شعار تیم ملی فوتبال ایران؛بی تدبیری یا تحقیر اقوام ایرانی؟!

نوهان

در آستانه جام جهانی فوتبال 2014 برزیل تب فوتبال دارد همه گیر می شود و تقریبا روزی نیست که خبری از این دست به گوش نرسد،کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و حضور تیم ملی فوتبال ایران در این دوره بر هیجان آن افزوده است.ورزش فوتبال در ایران از محبوب ترین رشته های ورزشی است و هواداران بیشماری را در نقاط مختلف کشور حتی در دورافتاده ترین روستاها نیز به خود اختصاص داده است. ظرفیتی خودجوش که بسیاری از کشورها با صرف هزینه های هنگفت مادی و فرهنگی و ارایه خدمات گسترده نتوانسته اند به این اندازه نفوذ فوتبال را در بین عموم شهروندان شان  شاهد باشند.

اهمیت حضور تیم ملی فوتبال در جام جهانی گذشته از مزیت های فراوان برای جامعه ورزش به لحاظ اجتماعی فرصتی برای کم کردن شکاف های اجتماعی،تقویت روحیه همدلی اقوام متکثر ایرانی و ایجاد حس ملت بودن زیر پرچم سه رنگ کشورمان است. اما انگار باز هم بی تدبیری و سهل انگاری را شاهد هستیم! انتخاب شعار تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2014 برزیل با عنوان "افتخار پارس" که در دوره قبلی نیز "شاهزادگان پارسی" بود،تداعی کننده نگاهی انحصارطلبانه به ملیت ایرانی و تقلیل دادن آن به قوم پارس را در اذهان عمومی اقوام مختلف که خود را جزئی از این آب و خاک می دانند است.

انعکاس و موضع گیری رسانه ها و متولیان ورزش در برخورد با شعارهای گاها قومی هواداران تیم های شهرستان های ترک،آذری و عرب نشین منفی،سیاسی و فرا ملی تلقی می شود و دلواپسی هایی را در مرکز به همراه دارد حال چرا این موضع در مقابل شعاری که تنها هویت و صدای بخشی از ملت و کشور ایران را نشان می دهد و قرار است فراتر از چارچوب یک ورزشگاه و در سطح اول بین المللی زیر پوشش رسانه های ریز و درشت تبلیغ شود باید سکوت باشد؟! آیا با توجه به حساسیت و لزوم حفظ انسجام و یکپارچگی ملی در این برهه حساس زمانی که کشور به آرامش و شور و نشاط ملی نیاز دارد تا در مسیر اقتصاد و فرهنگ گام بردارد، بی تدبیری مسولان ورزش کشور بهانه به دست سودجویانی که آن سوی مرزها برای رسیدن به اهداف شوم خود در لباس حامیان اقلیت ها و اقوام ایرانی درآمده اند نمی دهد؟!

 در ترکیب ملی پوشان فوتبال ایران و سایر رشته های ورزشی چهره هایی از اقوام مختلف که خود را ایرانی می نامند تشکیل شده است و همواره اقوامی چون عرب،ترک،آذری،گیلکی،کرد،بلوچ،لر و مازنی در سطح اول ورزش ملی کشور حضور پررنگی داشته اند و با افتخارآفرینی پرچم پرافتخار میهن اسلامی مان را به احتزاز درآورده اند.حتی اگر غیر از این هم باشد هویت تیم های ملی باید دربرگیرنده فرهنگ واصالت متکثر تمام اقوام ایرانی باشد تا این شبهه که عده ای در سطح کلان تصمیم گیری های ملی به سادگی با حق شهروندی و حقوق ملی قومیت ها و اقلیت های چهارگوشه ایران سطحی و از موضع بالا به پایین برخورد می کنند از میان برود.

دریغ است ایـران که ویـران شــود
کنام پلنگان و شیران شــود
چـو ایـران نباشد تن من مـباد
در این بوم و بر زنده یک تن مباد

/ 12 نظر / 99 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همه با هم

سلام مطلب شما درسایت مرکزی استان سیستان و بلوچستان (همه با هم )با ذکر منبع درج شد . لینک مطلب شما: http://baham91.ir/?p=16370 درصورت به روز رسانی لینک مطالب خود را برای ما ارسال نمایید منتظر مطالب ارزشمند شما دوست عزیز هستیم هدیه سایت همه با هم به شما افسرمجازی اقالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: وَ اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ. رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: برترين عبادت انتظار فرج است.

