ایرانشهری ها مامور مرگ را ملاقات کردند

نوهان

طبق روال یکشنبه ها جلسه بررسی و تحلیل فیلم در اداره ارشاد اسلامی شهرستان ایرانشهر برگزار شد که در این هفته یکی از برگزیده ترین آثار سینمای هنری مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

درباره فیلم

مُهر هفتم یک فیلم سوئدی به کارگردانی اینگمار برگمان است. این فیلم در سال 1957 ساخته‌شده است،داستان «مهرهفتم» (که عنوان آن برگرفته از کتاب مکاشفه یوحنای رسول است) در عصر شیوع طاعون یا مرگ سیاه در اروپا که مردم فوج فوج قربانی آن می شدند، می گذرد. یک شوالیه به نام آنتونیوس بلاک (مکس ون سیدو) که با ملالت از جنگ های صلیبی بازگشته است با مرگ که چهره ای سپید دارد و لباسی کلاهدار به تن کرده است و به دنبال او آمده است رودررو می شود. آنتونیوس بلاک برای به تعویق انداختن اجل اش و همچنین برخورداری از فرصتی هرچند کوتاه برای نشان دادن نمونه هایی از خوبی انسانها به مرگ به او پیشنهاد بازی شطرنج را می دهد. اما درنهایت حاصل کار عبث است.

مصطفی دانشور:فیلم مهر هفتم داستان تقدیر است. مفاهیم نمادین چون بازی شطرنج، طاعون و مرگ همه نشانی از بازی تقدیر و مبارزه انسان با مقدرات است. شروع بازی با انسان، اما اتمام آن با او نیست. فیلم جنبه های معناگرا و مکاشفه انسانی است و حضور شخص "برگمان" در جریان فیلم نامه دیده می شود اشاره به پوچ گرایی و تهی بودن زندگی و استفاده از نمادهایی که به صورت مهره شطرنج در نبرد زندگی چیده شده اند و طبیعت که از عناصر فرهنگ سوئد است در این فیلم به چشم می آید.

 دودا محمودزهی:شروع فیلم تا انتها کاملاً پیوسته است. روایت اقتباسی از انجیل است(مهر هفتم). استفاده از کلمه بره کنایه از مردم در فرهنگ مسیحی و تقدیر است، که نیازمند هدایت هستند. ویژگی بارز فیلم حرکت شخص به سمت سلوک و یافتن پاسخ سوالات و تردیدهایش است. در طی این سیر و سلوک و منزلگاه هایی که شخص میرود، مرگ حضور دارد و در طول مسیر خلاصی از آن نیست. صحنه اجرای هنرمندان و همچنین ورود نماینده کلیسا با مردم به غل و زنجیر کشیده شده جالب و مورد توجه است که نشان از ترس و وحشت مردم دارد که تقدیر خود را قبول کرده اند. فیلم میتواند متاثر از جنگ جهانی دوم و زندگی شخصی برگمان نیز باشد.

 فرید کریمی:مرگ دغدغه شخصی و اصلی برگمان است. استعاره های فیلم فوق العاده است(مرگ، شطرنج، طاعون). تردید و ایمان شوالیه از جنگ برگشته، دختر در صحنه ای نماد شیطان است که قرار است به آتش کشیده شود(از دیدگاه مردم) صحنه سرخوشی و شادی زندگی هنرمند و زنش شیرین و روحیه بخش است و استعاره جالبی بود. تاثیر و گستره برگمان بر سینما فراتر از تصور است. برگمان اندوه انسان را ابدی کرده است.

 عبدالرحمن نورزهی:فیلم برشی تاریخی از دوره جنگ های صلیبی و قرون وسطا است. در فیلم شاهد لوکیشن های زیبا هستیم. در صحنه ای دو اسب کنار دریا را نشان میدهد که میتواند مفهوم آرامش یا جنگ داشته باشد. شطرنج یا دریا و اشاره به مهر هفتم همراه با معانی خاصی است. شخصیت برگمان در خانواده ای مذهبی شکل گرفته و تاثیر پدر کشیشش در اثر او دیده می شود. اشاره به این سوال که آیا جنگ های صلیبی درست است یا نه؟ که خود نوعی تردید است. همچنین اشاره به شمایل و تندیس مسیح که به شکل ناهنجار و خاص که نشان دهنده ترس، وحشت و خشکی دین مسیحیت است دارد. صحنه ناهار خوردن هنرمند و زنش اهمیت دارد. در فیلم نوعی به سخره گرفتن مذهب(مسیحت) از دید کارگردان احساس می شود.

 عبدالمجید زردکوهی:فیلم من را یاد داستانی از جنگ های صلیبی می اندازد که روایت است مردان به میدان نبرد می رفته و زنان امور شهرها را در دست گرفته بودند، پس از بازگشت از جنگ برای باز پس گیری قدرت از دست رفته از در مذهب مسیحیت زنان را به حاشیه رانده و منزوی کرده و مفاهیمی چون جادوگر، ساحره و شیطان را به آنها نسبت دادند.

 ابوبکر نرماشیری:مضمون فیلم مرگ، تردید، ترس و مرتبط با آن است. شخصیت هایی که در فیلم حضور دارند را این چنین می توان تفسیر کرد: شوالیه، انسان هایی که بین درستی و نادرستی حقایق تردید دارند و این تردید همراه با ترس است. شخصیت روشنفکر و تحصیل کرده که باهوش، متفکر و فاقد اعتقادات سنتی و خرافی است، شخصیت هنرمند که سرزنده، صادق و روحیه بخش است. بچه که امید به آینده است. شخصیت زن که به صورت متعدد با خصوصیات متفاوت بیان شده، وسوسه انگیز، شیطانی و جادویی، وفادار و خائن. شخصیت آهنگر نشان از آدمی کودن، ساده لوح، و متکی به زور بازو و بی آزار دارد. حضور مرگ در تمام فیلم غالب و دید انسان ها به او از پایین به بالا است. در این میان هنر بیانگر حقایقی ویژه است. در صحنه ای نماینده مرگ درختی را میبرد که شخص وحشت زده ای بر روی آن است که اقتباس برگمان از نقاشی های کلیسایی و کنایه از بریده شدن درخت زندگی توسط مرگ است. روایت فیلم به صورت شاعرانه ای تاثیر گذار و فوق العاده است.

/ 5 نظر / 34 بازدید
روحی

سلام . ارزوی موفقیت برای هنرمندان جوان دارم . موفق باشید .

بالانچ

بیچاره ایرانشهری‌ها که باید «چهارصد ضربه شلاق»بخورند، در«توهم بزرگ»ی زندگی کنند، «سمفونی وحشت» بشنوند، چرا؟ هان چرا؟[نیشخند]

فرید

حالا کجاشو دیدی بالانچ قراره جشنواره بهاره و تابستانه و... هم بزنیم دوستان بیان پفک و چیپس بفروشن :)

پسرکی سرگردان !!!

ظاهرا دوستان ایرانشهری بعد ار (چهارصد ضربه شلاق) در (توهم بزرگ) شان باید بروند پیش (دکتر کالیگاری) چون که کارش از (دکتر مابوزه قمارباز) بهتر است و در آنجا از (سحر تا نیمه شب) (سمفونی وحشت) گوش کنند و به (سایه) های روی دیوار نگاه و بعد مثل تابلوی (فریاد) جیغ بکشند !!! (خوش به حال دوستان ایرانشهری)

رها بلوچ

فیلم های معناگرا.... و در حضور دوستان و تحلیل های زیبا جای ما خالیست....