چشم انداز مطالبات قوم بلوچ در دولت تدبیر و امید؟!(قسمت پایانی)

نوهان

هرچند بحثی که به آن ورود کردم مفصل تر از آن است که در چند یادداشت مختصر بگنجد اما به همین اندازه یا به قول خودمانی اش در گوشی بسنده می کنم،شاید عده ای از ما بپرسند واقعا خواسته و مشکل شما چیست؟! مطالبات دیگر چه صیغه ایست؟! مگر شما قانون ندارید که کلیه خواسته های یک ملت در آن گنجانده شده است؟! مگر وکیل و نماینده ندارید که بداند درد شما چیست؟! مگر این همه دفتر و دستک و مسئول(خادمین ملت) صبح تا شب در جهت رفع خواسته ها و مطالبات شما گام بر نمی دارند؟! دیگر چه می خواهید؟!

با تائید همه موارد فوق باید گفت درست اما واقعیت این است که گاها خود قانون کم و کاستی هایی دارد و وجود مجلس قانون گذاری نیز از همین روست تا از طریق نمایندگان مردم به رفع و رجوع این کمبود و خلاءها بپردازد. همچنین در موارد فراوان به هر دلیلی اصل قانون اجرایی نشده یا ناقص پیاده می شود! از همین روست که قوه ی مجریه با محوریت رئیس جمهور با این دقت و شدت زیر ذربین ملت قرار دارد، چرا که با وجود منشاء قانونی یکسان نوع سیاست گذاری این قوه می تواند اجرای قوانین و در نتیجه برخوردار شدن مردم از عدالت را تحت تاثیر قرار دهد. اما با نگاهی به استان سیستان و بلوچستان که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در کنار مشارکت حداکثری در صدر رنکینگ آرای بنفش قرار دارد باید قدری تامل کرد!

این استان از دو قوم بلوچ و سیستانی تشکیل شده است که با توجه به ویژگی های خاصشان مورد توجه دشمنان و فرصت طلبان هستند، این را به عینه پس از انقلاب 57 شاهد بوده ایم، تلاش دشمنان از دو کانال درونی و بیرونی گاها حوادث تلخ و اتفاقات ناگواری را برایمان رقم زده است.سرمایه گذاری هایی برای دامن زدن به جریان فرقه ای و مذهبی،قومی و قبیله ای،بلوچ و سیستانی همواره از اولویت های بدخواهان این مردم بوده است. اما با حسابی سرانگشتی و بررسی آمار و ارقام نجومی دلارهای هزینه شده در این بخش باید بگوییم مرزداران خوش غیرتی بوده ایم و در حد توان و بضاعتمان کمترین خسارت را متحمل شده ایم. اما اگر کلاهمان را قاضی کنیم و اعتراف منصفانه داشته باشیم باید بگوییم حال و روز این مرزداران چندان بر وفق مرادشان نیست! خواسته و مطالبه واقعی این مردم عدالت است نه به معنای کلیشه آن، نه به شکل سراب و دورنمایی از خود حقیقی آن بلکه عدالتی که ملموس و عینی باشد و نه شعار. ما حق داریم به حساب بیاییم، حق داریم از خودمان بگوییم، حق داریم آداب و رسوم و فرهنگمان را داشته باشیم و به دیگران بشناسانیم،حق داریم زبان مادریمان را پاس بداریم،حق داریم ساز بلوچی بنوازیم و گوش کنیم، حق داریم در کشور عزیزمان ایران حرف هایمان را بلند بلند بزنیم،حق داریم جلوی کسانی که تلاش دارند این قوم را منزوی کنند بایستیم،حق داریم تلاش کنیم تا آن برادر ترک و لر و گیلکی ما را خوب بشناسد و با ما غریبی نکند،حق داریم رسانه ملی گاه گاهی آینه ای باشد تا خود را در آن ببینیم! حق داریم در آزمون های استخدامی پذیرفته شویم همانطور که دیگران خیلی وقت است حق دارند!حق داریم بدون واسطه از پایتخت نشینان چیزی بخواهیم،الان بی سوادهایمان هم فارسی را خوب حرف می زنند و نیازی به مترجم نداریم. ما بلوچیم و ایرانی هستیم و این ترکیب چیزی جز حق و عدالت و درستی و چیزی فراتر از قانون نمی خواهد. از دولت تدبیر و امید توجه می خواهیم و گوش هایی شنوا برای شنیدن صدای مردم شریف و میهن دوست قوم بلوچ.

/ 5 نظر / 28 بازدید
طوقی

سلام با نوشته ایی از انتظارات جامعه برای دولت تدبیر و امید بروزم در پناه حق منصور باشید

رفیق

چند خطی بر داستان "شناسنامه ی باطل" اثر : عبدالمجید زردکوهی به روزم رفیق[گل]

ایرندگانی

سلام . عالی بود .

روهان

درود دوست من درود شاید اینبار دیده شدیم البته اگرفرصت طلبان بگذارند