نگاهی خودمانی به آزمون استخدامی اخیر در استان

نوهان

"استخدام" واژه ای شیرین و دوست داشتنی برای نسل جوان امروز است،به نوعی خیلی ها را خواسته و ناخواسته به خود جذب می کند چه روی جلد مجلات زرد باشد چه سایت های درپیت تبلیغاتی،حتی اگر پینوکیو یا چوپان دروغگو هم در لابلای کلماتش از این واژه مقدس استفاده کند جذابیت های خاص خودش را دارد شاید از این روست که بسیاری از مسئولین یا اهالی سیاست آن را به خوبی در برنامه های کاری یا تبلیغاتی خود می گنجانند البته تنها در حد یک شعار بزک شده!

چند وقت پیش خبر آزمون استخدامی استانداری با سرعتی فراتر از انتظار عصر رسانه و فناوری طول و عرض جغرافیایی پهناورترین استان کشور یعنی سیستان و بلوچستان را پیمود و دهان به دهان، پیامک به پیامک،دست به دست چرخید و چرخید تا اینکه 7150 نفر (هفت هزار و صد و پنجاه) از جوانان جویای کار و نان حلال و به قول استاندار محترم استعدادها و پتانسیل های بومی استان اعلام آمادگی و ثبت نام کردند. همه آنها می دانستند که رقابت سختی در پیش رو دارند و به استناد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور تنها تعداد ۵۱۸ (پانصد و هجده) نفر از افراد واجد شرایط پس از اثبات توانمندی های عمومی و تخصصی شان و گذر از خوان مصاحبه تخصصی و گزینش به وصل یار یا همان استخدام مقدس دولتی می رسند البته به صورت پیمانی.

پس از ثبت نام در جای جای استان که به پست یکی از همین جماعت 7150 نفره می رسیدی انرژی و امید خاصی را در او مشهود بود انگار آجیل مشکل گشا به دستش رسیده یا اکسیری یافته که حلال تمام مشکلاتش است! بی صبرانه در انتظار زمان آزمون این پا و آن پا می کردند اما خبری نشد که نشد! کم کم برخی مطمئن شده بودند که واقعا سر کار رفته اند و برخی مستاصل که هزینه پرداختی برای آزمون را از کف داده اند!اما نصرت از آن صبرپیشگان است و پس از 9ماه انتظارها به سر رسید و تدارکات برگزاری آزمون با یک ضرب الاجل سر وتهش به هم آمد و بماند که همین شیوه شایسته خدمات رسانی به خلق الله عده ای نگون بخت از آن جماعت فوق الذکر که دندان طمع از برگزاری آزمون کشیده بودند را  را ناخواسته محروم از این مرحله ساخت.

اما این بار چندان به طول نیانجامید و تلاش شبانه روزی عزیزان و متولیان امر در استانداری محترم برای شناسایی واجدین شرایط لازم به ثمر نشست، نیاز به گفتن نیست که همین پروسه 2 ماهه اعلام نتایج دلیل بر طی شدن روال استاندارد و علمی برای خروجی آزمون بوده و البته دلیل عدم بیان و اعلام علنی روال استاندارد به ناکامان و دلسوختگان این آزمون حیاتی به دلیل فروتنی و افتادگی متولیان آن است تا خدای ناکرده با بیان میزان زحماتی که متحمل شده اند اجر و ثواب اخروی آن کم نشود و هیچ ربطی هم به پاسخگو نبودن مسئولین محترم یا کشک بودن حقوق آزمون دهندگان و سر به زیری و مظلومیت جوانان این استان ندارد! به قول یکی از دوستان متفکر گیرم که دانستید که چرا پذیرفته نشدیدخوب چه چیزی عوض می شود بی خیالی پیشه کنید! اما از طرفی به گفته دوست روانشناسی اگر مسئولین می دانستند که عدم شفافیت در بیان جزئیات نحوه اعلام نتایج آزمون به شرکت کنندگان علاوه بر ضایع شدن حق قانونی شان لطمه روحی نیز به آنها وارد می کند شاید رویه مناسب تری اتخاذ می کردند! همین که یک فوق لیسانس مملکت آن هم در یکی از محروم ترین مناطق کشور که رزومه تحصیلی خوب و ممتازی هم دارد نداند علت پذیرفته شدنش چه بوده؟! و چرا شرایط لازم برای احراز این سمت یا شغل را نداشته است؟! برایش امری دشوار، مبهم و ناپذیرفتنی ست. همین امر بر شایعه عدم سلامت چنین آزمون هایی هرچند از سلامت 100% هم برخوردار باشد دامن می زند.

