پیام اختصاصی سید محمد خاتمی به همایش اصلاح و اعتدال در ایرانشهر

 

بسم الله الرحمن الرحیم

زیبایی و سرسختی، در هم تنیده تا سیستان و بلوچستان پدید آید؛ زیبایی دریا و کوههایی که گویی با مهارت و هنرمندی تراشیده شده اند تا هر انسان زیبایی شناس را به تحسین وادارند و سرسختی طبیعت که در کرانه دریای موج خیز عمان، آب این مایه حیات را از مردم دریغ داشته است تا شکیبایی و سرگرانی آنان را بیازماید.

اینجا سیستان و بلوچستان است که آوازه آن را از دیرباز تاریخ می توان شنید و عظمت باستانی ایران را می توان در آن دید.

پروردگار در اینجا رنگین کمانی از اقوام و مذاهب پدید آورده است تا با پیوند با یکدیگر ایران بزرگ را بسازند و تا همه آنان که در این مرز و بوم به سر می برند به ایرانی بودن افتخار کنند و اسلام بی مرز و با شکوه در بالای سر طائفه ها و مذهب ها جان ها را به هم پیوند داده است. اسلامی که نه تنها مذاهب مختلف را در دامن خود متحد می خواهد، بلکه بستری است برای همزیستی پیروان ادیان گوناگون تا در پناه آن همگی به حقوق انسانی خود و شرافت ایرانی بودن برسند.

درود بر مردمان شریف این استان از بلوچ و سیستانی و دیگر قوم ها که در این جا گرد آمده اند تا با شکیبایی تحسین برانگیز و هوش سرشار و ابتکار خود نه تنها بر سخت دلی طبیعت غلبه کنند که زیبایی آن را در این نقطه از سرزمین خدا آیینه روح بلند خود قرار دهند.

می دانیم که سیستان و بلوچستان به لحاظ مادی محروم است ولی استعدادهای فراوان این سرزمین و از همه بالاتر جان گسترده و روحیه نیرومند مردم این سامان اگر مورد حمایت دولت قرار گیرد و راههای پیشرفت به روی مردمی که حق دارند بی تبعیض و با حرمت زندگی کنند گشوده شود نه تنها مشکلات دیرینه برطرف خواهد شد بلکه استان به صورت نمونه ای درخواهد آمد که در آن پیشرفت توأم با همزیستی میان برادران و خواهرانی که پیوندشان اسلام و ایران است درخشان خواهد بود.

در هنگامه شورانگیز انتخابات اخیر مردم خوب استان، شعور و بلوغ والای خود را نشان دادند و کاری کردند کارستان تا نظام و دولت را وامدار خیرخواهی و تحول خواهی خود در چارچوب نظام سازند و اینک نوبت مسؤولان محترم است که با نگاهی انسانی – فرهنگی نه امنیتی، و برابر دانستن همه طوائف نه تبعیض، با اعتماد به مردم و نیز جلب اعتماد آنان زمینه پیشرفت و رفع محرومیت را فراهم آورند و مردم به کمک کنند تا در مسیری گام بردارند که به آنچه شایسته این مردم است برسند و این استان به جایگاه درخور خود برسد و امکان سوء استفاده دشمنان که به تفرقه مردم چشم دوخته اند از میان برداشته شود.

درود خدا بر زنان و مردان و جوانان بلوچ و سیستانی و همه عزیزانی که با هر گرایش در حماسه اخیر انتخابات نقش والا داشتند، بخصوص نیروهای بزرگواری که با همه اختلاف سلایق متحد و مسؤولیت شناسانه از جان مایه گذاشتند تا جان ایران و ایرانی را از خطرات بزرگی که از درون و بیرون آن را تهدید می کند برهانند.

دست یکایک شما را می فشارم.

"بازنشر از ندای زاهدان"

سید محمد خاتمی

/ 1 نظر / 23 بازدید
سایت جدید گروه گنجا

با سلام.... قبل از همه چیز بگم که وبلاگت عالیه. خوب بریم سر اصل مطلب. به سایت من یه سر بزن. ارائه pm9 رایگان (فیلترشکن جدید) پر سرعت و رایگان. بهترین اهنگ های ایرانی. فول البوم تمامی خوانندگان. تمامی اینا رایگانه. یه سر بزن به سایتم ظرر نمیکنی. ادرس: ganjabax.ir منتظرما. زود بیا.