فال نیک به مناسبت انتخابات مجلس نهم

انتخابات مجلس نهم به پایان رسید و نمایندگان حوزه های مختلف مشخص شدند.مناطق دیگر را کمتر اما حوزه ایرانشهر را از نزدیک دنبال کردم که جنبه های مثبت و منفی خودش را به همراه داشت. به عنوان مثال:

1.کمتر مستمندی شب گرسنه می خوابید.

2.دوستان و آشنایان زیادی در محل ستاد ها بعد از مدتها صله ارحام به جا آورده و چاق سلامتی درست و حسابی می کردند، بدون دلهره از خرج چای و شیرینی و پذیرایی.

3.خیلی از جوان ترها تمرین آداب و معاشرت در جمع میکردند و گره از چه بخت هایی که گشوده نشد!

4.پی بردیم دور و برمان آدم هایی با پتانسیل های بالای اجتماعی،مالی و معنوی وجود دارند که بدون کمترین چشم داشتی حاضر هستند از پول و اعتبار خویش برایمان مایه بگذارند بدون اینکه در نیتشان تردید کنیم.

5.جوان هایی که فرصت را برای اثبات شایستگی هایشان  به امید آینده ی مناسب تر شغلی،اجتماعی و فرهنگی غنیمت شمرده و به تکاپو افتادند.

نمی خواهم به جنبه های منفی قضیه بپردازم اما با کمی اقماض می توانم بگویم این دوره از انتخابات اندکی کم تراکم تر اما سالمتر و آگاهانه تر نسبت به ادوار گذشته  در حوزه ایرانشهر بود.

انتخاب جوانترین کاندیدا و یکی از دو کاندیدای با تحصیلات عالیه (سعید اربابی و ناصر درخشان) با روحیه ای تازه تر نسبت به سایر کاندیداها یکی از فاکتور های این فرضیه می باشد.

انتخاب سعید اربابی و آرای قابل توجه ناصر درخشان خیلی از معادلات بر گرفته از ادوار گذشته را بر هم زد و نشان داد؛ همیشه سرمایه گذاری مالی و مادی،فامیلی و طایفه ای و منطقه ای جواب گو نیست و بهتر است بگوییم دیگر در ایرانشهر به تنهایی جوابگو نیست.

موضع گیری آگاهانه جوانان و نخبگان شهر در مورد کاندیداها و فراهم شدن شرایطی برای انتخاب آگاهانه در ایرانشهر این حوزه انتخابیه را از مناطق دیگر بلوچستان پیش انداخت و به گونه ای متمایز نمود.حال می توان از تولد موجی مثبت و الگویی مناسب در صورت تداوم و آسیب شناسی مناسب برای جامعه ی سیاست زده بلوچستان نام برد.موجی که پتانسیل ایجاد قطب سومی به نام جوانان و فرهیختگان را در کنار دو قطب سنتی و تاثیرگذار در امر انتخابات در بلوچستان را داراست. و به استناد گفته خود جوانان در پیام منتشر شده که ادامه مسئولیت خود را در پیگیری حق و مطالبات مردم منطقه از نماینده آینده در کنار روشنگری افکار عمومی می دانند چشم انتظار رونق هرچه بیشتر این قشر و چنین حرکت هایی هستیم.

/ 12 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرز ارتباط

سلام هر چند خیلی از شایسته ها تور سختگیر شورای نگهبان رد نشدند اما حضور جوانی مانند اربابی ما را هم امیدوار کرد. ایشان اگر بتواند ضمن رسیدگی به امورات معمول مجلس شایستگی هایش را ثابت کند می تواند ذخیره ارزشمندی برای استان باشد.

یک شش هفت ماه دیگر نظرم را برای این پیام خواهم گذاست. البته اگر نوهانی باقی مانده باشد. عادت کرده ام زود جو مثبت بینی مرا نگیرد. برعکس در مقابل نزدیکان و لایق ترین ها سخت گیر تر باید بود. ببینیم چه می کند.

