چرا شهرام ریگی با ائتلاف سبز زاهدان به مقصد نرسید؟!

نوهان

ائتلاف سبز حماسه سیاسی 92 در شهر زاهدان را به نفع خود رقم زد، امسال هم رقابت برای تصاحب کرسی های شورای شهر زاهدان حالتی دو قطبی به خود گرفت در یک سو ائتلاف سفید با حمایت سیستانی ها و در سوی دیگر ائتلاف سبز با حمایت مسجد مکی زاهدان صف آرایی کرده بودند. معادلات گذشته نشان می دهد ائتلاف مورد حمایت مسجد مکی همواره پیروز قاطع انتخابات شورای شهر زاهدان بوده است و ظرفیت این را دارد تا همه اعضای مورد حمایت خود را بر کرسی شورا بنشاند.

در شورای شهر چهارم زاهدان شاهد یک سنت شکنی هستیم و آن هم جا ماندن یک نفر از تیم سبز به نام شهرام ریگی است، هرچند کاهش یک سهمیه از ائتلاف مسجد مکی مانع بزرگی برای جشن پیروزی هواداران آن نیست اما جای بحث و تامل دارد، نمی خواهم وارد جزئیات نحوه گزینش افراد و یارگیری تیم مسجد مکی بشوم و تنها به این نکته بسنده می کنم که منتخبین در لیست نهایی مسلما با دقت و ظرافت خاصی برگزیده شده اند و لزوما یک چیدمان قومی - مذهبی نبوده است. شهرام ریگی هرچند در کورس رقابت رای بالایی را نصیب خود کرد اما به خط پایان نرسید اما این نه شکست برای شخص وی بلکه مقدمه ای بر پایان اقتدار کامل ائتلاف مسجد خواهد بود. شهرام ریگی کمتر از یکی دو سال است که ساکن زاهدان می باشد و همین مدت کوتاه برای این جوان مستعد و با پشتکار کافی بوده تا بتواند رضایت بخش وسیعی از معتمدین و مردم را به خود جلب نماید. از طرفی این رشد می تواند زنگ خطری باشد برای عده ای که با یک حساب دو دو تا چهارتا خود را بازنده رقابت های آینده می دانند! هرچند طایفه و روابط قومی نقش پر رنگی در معادلات سیاسی و اجتماعی مناطق بلوچ نشین دارد اما در این میان فاکتورهایی مانند تخصص،کارآمدی و خلاقیت هم در کنار آنها می تواند برگ برنده شخص باشد،بنابراین وجود چنین فاکتورهایی در امثال شهرام ریگی ها می تواند به اندازه کافی حضور آنها را پر حاشیه و حساسیت زا نماید و همچنین باید اعتراف کنیم که کرسی های مدیریت شهری مناطق ما هنوز آمادگی کامل برای پذیرش آدم های جسور را ندارند.

/ 5 نظر / 35 بازدید
تیاب

عصبانیت طرفداران اتحاد شکست خورده سفید از دست مولوی عبدالحمید !!!

صادق

سلام انتخابات در ایران بصورت سنتی ست.استان سیستان و بلوچستان هم به شدت پای بند در اجرا کردن این سنت است.قرار گرفتن در لیست شورای شهر یا حتی علی البدل داّل بر این مسئله نیست که این افراد از دیگر افراد توان بالاتری دارند یا کار شاخ می توانند انجام دهند.بلکه باید دریافت که انتخابات در منطقه ما از متغییر های دیگری پیروی می کند مثه:مذهب،قومیت،مافیایی بودن و............. به آقای ریگی تبریک میگم به این دلیل که همانطور که نوهان عزیز عرض کردند یک دوسالیست که شهرام در زاهدان است.ولی تجربه نشان داده است که متغیر هایی را که عرض کردم بسیار تاثیر گذار است. یک نصیحت برادرانه به آقای ریگی،انتخابات در زاهدان معنای واقعی ندارد.چرا؟1-انتخاب در دست ملا جماعت است.از کجا تشخیص میدهند که چه کسانی باید در یک ائتلاف باشند؟2-آیا کاندیدا با مشورت هم ائتلاف کردن یا ...؟با این سیستم سنتی بعید میدانم.نمیدانم جامعه ما(بلوچستان)به کدام سمت میرود. جای گفتگو بسیار است.

رضا

تبریک به شهرام که بادوسال حضوردرزاهدان 42هزاررای می آوردوعلی البدل میشه.ولی برام جای سواله که رای شهرام رای شناخت مردم ازشهرام بوده یارای به مکی وائتلاف.

ایرندگانی

سلام . از نظر اینجانب شهرام شكست خورده نیست ، چون ایشان جوان و اولبن باری كه در همچنین جایی از نظر مكانی ثبت نام نموده بود . امیدواریم كه انشاا... آینده درخشانی داشته باشند . اما ائتلاف سبز هم اینطور كه دوست عزیزمان صادق می گوید ، نیست ، جایگاه مسجد مكی برای مردم بلوچ و اهل سنت شایسته و قابل قبول اكثریت است ، ملا جماعت در آن دخل و تصرفی ندارند بلكه عزیزانی كه ثبت نام نموده اند و بخاطر اینكه یك دست باشند ، مشورتی از حوزه می گیرند ، حوزه هم مشاورانی از دانشگاه در تمام زمینه ها و رشته ها دارد ، كمیته ها و گروه های دانشگاهی زیادی به حوزه در زمینه شورا ، شهرداری ، اموراجتماعی ، بهداشت و درمان ، عمران و... مشاوره می دهند . طوری نیست كه به قول شما ملا جماعت نظرات خود را تحمیل نمایند . بلكه جایگاه تمام عزیزان محفوظ و با حضور تمام عزیزانی كه به آنجا در این خصوص مراجعه نموده اند مطالب بیان و بررسی و نظرات تمام شنیده ، و در كمیته مشورتی( كمیت ایی كه مورد توافق جمع باشد ) به رای گذاشته می شود و نظرات كمیته مشورتی هم اجباری نیست . یعنی طرف اگر قانع نشد می تواند خود اقدام نماید

عمر

بنده با صادق هم عقیده ام متاسفانه بجز شیخ همه ملاهای پایین دست پولکی اند در این دوره همه را جمع کردند برنامه وسخنرانی خواستند ولی کسانی که پول وکمک به مسجد ومدرسه و...کردند بدون برنام وعدم حضور در جلسه انتخاب شدند وجالب حضور بانوان یک بیرجندی پ ولدار ویک سیستانی ونپذیررفتن تنها کاندید زن فعال وقدرتمند بلوچ در مرکز استان خانم برهان زهی که مجبور شد به ائتلاف دیگری بپیوندد