اصلاح تفکرات مردسالار

حال و هوای این شب و روزهای دنیای مجازی برای بلوچ و بلوچستان رنگ و بویی جدید به خود گرفته و بررسی نظرات و دیدگاه ها ی دوستان نوید خوبی دارد.به این دلیل که بحث ها حاکی از استقلال فکری و نظری،جسارت و بلوغ نسل جدید می باشد،و همه این ها را زمینه ساز رشد اندیشه های تئوریک که پتانسیل اجرایی شدن دارند می دانم.گمان می کنم بشود با جمع بندی مناسب تا به اینجا برای مباحث مطرح شده به برداشت و دید مناسب تری دست یابیم.و برای آغاز بعد از مباحث مفصلی که دوستان در وبلاگهای مختلف پیرامون وضعیت زنان و دختران بلوچ نوشتند و خواندند،پیشنهاد ارائه راهکارهای مناسب و متناسب با شرایط کنونی که قابلیت اجرایی داشته باشند را دارم.

قبل از آن به صورت گذرا فضای جامعه مردسالار خود را مرور می کنم؛

در اینکه جامعه بلوچستان را جامعه ای مردسالار با تفکرات جنسیتی بنامیم ایرادی وارد نیست، بگونه ای که این  روابط و ساختارها مردان را در همه جنبه های زندگی بر زنان حاکم کرده است،شرایط فضای کار و تبعیضات موقعیتی،شغلی و دستمزد بر کسی پوشیده نیست و از سویی دیگر زنان همه کار بدون دستمزد را در خانه انجام می دهند و شاغل محسوب نمی شوند! طبق آمار زنان نیمی از جمعیت جهان را تشکیل میدهند اما فقط یک دهم درآمد کلی دنیا را کسب می کنند.

این تفکرات در زبان نیز رسوخ کرده حتی پسران کوچک از اینکه دختر خطاب شوند احساس توهین شدن می کنند.بسیاری از الفاظ رکیک که جنبه تحقیرآمیز برای مخاطب خود دارند از واژگان مرکب که به اندام زنان برمی گردد و حاوی معانی جنسی بوده هستند و بسیاری از ضرب المثل ها که با اشاره به جنسیت و زنان مفاهیم تحقیر آمیزی در خود دارند.

بسیاری از فضاهای عمومی بعنوان مذکر شناخته می شوند و در اذهان عمومی نامناسب برای جنس مونث قلمداد می شوند.و این تفکر غلط و کلیشه ای که جای زن در خانه است و جداسازی اجتماعی که زنان را مناسب محیط های خصوصی و مردان را مناسب حوزه عمومی می داند یکی از فاکتور های اصلی نابرابری جنسیتی می باشد.

اما راهکار برای برون رفت از این فضای مردسالار چیست؟

در خیلی از وبلاگ های آقایان شاهد حمایت از برابری جنسیتی بودیم که منطقی می نماید زیرا این نابرابری ها تنها محدود به مردان نیست و زنان هم در ماندگاری آن نقش دارند بنابراین برای خلق دنیایی مملو از برابری اقدامات از سوی هر دو جنس نیاز است.

رسیدن به برابری نیازمند دگرگونی ساختار ها و نظام ها یی است که ریشه نابرابری ها هستند. همچنین مستلزم دگرگونی رویکردها،رفتارها و نظامهای ارزشی افراد است.

این تغییرات باید از سطح فردی آغاز شود و سطح اجتماعی و محیط بزرگتر جامعه را پوشش دهد. اگر بخواهیم کمی ریزتر و دقیق تر به عوامل مورد هدف برای تغییر در جامعه خود بپردازیم باید به این موارد اشاره کنیم:

ـ زنان حق رسمی نسبت به خانه و ملک زناشویی ندارند.

ـ زنان بعد از ازدواج به خانه شوهر رفته و نظام های حمایتی خانواده ای که در آن به دنیا آمده بودند را از دست می دهند.

ـ پدر یا سرپرست خانواده همچنان قیم قانونی زنان و کودکان می باشد.

ـ خشونت خانگی به عنوان مسئله خصوصی تلقی می گردد.

ـ حق تنبیه برای مرد به رسمیت شناخته شده است.

ـ ازدواج به عنوان یک پیوند مقدس دینی قلمداد می شود نه یک قرارداد اجتماعی.

ـ مردان را جامعه آماده خشونت کرده در حالیکه به زنان تعلیم داده تا پذیرای خشونت باشند.

ـ زنانی که منزل را ترک کرده اند سرپناهی ندارند.

ـ زنان برای کسب درآمد و روزی خود آموزش و مهارت کافی ندارند.

ـ فرصت های شغلی موجود برای زنان بسیار محدود ناامن و با دستمزد پایین می باشد.

تمام مسائل مطرح شده حقوق و کرامت زنان را زیر سوال می برد پس ضروری است که به چالش کشیده شوند.

