جناب مسئول محترم خط قرمزتان کجاست؟!

نوهان

مدت کوتاهی از موج اعتراضات آزمون استخدامی در استان نگذشته که گویی بحث دانشگاه علوم پزشکی سینای چابهار نیز دارد تبدیل به موج جدید اعتراضات در فضای مجازی می شود،حال باید تحقیق شود که تنها در استان سیستان و بلوچستان شیوه عملکرد نهادها به این صورت است که موجبات نارضایتی مردم را به همراه دارد یا در سایر نقاط نیز این چنین می باشد!

چرا رابطه مسئولین با ارباب رجوع در این استان به گونه ای تعریف شده است که کسی در مقابل حقوق حداقلی مردم پاسخ گو نیست؟! برای توجیه افکار عمومی اشاره به چند نکته بی مناسبت نیست؛سیستم توزیع و پخش دو شاخصه مهم و حیاتی برای شهروندان یعنی آب و برق به دلیل فرسودگی و از رده خارج بودن زندگی شهروندان در اکثر شهرهای استان بخصوص شهرهای گرمسیری جنوبی را با مشکلات بسیار جدی و آزار دهنده مواجه کرده است و با وجود پیگیریهای مستمر فرد یا محله ای مردم ناتوان از شنیدن حتی پاسخی محترمانه و درخور هستند!در حالی که نیروگاه های تولید برق ادعا می کنند در تولید آن مشکلی وجود ندارد. این عدم مسئولیت پذیری و پاسخ گو بودن گویی به رقابت و افتخاری برای مدیران محلی تبدیل شده با گسترش چنین فرهنگی در بین مدیران محلی این مسئله در ذهن مردم تداعی می شود، کسانی که وظیفه تامین و برقرای امنیت روانی و آسایش مردم را به عهده دارند نه تنها به آن توجه مناسب و شایسته ای ندارند،بلکه جان شهروندان نیز نمی تواند خط قرمزی برای آنها باشد! در مورد سیستم مهندسی برق شهر ایرانشهر به وضوح شاهد بودیم دکل های فشار قوی که به کاهی بند بودند و هر چشم غیر مسلح و فاقد تخصص می توانست تشخیص بدهد اینها گرزهایی آتشین هستند که روزی بر سر خانه ها و زن و بچه مردم خراب خواهند شد، اما در عجب ایم چطور از چشم مهندسان و متخصصان امر پنهان مانده و حتی با حادثه ناگوار اول که منجر به خسارات جانی و مالی شد و البته نشانه ای بود برای کسانی که تدبیر کنند اما چه سود که راه کار را نه در قبول ضعف و اشتباه بلکه در دنباله روی خطا دانستند و دکل ها را به درخت هایی بستند که با هر طوفان ناچیز ده تا ده تا از ریشه در می آیند یا با میلگردهایی محکم کاری را توجیه کردند که به اندازه گردن مردم ایرانشهر باریک بودند و مثل این می ماند پای فیل را با نخ کاموا ببندی! نمی دانیم باید یقه جناب باد را بگیریم یا جناب خاک را که مسلما هر دو در وظیفه خود کوتاهی کرده اند،متهم اول باد است که شدید تر از معمول وزیده و سپس خاک است که سست بوده و شاید هم عمر خود درخت به این دنیا نبوده و با سقود خود منجر به سقوط دکل بیچاره شده است! اما نهایتا این شاهکار علمی و مهندسی در مرحله دوم هم تلنگری بود برای بعضی ها و با وجود هتریک دکل های برق فشار قوی در دل شهر خوشبختانه منجر به برپایی مراسم سوگ و حلوا خوری یکی از شهروندان نشد! اما این تلاش و پشتکار حتما روزی جواب خواهد داد تنها باید منتظر نسیمی دیگر باشیم.

