مدیریت شهری ایرانشهر و ناکارآمدی صنعت گردشگری

نوهان

ایرانشهر اسمی با مسمّا و زیبا و دربرگیرنده کیفیتی از ایران زمین است،اما شهر ایرانشهر شاید برای اکثر ایرانی ها ناشناخته باشد و حتی ندانند که در جنوب شرقی ترین نقطه کشور چنین شهری وجود دارد!

کمتر از دو ماه پیش تعطیلات نوروز را پشت سر گذاشتیم، جراید و رسانه ها خبر از رشد چشمگیر گردشگر و مهمانان نوروزی در شهرستان ایرانشهر می دهند! رویکرد معمول و عامیانه این است که به خودمان و مدیران شهریمان به به و خسته نباشید بگوییم، از طرفی رویکرد منطقی و عقلانی این است که از خودمان سوال کنیم چرا؟! چه فاکتورهایی عامل افزایش گردشگر و مسافر به منطقه بوده است؟! نگاه مدیریت شهری و ساز و کار چه بوده که منجر به رشد این آمار شده است؟!

جذب گردشگر و توریسم امروزه از بزرگترین و متنوع ترین صنعتهای دنیا به حساب می آید، بنابراین رشد آمار این صنعت رابطه مستقیمی با توسعه شاخصه های اختصاصی آن دارد، بدون سیاست گذاری و تدوین اهداف و برنامه های علمی و جامع نمی توانیم ادعای رشد گردشگری را داشته باشیم. انگیزه و مقصود گردشگر و مسافری که به شهر ما سفر می کند را می تواند در طبیعت و آب و هوا، فرهنگ و هنر،آثار تاریخی،جاذبه های روستایی، مکان های مذهبی و همچنین جاذبه های اقتصادی جستجو کرد. به یقین می توانیم ادعا کنیم شهر ایرانشهر و اکثر شهرهای سیستان و بلوچستان دارای تمامی فاکتورهای بالقوه جذب گردشگر و توریسم هستند، طبیعت چهار فصل و تنوع آب و هوایی،فرهنگ و تاریخ غنی، هنر و صنایع دستی کم نظیر،روستاهای بکر و آداب و رسوم دیدنی و بسیاری موارد دیگر که تک تکشان می تواند برای گردشگران وسوسه انگیز باشد. اما تنها داشتن این پتانسیل ها کفایت نمی کند به عنوان مثال شهرستان ایرانشهر با وجود تمام زمینه های طبیعی نمیتواند شاهد شکوفا شدن قابلیت هایش در صنعت گردشگری باشد! بنابراین اگر بیشترین سهم از ناکامی در این صنعت را از جانب متولیان و مدیران شهری بدانیم بی راه نبوده است.

چیزی که در شهر مشهود است ضعف سیاست گذاری و عملکرد و اختصاص وقت و بودجه برای ساماندهی این صنعت درآمدزا می باشد. اقامتگاه ها و مجتمع های توریستی مان کجاست؟! چند اردوگاه جهانگردی داریم؟! کدام مکان توریستی یا تفریحی ما طراحی شده و استاندارد است؟! از همه اینها که بگذریم آیا در سطح شهر سرویس بهداشتی مناسبی ساخته شده است؟ حال طراحی سایت های استاندارد و با کیفیت بماند! بنابراین رشد چشمگیر آمار بر چه مبنایی بوده است؟! آیا منطقی به نظر می رسد که در طول سالیان سال مردمی که در شهر شاهد کمترین تحرک و هدف گذاری جهت بسترسازی و فراهم شدن زمینه های استاندارد گردشگری در سطح شهر و منطقه نبوده اند آمار و ارقام را باور کرده و دلخوش به آن باشند؟! انتظار می رود اگر خواستار رونق صنعت گردشگری در منطقه هستیم مدیریت فرهنگی خود را توسعه بدهیم و با صرف هزینه های پژوهشی زمینه را برای تدوین برنامه های کاربردی که منجر به تقویت جذب گردشگر در منطقه گردد را تقویت نماییم.

/ 1 نظر / 24 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐────────────────────────────────────┌ │ امام محمدباقر علیه السلام فرمودند: │ │ هیچكس از گناهان سالم نمی ماند مگر اینكه زبانش را نگه دارد. │ │ بحارالانوار جلد 75، صفحه 178 │ ┘────────────────────────────────────└