چند توصیه برای اصلاح وضعیت فعلی:

ـ تشخیص اینکه پیامد های این نابرابری و ادامه این وضعیت نه فقط برای مردان بلکه برای جامعه مضر است.

ـ آگاهی از دلایل رفتار متفاوت مردان،نیازها و مسائل متفاوت آنان.

ـ رفتاری که منجر به نابرابری جنسیتی می شوند را بشناسیم و درک کنیم و به سمت برابری بیشتر بکوشیم.

ـ ریشه کنی تعصب و تبعیض از رویکرد های خودمان و متعهد شدن به برابری جنسیتی زن و مرد.

اتخاذ مواضع صریح علیه بی عدالتی و تبعیض در زندگی خصوصی و تعاملات اجتماعی.

 

 

 

/ 11 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک خانم بلوچ

به نظر من یکی از مهمترین اقداماتی که در خصوص مسائل زنان در جامعه به خصوص جامعه بلوچ میشود انجام داد کار فرهنگی است. زنان باید نسبت به حق و حقوق و جایگاه واقعی خود آگاه باشند. متاسفانه زنان ما چون از حق و حقوق خود که هم اسلام و هم قانون برایشان وضع کرده، بی خبرند به همین دلیل هرگونه تبعیض و ظلم از سوی مردان را میپذیرند بدون آنکه اعتراضی داشته باشند. کار فرهنگی یک فرآیند طولانی مدت ولی ماندگار است. نسل جدید پدران و مادران بلوچ بایستی از همان زمان کودکی، این تفکر را در فرزندان خود نهادینه کنند که بین دختر و پسر به لحاظ استفاده از امکانات خانواده و جامعه مانند حق تحصیل، تفریح، انتخاب همسر، حق داشتن آزادی های مشروع و ..... هیچگونه تفاوت و برتری نیست. به عبارت دیگر اگر بخواهیم جامعه ای را تغییر دهیم اول خودمان باید تغییر کنیم.

ایرندگان بزرك

تشكر وسپاس كه كه ما را تنها نگذاشتی و روزانه افتخار میزبانی شما را داریم . ممنون . انشاا.... حضوری زیارت كنیم.

مرز ارتباط

سلام نوشته شما خروجی بحث مربوط به زنان است و خیلی منطقی و خوب نوشتید. ممنون

مجید دانشور

نوشته بسیار خوبی بود. بهترین وساده ترین راه شروع از خودمونه با برابری در خانواده دادن حقوق زنان خانواده. با این کار هم به رن احترام گذاشتیم و هم این کار باعث میشه که این زن ها نسل بعدی که تربیت می کنند این مشکل رو نداشته باشند. بجای اینکه به زن بگیم عاجزگ اسمش رو بگیم.

دیمروی

در جامعه بسته ما کارکردهای خاصی برای بانوان تعریف شده است این کارکردها به مرور زمان با توفیقاتی که بانوان بدست می اورند کم رنگ می شوند ولی چون ما به هرچیزی دوست داریم رنگ و بوی مذهبی بدهیم شکستن و تعدیل برخی از این موانع اسان بنظر نمی رسند . موضع بعدی خواست خود بانوان مهم تر از همه مواردی است که فرمودین تا حرکتی از طرف خود بانوان صورت نگیرد تغییر جدی و زیادی صورت نمی گیرد.

. . .

من برام سوال شده که مذهب تاثیرش بیشتر رو تعصب بوده یا تحجر .

مصطفی

@رازگو بلوچ چوب کاری فرمودید. ما دیگر به همان جرگه شما پیران فرتوتی [راک] که شما خود را از آن دانسته اید پیوسته‌ایم. دیگر ما باید بنشینم و ببینیم دیگران چه می گویند. اصلا ما اشتباهی فعالیت اینچنینی داریم ما همان تکنولوژی را باید بچسبیم. اما نوهان: همیشه از منطق لذت می بردم چیزی که منطق داشته باشد و قدم به قدم باشد به ذهن صفر و یک ماها بیشتر نفوذ می کند. بودن در دنیای تکنولوژی بدی اش همین است.

تفتان ارتباط

از اینکه مرا در امر نوشتن یاری می کنید ممنون من مطالب شما رو هر روز پیگیری می کنم واقعا قلم تانمندی دارید به امید روزی که زنان به آزادی هایی برابر با مردان دست یابند

آبگینه

سلام بر نوهان این بحثت جامع و کامل بود و دلیلی نمی بینم توضیحی اضافه بر آن بدهم. رازگوی عزیز جنجال ها را ما آنجا مطرح می کنیم زحمت جمع بندی اش با شما و نوهان و دیگر دوستانی که نام بردید. گاه گاهی هم خودمان نیز سعی می کنیم جمع بندی هایی ارائه دهیم. ولی خوب همه چیز در سایه اتحاد و هم فکری و عمل به جمع بندی هایمان پویا خواهد شد .

فاطمه

[لبخند] راضیم ازت نوهان