جایگاه مطالبات مردمی در رایزنی کاندیداها و نخبگان؟!

نوهان

محتوای اخبار،روزنامه ها،سایت ها،تحلیل ها و اکثر رسانه های ریز و درشت رنگ و بویی انتخاباتی دارد و گویی سیاست برای ما از نان شب هم واجب تر است! یحتمل سال نو امسال کاممان بجای میوه و آجیل و شیرینی با وعده و شعارهای پر زرق و برق انتخاباتی آن هم از نوع دوبله (شوراها و ریاست جمهوری) شیرین می شود.

سوال این است که شعارهای یک کاندیدا بر اساس چه میزان و معیاری تدوین می شود؟! چیزی که در استان سیستان و بلوچستان و بخصوص منطقه بلوچستان شاهدش هستیم تاثیر چشمگیر نخبگان منجمله روحانیون، سران و بزرگان طوایف، تحصیلکردگان،جوانان و... در تعیین اهداف،رویکردها و شعارهای انتخاباتی کاندیداها است. شاید این روزها به کمتر شخصی از این صنوف پیشنهاد همکاری و تعامل داده نشده باشد و می توان این را آزمونی برای سنجش عیار واقعی یک نخبه حقیقی تلقی کرد. معمولا سیاست کاندیداها و یارانشان در این دوره زمانی بر مبنای جذب حداکثری اقشار، آرا و نظرات است و بسته به شخص یا گروه مطالبه گر انعطاف نشان داده و از بذل و بخشش دریغ نمی کنند از معدود زمان هایی که شما چهره ای ایده آل از کاندیدا را می توانید در حافظه خود به خاطر بسپارید!برخلاف معمول که اکثر چهره های انتخاباتی به همراه شعارها و وعده های خوش رنگ و لعابشان به فراموشی سپرده می شوند.

گفتیم نخبگان از پتانسیل بالایی برای سمت و سو دادن به مطالبات مردمی در انتخابات در منطقه بلوچستان برخورداراند و این مانند شمشیری دولبه عمل می کند،اگر نخبگان تحلیل و برداشت درستی از مطالبات حقیقی مردم و جامعه خود داشته باشند می توانند با سمت و سو دادن به شعارها و اهداف کاندیداها رقابت را به نفع خواسته مردم رغم بزنند و اگر لغزش کنند و چانه زنی هایشان به سمت منافع فردی چربش داشته باشد نباید توقع سامان شرایط به نفع عموم را داشته باشیم.

 از دیگر ضعف های نخبگان پراکندگی و جهت گیری خواسته هایشان محدود به قشری خاص از جامعه  است که با آنها همسو یا هم صنف هستند و سایر اقشار مردم جایی در رایزنی های آنها ندارند،از طرفی این روند نوعی ضعف و آسیب محسوب میشود زیرا نخبگان هیچگاه نتوانسته اند مطالبات قانونی و به حق مردمی را به صورت همه جانبه و کامل که دربرگیرنده تمام اقشار و گروه های اجتماعی و حقوق فردی باشد را در نسخه ای واحد و جامع تدوین و به کاندیداها ارائه دهند. حرکت نخبگان در جهت مطالبات مردمی و اجتماعی با رویکردی همه جانبه و کارشناسی شده می تواند کمترین خواسته مردم از نخبگان باشد و اعتماد و توجه مردم را به این قشر قوت ببخشد.

/ 7 نظر / 30 بازدید
بالانچ

من از ترس‌هایم می ترسم.(بالانچ) اینکه مطالبات مردم از کانال علم و استدلال پیگیری شوند جای بسی خوشحالی خواهد بود. امید همین گفتمان غالب شود. اما نباید از سایر مجاری تاثیرگذاری بر افکار مردم به راحتی گذشت. هستند اقشاری که در معادلات متغیر آنها مقدار خیلی بیشتر از سایر متغیرات موثر است. این اقشار معمولا منافعی کوتاه و مقطعی را پیگیری می کنند. باید روز بیاید که عنصر دانایی و تفکر قدرتمند‌تر از سایر مولفه‌های موثر باشد.

اینجایرندگان است

سلام.دوست عزیز با تصاویری از ایرندگان بروزم.منتظر حضور گرم ودیدگاه هایتان هستم[گل]

چابهارپرس

با سلام با مطلب نقدی بر ادبیات وبلاگ "حقگو" که همه چیز را می گوید جز "حق" به روزم

روحی

استاد بزرگوار . با تصاویر نوروزی به روزم . لطفا ما را همراهی كنید . تشكر .

چابهارپرس

سلام با مطلب بزرگان و سران طوایف بلوچستان در دام جریان انحرافی قرار نگیرند! به روزم

بلوچانی زبان

گــۏن سلام (نـۏکـڃن سال و نـۏکـڃن بـهارگاها پَه دِراهـڃن بــِـرات و گــُهار و مَــــئ بلــۏچانـــی دۏستان ؛ مبارک بات گـــُــشان ) [گل][گل][گل][گل]

عزیز

بابا تو دیگه کی هستی۰۰۰