سنگر های علم و دانش را خلع سلاح نکنیم!!!

نوهان

یک روز صبح و آفتابی، یکی از همان روزهای دل انگیز مهرماه که همراه است با جنب و جوش دانش آموزانی که مجهز به قلم و کتاب به سوی سنگر های علم و دانش روان هستند. بله مدارس و کلاس ها سنگرهایی هستند که در خود سربازانی را پرورش می دهند تا افرادی لیاقت پاسداری و حراست از این مرز و بوم و فرهنگ آن را داشته به دست بیاورند. این برداشتی است که خانواده ها از سیستم آموزش و پرورش دارند و در واقعیت نیز انتظار بجایی است.دیروز یکی از دوستان گلایه ای را مطرح کرد از وضعیت تعلیم و تربیت دانش آموزان و اشکالاتی به مدیریت برخی مناطق آموزش و پرورش بلوچستان داشت.

این دوست اضافه کرد:همیشه شنیده بودم به دلیل برخی سهل انگاری های متولیان آموزشی که در منطقه خودمان هم کم نیست روند تعلیم و تربیت دچار کاستی هایی می شود، اما نمی دانستم عمق فاجعه تا چه حد می تواند باشد!!!

تا اینکه متوجه شدم در یکی از مدارس بیخ گوش خودمان یکی از شاهکارهای مدیریتی در امر آموزش دارد گریبان دانش آموزان و خانواده هایشان را می گیرد!! بله متولیان آموزشی یکی از مناطق محلی،با درایت خاصی که از خود نشان داده اند،نیروی غیر تخصصی را برای دروس کلیدی در برخی مقاطع حساس به خدمت گماشته اند! اینجا بود که وظیفه خود دانستم وارد عمل شده و علت امر را جویا شوم و در نهایت متوجه شدم تمام مسئله به ضعف برنامه ریزی و مدیریت آقایان برمی گردد که با آزاد ساختن چند نیروی تخصصی خود در سال تحصیلی جاری به یکباره با کمبود نیرو مواجه شده اند و یا ضعف در ساماندهی و درخواست نیروی انسانی و دلایلی دیگر، به اجبار نیروهایی غیرمرتبط را سازماندهی و به نوعی صورت مسئله را پاک کرده اند!!!

حال خود قضاوت کنید؛ آیا با وجود چنین برنامه ریزی و مدیریتی و چنین افرادی در سیستم آموزش و پرورش یک منطقه ی محروم می توان چشم انداز روشنی برای مردم این خطه متصور شد؟!کدام وجدان بیداری حاضر می شود حقوق کودکان محروم این منطقه را پایمال کند و آسوده باشد؟!

اگر ما هم بخواهیم همیشه چشم خود را بروی این مسائل که مستقیم با جامعه سر و کار دارند، ببندیم! منجمله حق اولیه ای که یک دانش آموز برای تحصیل نیاز دارد را مطالبه نکنیم،بنابراین نباید چشم اندازی آباد برای سرزمین مان متصور باشیم!!!  

/ 14 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بلوچ

من كپي مطلب شما رو در وب مسكوتان آنلاين خوندم با جايگزيني مسكوتان در متن شك كردم به قلم آقاي هوتي ميخواستم از شما بپرسم شما سرقت ادبي انجام داديد يا آقاي هوتي بدون هيچ اسمي از شما مطلبتون رو با تغيير باز نشر كرده؟

مرز ارتباط جالب است. مدیران و برنامه ریزانی که تقلبی هستند.....!!!

روحی ( وبلاگ ایرندگان بزرگ )

سلام . حرف دل را بیان كردی استاد . ببینید همین یك سال و دو سال قبل در آموزش و پرورش تعداد زیادی نیرو استخدام نمودند ، بنگریم و ببینیم كه چه تعداد از آنان تخصصی و مورد نیاز بود و آیا كمبودها را برطرف نمود ؟ آیا این جذب از روی برنامه و باتوجه به كمبودها بود ؟ آیا مسئولین آموزشی استان و موكلین مردم در مجلس می توانند طرحی به تصویب برسانند و تعدادی نیروی تخصصی به صورت بورسیه جهت تعلیم و آموزش فرزندانمان تربیت نمایند ؟

ورناف

کسی نمی پرسه چرا یک معلم بلوچ سریعا دنبال انتقالی هست.مدیریت مگر تاچه حدی میتونه در برابر فشارهای مختلف مقاومت کنه؟مشکل اصلی عدم وجود خدمات متناسب با جمعیت شهروندان هست.مثلا هنوز در شهر فنوج یک مهد کودک درست حسابی نیست!در ایرانشهر سونوگراف نیست!از ایرانشهر به این ور که اصلا پمپ بنزین هارا نپرسید!منزل سازمانی وجود نداره !منزل اجاره ای کمه!دانشگاه نیست حالا همین مهد روستا در استان گیلان 480 نتا تاحالا راه انداختن در استان ما چند تا؟نباید یک ارگان را مقصر بدانیم ودراستان ما با یک حرکت جدی تمام دستگاه ها برنامه های مصوب وچند ساله کشور را اجرا واجرایی کنند.حداقل تمرین اجرا شدن بکنن.قبلا نوشته بودم که واگن بلوچستان از قطار دکتر باز مانده .

کرانه

وجدان بیدار اگه پبدا میشد که...حال و روزمون این نبود! یاد دورانی افتادم که دبیر فیزیکمون شیمی بهمون درس میداد و توش مونده بود!!! یا زمانی که دبیر ادبیاتمون مدیر مدرسه هم بود و وقت نمیکرد بیاد سر کلاس...!

روحی ( وبلاگ ایرندگان بزرگ )

سلام استاد . در سالهای 53-54 تعداد زیادی از دیپلم هایی كه دارای معدل بالا و یا قبولی دانشگاه بودند را به صورت بورسیه و با برگزاری امتحان و با توجه به رشته تحصیلی انان در دوره متوسطه ، و همچنین با توجه به كمبودها ، علاقه و كسب رتبه دروس مختلف و درنهایت آنان را وارد مراكز تربیت مغلم نموده و در رشته مورد نیاز شهرستان مربوطه تحصیل تا اینكه بعد از فاروغ التحصیلی برای همیشه در خدمت مردم شهرستان خود باشند ، شما همین بمپور را در نظر بگیرید كه با امكانلت كم آن زمان و دوری راهها برای تحصیل ، چه تعداد دبیر داشته ! لطفا جوانان فرهنگی و خوش ذوق و توانا طرحی را برای بورسیه به نمایندگان بدهید و بخواهید كه اجرایی اش كنند . حداقل معلمین بومی ( كاردان و كارشناس) را برای ادامه تحصیل در رشته های مورد نیاز و تخصصی تشویق بفرمایید . تشكر .

ورنا ف

سلام پیام مارا تاییدنفرمودید،نظراتو بیشتراهمیت بدید تشکر

ورناف

منظور این است فقط نوک انتقاداتبه سوی مدیران اموزش و پرورش نباشد.ودلیل فرار معلمان چیه؟

old baloch

Once upon time there was a teacher who divided baloch kids in two section one side cows one side donkey in balochistan love you