کنایه هایی که به جوک و لطیفه و داستان برای شهروندان بدل کشته نه از سر طبع لطیف بلکه داغ و تلخکامیست که در سینه دارند، چرا باید هر گوشه را که نگاهی بیاندازی ضعف هایی آشکار را به چشم ببینی که چون گاف هایی از ضعف مدیریت و برنامه ریزی تلقی شود؟! امری که در کنار عدم پاسخگویی و عکس العمل مناسب در توجیه افکار عمومی بی اعتمادی مردم از مدیران مربوطه را همراه داشته است.پول بیت المال را حساب نشده یا حساب شده هزینه می کنیم و دانشگاه و امثالهم می سازیم در نقاطی که هم دعای خیر مردم را دارد هم ثواب اخروی،اما چه سود که در کمترین زمان این دعا ها به نفرین بدل می گردد! حال کجای کار می لنگد جای بحث و تحقیق دارد؟!دانشگاهی که باید الگوی دقت و تدبیر و نظم و هماهنگی باشد و محلی برای تمرکز و ثبات فکری و عقلانی خود از کوزه شکسته آب می خورد و مورد حجمه انتقادات و اعتراضات می شود حال باید حق را به چه کسی داد؟! اصلا آیا باید کسی متهم باشد؟ گیرم که یکی از طرفین دانشجویان یا متولیان علمی دانشگاه متهم شوند؟! این داستان دو سر باخت است و جز صرف هزینه های زیان ده عایدی برای دو طرف ندارد. اما بررسی و تحلیل دقیق نیاز به اطلاعات و شفافیت و توجیه های عقلانی دارد که ظواهر امر نشان می دهد دست بالا با دانشجویان است و به حق فریاد اعتراض سر داده اند و امیدواریم مدیران و مسئولین امر در همه مواردی که مستقیم یا غیر مستقیم با آسایش و امنیت جانی و روانی مردم سر و کار دارد با تدبیر و درایت ویژه ای برخورد کنند تا هم کمتر شاهد اعتراضات و نارضایتی ها باشیم و هم اعتماد تضعیف شده بین مردم و مدیران محلی باز گردد.

/ 13 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سازين

خسته نباشيد از قديم گفتن چراغي كه به خانه رواست به مسجد حرام است. اما متاسفانه در شهرهاي بلوچستان كار براي بومي ها روا نيست براي غير بومي هاست. هرچقد ما فك خودمون رو خسته كنيم قلممون رنگش ته بكشه بازهم مسئولين در كمال تعجب چشمهاشون رو به روي مردم مي بنندند و كار خودشون رو انجام ميدن.

بلوچی زبان و لبزانک

سلام دوستان، با غزلیاتی چند از شاعران بلوچ بروز هستم از نظرات خود ما رامستفیذ نمائید. آدرس لینک http://sahman214.blogfa.com/post/107

رحیم

دانشگاه تاسیس می کنند.به بلوچ و حق حقیقی اش احترام می گذارند و آن را در بوق و کرنا می گذارند و به نامش پز می دهند اما وقتی آبا از آسیاب افتاد لدر می آرند همه داشته ها را با خاک یکسان می کنند چون می دانند مسئولین محلی و انان که نام درکرده اند که به نظرم الکی اند هنوز باد در غبغب انداخته اند به افتتاح فلان دانشگاه پیام نور در فلان کوره دهات. پرعقاب امد دشمن عقاب از ماست که برماست حکایت بلوچ امروز است ،بلوچ مسئول بی مسئولیت بلوچی که دل خوش کرده است به سمت و مقام هفتگی اش دیگر نمی دانم چه بگویم .. کاش کسی جواب بدهد!!

ابوبکر سربازی

با سلام و تشکر از مطالب خوبتون وبلاگ ااهل سنت ما www.sonatnews.blogfa.com يک وبلاگ خبري مي باشد که اخبار اهل سنت، استان، منطقه و بلو چستان را به صورت روزانه و کامل پوشش مي دهد خوشحال مي شوم که به آن سر بزنيد و آن را به لينک هاي خود و دوستان خود معرفي کنيد. با سپاس

ابوبکر سربازی

با سلام و تشکر از مطالب خوبتون وبلاگ اهل سنت ما www.sonatnews.blogfa.com يک وبلاگ خبري مي باشد که اخبار اهل سنت، استان، منطقه و بلو چستان را به صورت روزانه و کامل پوشش مي دهد خوشحال مي شوم که به آن سر بزنيد و آن را به لينک هاي خود و دوستان خود معرفي کنيد. با سپاس

ابواحمدآسکانی

سلام چیهال با این مطالب جذاب به زبان بلوچی بروزاست ۱- عبید زاکانیءُ مردمءُ چیزانی پجار(تعریف) ۲- جنءُ مرد ۳- بلوچاں واب أنت یا وتارإش واب کتگ؟ ۴- پِــنـدوک ۵- نی خدا یاد کیت نی پیغمبر 6- نٻكراهی‌دربرجاهانی شانءُ آیانی وت‌واجهیءِ سمبالگءِ ارزشت 7-گم منی باز أنت http://chihal.mihanblog.com/

راوی

میگن به نماینده چابهار در مجلس گفتن که قراره دانشگاه علوم پزشکی سینا رو تعطیل کنن! جواب داده ایراد نداره دانشگاه زیاده!! در مقابل یکی مث سعید اربابی 45 نفر سهمیه پزشکی دندانپزشکی و داروسازی برا چابهار ایرانشهر و .. میگیره! خدا به حال مردم چابهار رحم بکنه !