اما نکته مهمی که پس از اعلام نتایج آزمون زیاد به چشم می خورد بحث عدم تناسب و تعادل در لیست 1/5 برابری افرادی است که برای سمت ها و رشته های درخواستی در شهرهای استان اعلام شده اند. از مجموع 586 نفر اعلامی از کل استان سهم منطقه بلوچستان حدود 341 نفر و منطقه سیستان و افراد غیر بلوچ حدود 245 نفر اعلام شده است، در صورتی که 498 سهمیه (بدون کسرافزایش1/5 برابری قبل از گزینش نهایی) مربوط به شهر های جنوبی استان و منطقه بلوچستان می باشد و تنها 88 سهمیه از آن شهر های منطقه سیستان است! قصد نتیجه گیری غیر منصفانه یا پیش داوری نداریم و تنها آمار و معادلات را بررسی می کنیم اما با مشاهده لیست نتایج در می یابیم در سهمیه شهرهای سیستان تنها نفر بلوچ این افتخار نصیبش شده است و بقیه سهمیه از آن خود سیستانی ها می باشد در صورتی که در شهرهای جنوب استان بخصوص چابهار،ایرانشهر،نیکشهر و ... رقابت سختی بین نیروهای متعلق به همان شهر و کسانی است که از کیلومترها آنطرف تر آمده اند.

بررسی دقیق تر این مبحث نیاز به اطلاعات شفاف و دقیق تر از جانب متولیان برگزاری این نوع آزمون ها در استان دارد، در غیر این صورت نگاهی گذرا به چنین آزمون مهمی تا بدین جا نمی تواند خواسته ها و انتظارات جوانان قانع و دل پاک این استان بخصوص شهرهای بلوچ نشین را برآورده نماید،رعایت عدالت و انصاف نه در تقسیم مساوی سهمیه ها بلکه با توجه به شرایط، بضاعت و امکانات هر شهر و منطقه در استان می باشد و خواسته همه مردم این است که مسئولین با درایت خاص خود عمدا یا سهوا موجبات برانگیخته شدن حس تبعیض و نا امیدی در دل جوانان تحصیلکرده و جویای کار را فراهم نکنند.

/ 22 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک شهروند

واقعا متاسف هستم و میمانم و خواهم ماند و ... همین کار ها رو میکنند که منِ لیسانس زبان باید برم گازوئیل کشی کنم وقتی این فرصت رو از من گرفته اند چجوری شکم بچهامو سیر کنم ؟ یکی هست جواب بده ؟ مدرک زبانم رو در دانشگاه UTM مالزی گرفتم حیف من نیست اینجا باشم حرف آخر من اینه دوست دارم که دنیا جای کوچکیه و واقعا هم هست و میتونم بگم خدا جزای این کارو بهشون میده

granaz

روزی خواهد رسید، دست دوچ به تن دخترکی بازیگوش، از جنس بلوچ، نقش خواهد بست، ومن آرام خواهم گریست، از شادی...

