.حال مخاطب خارجی که جای خود داره و اینو توی جریان زلزله با سرعت عملمون نشون دادیم. اما اون چهل نفر رو کارشناسای ما با توجه به بزرگی زلزله و بافت فرسوده و ایمنی کم خونه های منطقه بلوچستان تخمین زدن، تقریبا در هر دقیقه 10 نفر باید تلفات می دادید.

نوهان: اما این فرمایشتون غیر منطقیه جناب الجزیره؟!

الجزیره:شنیدم شما برای تبدیل وبلاگتون به وبسایت حرفه ای برنامه هایی داری؟! روی کمک من حساب کن داداش.

نوهان:واقعا که شما بهتره بری همون تروریستا رو ساپورت کنی.

فیس بوک:های بچه ها من فیس بوکم و تونستم توی همین مدت کم بیشتر از یک میلیارد نفر رو جذب خودم بکنم. در مورد زلزله هم من هیچ حرفی ندارم و خوشحالم خود مردم هرچی دل تنگشون می خواد از متن و عکس و فیلم به اشتراک میزارن و از همینجا به همشون یه لایک گنده میدم.

نوهان:البته ما هم به احترام همین یک میلیارد نفر شما رو حساب کردیم و الا ما که شنیدیم فیس بوک خیلی آبکی و کشککیه! درسته که میگن عکس بستنی و آبنبات و سوسک و قورباغه نسبت به نوشته های علمی و ادبی بیشتر لایک می خوره؟!

فیس بوک:خدمت گلت عارض بشم که نه جونم این لایکا رو جوونای الاف ایرانی میزنن و این رسم رو جا انداختن، اصلا خوب کاری کردن فیس بوک رو تو ایران فیلتر کردن، فکرشو بکن اگه فیلتر نبود با این رویه شما ایرانی ها کلی بدنام شده بودیم!

نوهان:خیلی هم دلتون بخواد آقای فیس بوک خان،هرچی نباشه حداقل چندین میلیون کاربر ایرانی داری اونم با فیلترینگ، اصلا همچین آش دهن سوزی هم نیستی. حیف مثل قدیما نمیشه رفت سفر و جاهای دیدنی یا تفریحات سالم داشت و الا اینجوری با خیال راحت حرف نمیزدی!

فیس بوک:تازه برید خداتونم شکر کنید که کلی تفریح مجازی براتون فراهم کردم،تازه هنوز یه دقیقه از زلزله نگذشته بود که خود شما بلوچا کلی حالشو بردین و عالم و آدمو خبردار کردین. بشکنه این دست که نمک نداره!

نوهان:شما اجنبی ها سیاستتون همینه خوب، همش یه کاری میکنید که ما خوشمون بیاد ما هم که از زرق و برق دنیای مدرن و سیاست های پشت پردش غافل،خوب گول می خوریم! اما میرسه روزی که واسه همه این کاراتون تقاص پس بدین.

هامون:شبکه استانی هامون هستم و خیلی خوش اومدم و ممنونم، آقا من از همه شما و همه مردم گله دارم، چپ میرم و راست میرم همه میگن دنیا رو آب برد شبکه هامون رو خواب برد! آخه من چه گناهی کردم؟! خوب من تا چهارتا تلفن بزنم و بخوام کسب تکلیف کنم که زلزله رو بگم یا نگم خودش کلی طول میکشه! تازه ما کلی برنامه مفید داشتیم پخش میکردیم و به احترام خود بینندگان استانی دلمون نیومد برنامه ها رو نصفه و نیمه پخش کنیم! تازه خبر بد رو که یه دفعه به ملت نمیدن که شوکه بشن باید کم کم اول با زیر نویس بعد با پوشش خبری پیش بریم. سلامت روانی مردم از هرچیزی مهمتره.

نوهان:خوب فکر نمیکنید مخاطبتون رو اینجوری از دست بدید؟!

