فعایت های اجتماعی اخیر در جنوب استان؛گفتمانی برای عبور از محدودیت ها

نوهان

کمترین انتظار از سالی که به نام حماسه سیاسی و اقتصادی نامگذاری شده افزایش سرانه سهم مشارکت ملی و محلی در فعالیت های سیاسی و اجتماعی است.امری که نه صرفا برای گذار و پایان دادن به حرف و حدیث ها و حساسیت های انتخابات در کشور پس از چالش های سال 88 از جانب مسئولین و در راس آن رهبری اتخاذ گردید، بلکه جهت باز تعریف مناسبات سیاسی و اجتماعی در کشور و افزایش حس همگرایی مردم و نظام نیز به حساب می آید. گامی مهم که با تائید مردم در 24 خرداد نشان از عزم عمومی برای عملی کردن آن دارد و نه باقی ماندنش در حد یک شعار سال نو! از طرفی بضاعت دولتی به تنهایی توان ورود به این عرصه را ندارد و این احزاب و تشکل ها و فعالیت های اجتماعی و سیاسی هستند که موتور محرک برای تحقق توسعه فرهنگ سیاسی و اجتماعی عمومی به شمار می روند.

همیشه باید چالشی اجتماعی یا سیاسی جو را تحت تاثیر خود قرار بدهد تا فعالین این عرصه بفهمند که چقدر با یکدیگر غریبه هستند و درک درستی از هم ندارند! یکی از دلایل آن عدم وجود فرهنگ گفتمان و چانه زنی بین فعالین استان به صورت مستمر و اصولمند است.خود این امر به دلیل نبود احزاب محلی اجتماعی و سیاسی غیر دولتی در منطقه متناسب با استاندارد های نوین و نهایتا دور تسلسل و باز تعریف های سنتی از جانب نهاد های عموما تک بعدی و مطلق گراست.این امر به سنتی کلیشه ای برای فعالین اجتماعی استان سیستان و بلوچستان بدل گشته است به گونه ای که در آستانه تشکیل کابینه و آغاز به کار دولت یازدهم مشاهده کردیم با وجود عزم همگانی که همواره در ایام انتخابات در استان شاهدش هستیم،نتوانسته ایم در ادامه به نتیجه و موضعی با کمترین انحراف به سمت هدفی واحد که رشد و توسعه استان و خروج از انزواست دست پیدا کنیم!

نگاه ملی به سیستان و بلوچستان همواره تداعی گر مشارکت حداکثری و مهمتر از آن آرای یکدست و تعیین کننده در معادلات سیاسی است،تصویری مطلوب و بالاقوه در ذهن سیاسیون مرکز که حداقل نتیجه آن می تواند تثبیت جایگاه سیاسی و اجتماعی منابع انسانی محلی ما در معادلات بالادستی دولت باشد.انتظار و توقعی که از سمت ما به حق و منطقی به نظر می رسد اما از آن طرف حتی در سطح محلی و استانی نیز نادیده گرفته می شود یا کمترین توجه به آن می شود! در نهایت نسبت به بی پاسخ ماندن آن از جانب مرکز سیاسی کشور یا با نجابت همراه با تلخ کامی سر در گریبان فرو برده و انتظار پیشه می کنیم تا صبح دولتی جدید بدمد بلکه فرجی شود! یا به کل سرخورده و نا امید شده و حس می کنیم فرزند ناخوانده مملکت هستیم! از طرفی شعار ملی بر مبنای حفظ تمامیت عرضی و حمایت قانون اساسی از اقوام ایرانی دولت را مجاب کرده تا همواره نگاهی معتدل با رعایت حقوق شهروندی یکسان به همه اقلیت ها و قومیت ها داشته باشد.اما ظواهر امر نشان میدهد قومیت های محلی کشور منجمله بلوچ ها که از ابتدای انقلاب با حفظ امانتداری نسبت به نظام و پاسداری از مرزهای این آب و خاک، اکنون به نقطه ای جلوتر از مرکزیت سیاسی نسبت به حقوق متقابل دولت و ملت رسیده اند اما نگاه سیاسی و اجتماعی تعریف شده در بعد ملی به قوم بلوچ همچنان با تردید و موضع پایین دست می باشد! تعارضی که دیگر مورد پسند و قبول مردم استان و بخصوص قوم بلوچ نیست و با زبان بی زبانی سکوت معنادارشان را فریاد می زنند که ما زنده ایم و به عنوان شهروندان کشور ایران نفس می کشیم و به همان اندازه هم از ظرفیت های ملی سهم داریم. ما را به کمتر از آن تقلیل ندهید! این بدان معنا نیست که هویت محلی قوم بلوچ نادیده گرفته شود یا در تقابل هویت ملی باشد،بلکه این دو در طول تاریخ پیوند خورده و اجین شده اند.