یونس

باسلام ... امید وارم مسولین امر به این دغدغه جوانان توجه کرده و جواب قابل قبولی هم به زودی ارایه بدهند ... بر همگان ثابت شده که نیروهای ماندگار برای هر سازمانی نیروهای محلی هستند وبومی همان شهر یا روستا .....ودر جای جای استان مان این موضوع ثابت شده است ..زمانی شاید ما نیروهای تحصیل کرده محلی کم داشتیم ولی الان در تمامی مقاطع واکثر رشته نیروهای محلی زن و مرد وجود دارد وا امیدواریم مسولین این موضوع را برای همیشه واز طرق قانونی حل وفصل کنند ..در خیلیی مناطق کشور حتی از وزود کارگر ساده غیر محلی جلوگیری می شود . چه رسد به نیروهای تحصیل کزده....

صادق

تا آزمونها توسط استانداری انجام میشه همینطوریه. آزمون باید توسط سازمان سنجش انجام بشه و کارنامه و کلید و پاسخنامه به دست امتحان دهنده برسد

همشهری

همه مردم بلوچ نظرو عمل آقایان دهمرده و شهریاری را در مورد بلوچ و بلوچستان می دانیم که با چه تعصب و تنگ نظری همراه بوده و هست حالا چه طور این آقایان حاظر شدند و چه در آقای مبارکی دیدند که به عنوان معاون استانداری انتخابش کردتد اینها حاظر نیستند یک کارشناس در ادارات استان از بلوچ باشد .این از اون اتفاقاتی است که نیاز به بررسی دارد

http://www.ganjamin.blogfa.com/post-294.aspx

اتحاد نامبارک زابلی و خان ها

بله حق با شما است واقعا این حامد مبارکی فقط دنبال استخدام شیرانی مبارکی و بلیده ای و پست دادن به ان ها هست در مقابلش هم تن به ضایع کردن حق بلوچ می ده و هم طایفه هایی هایش را که سیستانی هستند را می اورد. اتحاد شومی است بین خان ها و زابلی ها خدا رحم کند. فکرش را بکن چقدر گندش بالا است که تو یک اسم و فامیل تو این قحطی رئیس اداره پیدا می شه. فقط به اسم "شهرام مبارکی" سه نفر را داریم که زورچیان شان کردند تو پست های مختلف. حامد مبارکی خان های سیستانی و افغانی را خوب به ما شناساندی مثل جدت عیسی خان که فکر می کردم دروغ می گویند که اینقدر ستمگر بود و چاپلوس درگاه علم و شاه ولی به چشم خود داریم می بینیم. بلوچ ها درس بگیرید . دوست و دشمن خود را بشناسید.

منصور

باسلام اینجانب چند سالی میشود که فارغ التحصیل رشته حسابداری شدم و در هر آزمونی که بگی شرکت کردم ولی متاسفانه به علت قوم گرایی قبول نشدم یکی همین امتحان استانداری 92 در علام نتایج برای امور مالیاتی ایرانشهر نوشته بودن عدم وجود داوطب واجد شرایط رشته شغلی پذیرفته شده ندارد در صورتی که چندین نفر از ما در این رشته امتحان دادیم.

ملازهی

سلام ،این مطلب واقعا ناراحت کننده بود!!!ولی بیایید یاد بگیریم به سمت کارآفرینی بریم وفقط به دنبال شغل دولتی نباشیم تاشرکت درآزمونهای استخدامی باعث سرخوردگی مانگردد. بدون سرمایه نیز میتوان خود راازدغدغه استخدام رهانید وازاین همه فشار عصبی که برخود وارد می کنید بکاهید.

بالاچ

با سلام بعد از اعلام نتایج آزمون استخدامی دستگاههای اجرایی مثل اینکه برخی از دستگاههای زیر بار این موضوع نمی روند از جمله این دستگاهها دانشگاه ولایت ایرانشهر است که رئیس آن عادت دارد از هر فرصتی جهت استخدام نزدیکان و همشهریان خود استفاده نماید ولی به اقای رضایی هشدارداده میشود برداشتن قدمی در جهت تضعیع حق قبول شدگان این آزمون تبعات چندان خوبی برای وی بدنبال نخواهد داشت البته راه ایشان باز است و انتخاب با خوداوست