حرف تو

سلام مطلب شما در سایت حرف تو منتشر شد لینک مطلب شما در سایت : http://www.harfeto.ir/?q=node/26759 منتظر حضور بعدی شماهستیم هدیه سایت حرف تو به شما دوست گرامی امام رضا (علیه السلام): «مَن زارَني عَلی بُعدِ دارِي، أتَیتُهُ یَومَ القیامَةِ في ثَلاثِ مَواطِنَ حَتّی أُخَلِّصُهُ مِن أهْوالِها: إذا تَطایَرَتِ الکُتُبُ یَمیناً وشِمالاً، وعِندَ الصِّراطِ، وعِندَ المیزانِ.» «هر کس با وجود دوری سرایم به دیدار من آید، روز قیامت در سه جا به نزدش می‌روم تا او را از ترس و وحشت‌های آن‌ رها سازم: هنگامی که نامه‌های اعمال به راست و چپ پراکنده می‌گردد, بر پل صراط، و هنگام سنجش اعمال

وحدت پرس

http://vahdatpress.com/1393/03/%D9%86%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D8%A7%D9%87%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D8%A8%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B7%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%B3/

محمدرضا

دلواپس نباش دوست عزیز! پارس یک قوم خاص نیست بلکه منظور همه ملت ایران است همان پرشیای بزرگ.

بلوچ وب

♛♛♛♛♛♛WWW.BALOCHWEB.COM♛♛♛♛♛♛ █████████████████ ████████████▀████ ████████████─████ ██─▄▄─█─▄─██─████ █████─█─█─██─██▀█ ██─▄▄▄█▄▄─▄▄▄▄▄▄█ ██─█▀▀███─█████▀█ ██─█▄██▄▄▄███████ ▀▀▄▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀ █████████████████ █████████████─▄─█ █████████████─█─█ ██─███████─██▄▄─█ ██─███████─████─█ ██▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄█ ▀▀▀▀▀▀▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀ ♛♛♛♛سیستم وبلاگدهی و سایت ساز بلوچ وب♛♛♛♛

شعیب از دانشجویان بلوچ خاشی

سلام داداش جان وبلاگمو پس از یکسال آپ کردم شرمنده یه مدتی بخاطر مشکلاتی که داشتم نتونستم بهت سر بزنم اما از این به بعد هر وقت آپ کردی بهم خبر بده منم الان وبمو بروز کردم و از این به بعد وبمو مثه همیشه بروز خواهم کرد خوشحال میشم به کلبه حقیرانه من سری بزنی و نظری بدی چون نظرت برام خیلی مهمه تاکید میکنم نظرحتما یادت نره فعلا بای تا های 000

اسپنتان

سلام. با مطالب روزی، بروز هستم! http://www.espantan.blogfa.com/

جوان بلوچ

با مطلبی در مورد انبه قصرقند به روزم

بهزاد

باچند ماه تاخیر. امیدوارم نظرم را ببینید. منظور از پارس قوم پارس نیست.بلکه منظور کشور ایران است. کمااینکه درگذشته و گاها همین الان در خارج به ایران پرشیا می گویند. این یک اصطلاح مجازی است. خیلی ها اعتقاد دارند قومی به نام فارس وجود ندارد و اگر هم باشد فقط مختص استان فارس است نه کل فارسی زبانان. زبانی هم که امروز فارسی شناخته می شود برخواسته از خراسان است نه فارس. یا مثلا وقتی می گوییم خلیج فارس دیدقومی نداریم منظور ایران است. خیلی از کشورها نه فقط شعارشان که نام رسمی کشورشان برگرفته از یک قوم است . مثل ترکیه افغانستان ازبکستان قزاقستان ارمنستان گرجستان و بسیاری دیگر. منظور این نیست که در آن کشورها فقط آن یک قوم حضور دارد.مثلا آیا در ترکیه کردها می گویند اسم کشور باید عوض شود؟شما که یک شعار را تحمل نمی کنید اگر در این کشورها بودید چکار می کردید.حالا خوب است نام ایران پرشیا نیست و فقط گاهی مجازا به کار می رود.