کنش و فعالیت های اجتماعی که به صورت خودجوش و برآمده از ضمیر روشن جوانان دارای دغدغه قوم بلوچ در استان سیستان و بلوچستان در سالهای اخیر با کمیت و کیفیت خوبی نمود پیدا کرده است گامی مردمی در جهت گسترش فرهنگ عقلانیت و همگرایی و توسعه در معادلات اجتماعی و سیاسی ملی و محلی در چهارچوب قانون اساسی کشور است.به عنوان مثال دو نمونه اخیر آن یعنی برگزاری همایش اصلاح و اعتدال و هم اندیشی اصحاب رسانه و اندیشه و قلم در شهر ایرانشهر قلب فرهنگی بلوچستان با رویکردی فرا قومی و مذهبی و بدون اتکا به حمایت های دولتی نشان از رشد و بلوغ فرهنگ سیاسی و اجتماعی مردم استان و بخصوص نسل متاخر آن دارد.فعالیت هایی که استقبال گسترده خواص و فعالین اجتماعی و فرهنگی از همه نسل ها و مناطق استان را در پی داشته است.لزا حمایت از استمرار و ساختارمند شدن چنین حرکت های اجتماعی در منطقه نشان از تدبیر و درایت متولیان و مسئولین ملی و محلی دارد و بدون شک چشم انداز آن افزایش ثبات و کاهش هزینه های اجتماعی استان را در پی خواهد داشت.

/ 4 نظر / 23 بازدید
بلوچستان

با سلام وبلاگ وکلبه زیبایی دارید امیدوارم بهتر هم بشود اگر مایل بودین من رو با نام وبم لینک کنین و بعد بهم خبر بدین تا شما را با چه اسمی لینک کنم[گل] با تشکر مدیریت وبلاگ بلوچستان

روحی . ایرندگان بزرگ

سلام بزرگوارم . مطلب جالبی بود ، تشكر از دعوت شما و عذرخواهی از اینكه به عللی نتوانستم در بین دوستان حضور یابم ، امید است عذر بنده مورد قبول دوستان باشد . انشاا... در مراحل بعدی در كنارتانم .تشكر از فعالیت جوانان پهره زمین و مشاركت حداكثری در این خصوص و بسیج فعالین ، بزرگان و صنف خبری و دوستان شهرهای دیگر بلوچستان. آرزوی موفقیت دارم . موفق باشید .

سازين

سلام خسته نباشيد مطلب جالبي گذاشتين ميشه گفت گاهي اگه ما همت كنيم و همه عزممون رو جزم كنيم به اونچه كه ميخواييم ميتونيم برسيم

سارا خوشخوی

درود بدون اتکا به حمایت های دولتی برنامه فرهنگی و اجتماعی برگزار کردن. نشان از بلوغ اجتماعی و نیز جهانی فکر کردن و نیز همدلی و نزدیکی افکار و اندیشه های فعالان فرهنگی -اجتماعی بلوچستان است. در بیشتر کشورها برنامه های اجتماعی و فرهنگی و حتی سیاسی به صورت مردمی برگزار می شوند. موفق باشید