هامون:ای بابا نوهان عزیز شما هم ما رو گرفتی؟! آخه برادر من توی اون شلوغی زلزله 8 ریشتری کی شبکه استانی نیگاه میکنه؟! ملت همه از ترس جونشون ریختن تو کوچه و خیابون،پس ما چیزی رو از دست ندادیم. از طرفی اینجوری می تونی رصد مناسبی بکنی ببینی کی به کیه و پوشش مناسب تری داشته باشی. تازه به کوری چشم دشمنان و غربی ها تا خود مرز خونم از دماغ کسی نریخته چه برسه به کشته! اما خدا رو ببین درست اونور مرز سی، چهل نفر کشته دادن! و جا داره از همه مسئولین و متولیان استانی این پیروزی غرور آفرین رو تبریک بگم. در ضمن من برنامه های شاد و مفرحی رو در نظر دارم که میشه گفت ویژه برنامه های هشت ریشتری نام داره و با مصاحبه های شاد و موسیقی و ساز و آواز دهن کجی به این زلزله ناتوان 8 ریشتری می کنم.

نوهان:مبلغ 50 هزار دلار از این کنفرانس جمع آوری شده و با توجه به شناخت شما هامون عزیز از منطقه خواهشمندم این پول رو صرف خسارت ها و آسیب های زلزله بکنید.

هامون:عزیز برادر شما چرا آب تو آسیاب دشمن میریزی؟! کدوم خسارت؟! پول شما پیش کش خودتون، من با رایزنی که با مسئولین استانی داشتم گفتن هیچ کمکی که نمی خوایم بماند، اصلا زلزله 8 ریشتری واسه ما ویبره تلفن همراهم حساب نمیشه! خسارت کجا بوده مرد مومن، یه سری ترک جزئی هم که بوده رو با استا قلی معمار از بچه ها هماهنگ کردیم با هزینه جزئی ترمیم کنه. بقیشم خود مردم صبور منطقه تو این مدت یاد گرفتن چطور از پسش بر بیان. اصلا درد و بلای این زلزله بخوره تو سر برجای دبی البته حالا که دستور تخلیشون رو دادن.

نوهان:واقعا جالبه، ملت دنیا انگشت به دهن موندن، پس تکلیف این پول چی میشه؟!

هامون: خوب میشه این پول رو به مردم بوشهر اهدا کنیم یا حتی آذربایجان در حال حاضر همه چیز در بلوچستان آرومه.

/ 7 نظر / 27 بازدید
خالدخالد

سایت هشت پاد انتخابات شوراهای بلوچستان فعالیت خودراآغاز نمود ضمن لینک نیاز به کمک شما دوستان داریم. http://8payshora.mihanblog.com/

روحی

سلام . عالی بود . موفق باشید .

محمداویس پیام

ربنا لا تهلکنا بما فعل السفهاء منا خدایا ما را به سبب آنچه نادانان ما انجام می دهند مواخذه نکن. معجزه و هشدار در بلوچستان! الها! به راستی چگونه می توان شکر الطافت را به جا آورد؟ سلام دوست خوبم. با مطالب جدید آپم. منتظر حضور گرمت هستم.

محمداویس پیام

ربنا لا تهلکنا بما فعل السفهاء منا خدایا ما را به سبب آنچه نادانان ما انجام می دهند مواخذه نکن. معجزه و هشدار در بلوچستان! الها! به راستی چگونه می توان شکر الطافت را به جا آورد؟ سلام دوست خوبم. با مطالب جدید آپم. منتظر حضور گرمت هستم.

عزیز

مرحبا

ابوالفضل

با سلام بسيار عالي و دلچسب بود. واقعا كه منصفانه طنزپردازي كرده بودي برادر همشهري و هم استاني خوبم.

روحی . وبلاگ ایرندگان بزرگ

سلام استاد . با تصاویر بهاری بروزم . بازدید و نظرات ارزشمندت را فراموش نكنید