رئيسي (فنوج)

آره نوهان عزيز اين دوره كه همه يه ميدان اومده بودند والبته جوانان شايسته اي مانند درخشان واربابي ما همه اميدمان يكي از اين دو بودخدارو شكركه جوان شايسته به مجلس راه يافت مابراي اين دوست جوانمون آرزوي موفقيت داريم اميدواريم در طول دوران نمايندگيش به مشكلات وحقوق اين مردم مظلومي كه از همه چيز محروم اند به نحوشايسته اي رسيدگي نمايد.

ایرندگان بزرك

سلام . شناخت كامل و چنین ساله از جناب مهندس سعید اربابی دارم . در كنارهم و با هم بودیم . جوانی لایق ، صادق و با ایمان بالا ، در خیلی از مسایل اجتماعی ، فرهنگی و با روابط عمومی بالا درجهت جذب جوانان كوشا بوده . لذا تیریك به مردم شریف حوزه انتخابیش . مبارك باد و موفق وپیروز .

ایرندگان بزرك

سلام . نوهان ، بزرگی . انشا....كامروا شوی . تشكر كه سر زدی . استفاده بردیم از مطالب جالب شما . چشم انشا.. باهمت شما سروران و جوانان خوش فكر ایرندگان بتوانیم مفید واقع شویم .

رحیم

سلام توهان عزیز دوست دارم نظرم را درمورد مطلب آبگینه در وب خوتون برایتان بفرستم تا گمان نکنید بوی خون میدهد. افکارم را که وارسی میکنم میبینم بین آنها و عملکرد خودم تضاد وجود دارد که گاهی این تضادبه صددرصد میرسد. مشتاقم که بدانم آیا شما بدانچه دروبلاگ آبگینه به عنوان نظر خودتان ارسال کردین بدان عمل میکنیدیا چون من فقط درلفظ میپیچیدتا من و گروهی دیگر گمان کنیم شما روشنفکر هستین.؟ اگر جوابتان مثبت است باز دوست دارم بدانم آیا این عقیده را درمیان خانواده هم تسبیط کرده اید.؟ اگر متاهل هستین آیا خانمتان را آزادگذاشته اید برانچه که خانم نارویی با حسرت از آن یاد میکنند؟ اگر باز جوابتان آره است پس روشنفکرید ولی اگر جوابتان منفی است

رحیم

اگر جوابتان منفی است آیا گمان نمیکنید که بیان آنچه که بدان اعتقاد ندارید بازی کردن با خود و دیگران است؟ آیا واقعا به نظر خودتان اسلام دیگر جوابگوی مشکلات جامعه سنتی و بسیار متعصب ما را نمیدهد؟ اگر آره پس به گمانم جهان پیشرفته و آزاد وقت خویش را تلف میکنند از کوشش به شناخت کنه اسلام که هرروز اعجابش بیشتر وقوانینش استوار تر میشوندآن هم درهمان دنیای آرمانی شما و دانشور. اگر حرف من درست است وای به حال ما

روزدرآ

کاش می شد اندکی از این موج خروشان اندیشه و سخاوت پایگاههای مردمی برای مصارف دیگر از جمله فرهنگ و رشد و تعالی جامعه بلوچ بهره جست و اگر چنین شود می توان آینده ای روشن را برای خود ترسیم نمود. به امید روزی که بتوانیم از منابع موجود جهت رسیدن به اهداف بلند مدت استفاده نماییم

رحیم

میخواهی اشکت را دآورم به وبلاگم سر بزن شاید باور کنیم زن بودن هم در لحاف پیچیده همه سنت ها چیز بدی نباشد وشاید مایه افتخار..

واحدبرهانی

سلام. 1ـ هنوز نمی توان باور کرد که سرمایه گذاری مالی و ...فامیلی و...جوابگو نیست. 2 ـ مهمترین عامل در دستیابی به این نتایج، کنارکشیدن آگاهانه ی روحانیت بود.