گل آقای بلوچستان

نوهان

علاقه مندانی که پیگیر مباحث منطقه از طریق فضای مجازی هستند، برایشان ملموس بوده که بعد از یک دوره صعودی و چند ماهه با فرا رسیدن گرمای تابستان شاهد زمستان وبلاگ های بلوچستان هستیم. از این رو که چند وبلاگ نویس که قلم توانایی دارند بنا به دلایلی یا کم کار شدند و یا وبلاگهای خود را تعطیل کردند. به هر حال تولد وبلاگ های جدید همچنان ادامه دارد اما تا به مرحله ی بلوغ و ثبات شخصیتی در این فضا برسند و مخاطب اختصاصی خود را جذب کنند راه بسیار دارند.

اما در این زمستان وب نویسی یکی از خلاق ترین وب نویس های بلوچ،فعالیت خود را شروع کرد که در همان ابتدا نیز بدون جنجال نبود. «وبلاگ حق گو بلوچ» که مدیر آن ناشناس بود و با نام برند شناخته شده ی «رازگو بلوچ» تشابه اسمی فراوانی داشت،حساسیت آقای علی اکبر رئیسی(رازگو) را برانگیخت و از آن جایی که ایشان از پیشکسوتان و مهره های با نفوذ این عرصه هستند،حواشی خاص خود را به همراه داشت. دیری نپایید که حق گو با رویکردی متفاوت تر و با قلمی مختص به خود که تقریبا فراتر از موضوع از مسائل سیاسی و اجتماعی گرفته تا فرهنگی را شامل می شود با چاشنی طنز شروع به نوشتن کرد. در بررسی وبلاگ حق گو باید گفت چندین عامل از امتیازات ودلایل جذب مخاطب برای این وبلاگ بوده است؛

-          رویکرد خلاقانه به سوژه و برخورد با متن

-          استفاده از طنز و کاربرد مفاهیم دوپهلو

-          پرداختن به حواشی که به جذابیت مطالب می افزاید

-          پشتیبانی و بروز شدن روتین و مرتب

-          رک گویی در عین حال داشتن روحیه کثرت گرا

پس از جذب مخاطب های پای ثابت،مدیر این وبلاگ انعطاف به خرج داده و به صورت غیر مستقیم خود را به علاقه مندان وبلاگش شناساند و این شخص کسی نبود جز «جواد صادقی» که از فعالین فرهنگی و هنری منطقه بلوچستان هستند. شاید یکی از نقاط ضعف ایشان پرداختن بیشتر به حواشی و مسائل شهرستان نیکشهر باشد. اما در مطالبی نیز به خاطر قدرت قلم و طنز خوبی که بکار برده اند مخاطب را مجاب به خواندن می کند. ظهور حق گو بلوچ در این شرایط که فضای سردی بر وبلاگ نویسی بلوچستان حاکم شده ارزشمند است و از طرفی ورود فرهنگی متفاوت از قلم فرسایی و نوع نوشتار یکی از نیاز های جامعه بلوچ می باشد.

در حالی که نویسندگان با استعداد و پرتلاش به صورت پراکنده سعی در برخوردی نوین و مدرن با ادبیات و سبک نوشتن در منطقه بلوچستان را دارند و شاهد اقبال آثارشان در داخل و خارج از بلوچستان هستیم،گسترش نوشتار طنز و ادبیات عامه پسند نیز کمک شایانی به رونق فرهنگ بلوچ خواهد کرد. جواد صادقی با استعداد و پشتکار خوبی که در این زمینه دارند می توانند گل آقای ادبیات بلوچ باشند به شرط اینکه جهت دهی متمرکز تری به آثار و نوشته هایشان بدهند.

/ 6 نظر / 5 بازدید
ایرندگان بزرگ

سلام بزرگوار . انشاا.... سفر به خوشی پایان یافته و شما مثل همیشه و تواناتر از قبل به نوشتن ادامه دهید . بله عزیزان واقعا جواد گل اقای استان و بیشتر از آن هستند ، هم خودش گل است و هم نوشتنش ، متنش هم گل آقایی است و چیزی كم ندارد ، از همه عزیزان فرهنگی و فرهنگ دوست كه به چابهار سفر می كنند ، خواهش داریم كه از این عزیز عیادت نمایند كه سفرشان معنوی تر می شود . مطمئن باشید كه بزرگترین كمك شما به این عزیز همین دیدار معنوی خواهد بود . امیدوارم كه خداوند هر چه زودتر سلامتی ایشان را برگرداند .

عبدالله

مطالب زیبای جناب حق گو رو خوندم.قلم بسیار توانمندی دارن. مخصوصا شوخی با نویسندگان وبلاگهای بلوچ جالب بود.

اربابی

ایشان اقای گل استان هستند چون ضربات کاشته خوبی به هدف میزنند.

واحد

سلام. خیر مقدم. ممنون از که یک نفر بالاخره حقگو را معرفی کرد. رفتم خواندمش. و به قول بچه ها خوش به حال مان شد. ما طنزگو های خوبی داریم. تا جایی که یادم است ، جت ـ پکته هبر، و این بار این عزیز، جواد صادقی که تازه بعد از سانحه نامش را شنیده بودم. و از فعالیت های بسیار وسیعش خبر دار شده بودم. و متاسفانه چه دیر! اگرچه او چه زود در آن اوج....ماند..ماندگار شد. ماندنی، ماندگاری یی نه چون ماندگی آبی در ماندابی یا ماندگی رهروی که قلم پایش شکسته باشد. بلکه چون طناز نازنینی که تمام تن قلم شده و هزار قلم از دستانش نیش کشیده است. به تماشا نشسته ام که ریشه های این قلمستان این نیستان، این نی قلمستان تا کجا ها را زیرآبی خواهد رفت و سبز خواهد کرد.

محمد بلوچ زهی

درود بر نوهان عزیز جواد صادقی را می توان از آن طیف وب نویسان بلوچ دانست که با نگاهی خلاقانه موضوعات و مسائل روز را دنبال می کند. این روزها که نویسندگان بلوچ گرفتار کلیشه شده اند گشایش روزنه ای از خلاقیت می تواند مثمر بخش باشد و حتی بارقه ای از امید را جهت شکوفایی این فضای نیمه سرد مجازی بدنبال داشته باشد.

(ایوبی ایوب)

باسلام حتماً سربزن اورژانسی است!! بلوچانی زبان منتظره!!! [گل][گل]