رواج مطالب بودار از سر نادانی یا نگاه مغرضانه؟!

نوهان

روی سخنم با عزیزانی است که در عرصه اطلاع رسانی مدعی هستند اما آب و هوای قلمشان ابری یا گرد و خاکی است! ادعای نقد دارند اما به خود که می رسد سپر به دست می گیرند،افرادی هم هستند که با گل آلود کردن قصد ماهی گیری دارند. یافتن این گروه از اهل رسانه چندان سخت نیست با بررسی محتوای مطالبی که می نویسند و اکثرا همراه با حواشی است تا خروجی مفید و حتی اگر در لابه لای مطلب هم نکته ای نهفته باشد در نیت سوء آن گم می شود.این دسته از افراد از اینکه در هر مجلسی با شهامت حرف خود را می زنند خرسندند اما باید گفت که زدن هر حرف و سخن جایی و مکانی که هیچ آدابی دارد و استمرار در این رویه اخلاقی حماقت و یاوه گویی بیش نیست.

گفتن از کاستی ها و دغدغه ها باید در جهت اصلاح و اعتدل باشد و خوب است که ضعف و کاستی بزرگان و مسئولین را بتوان مورد انتقاد قرار داد اما نباید فراموش کرد این امر هم فن بیان می خواهد و هم مهارت که متاسفانه عده ای گمان می کنند چاک دهان را باز کرده و نوک قلمشان را چون شمشیری بران تیز کنند و یکه تازی کنند و منتظر احسنت و آفرین هم باشند! تیتر بیشترمطالبشان  خود گویای ذهنی پریشان حال و آشفته است و اینکه عاجز و ناتوانند از دخالت ندادن مشکلات شخصی در تحلیل و گزارش نویسی،از این جهت مخاطب مورد کم لطفی قرار می گیرد و نمی داند با یک خبر روبرو شده یا گزارش یا تحلیل شخصی یا ... چون مطالب احساسی،فاقد منطق و برهان،بو دار و با جهت گیری نوشته شده شاید در رواج این بداخلاقی رسانه ای  جنبه های شخصیتی نویسنده بیشتر دخیل باشد.

توصیه به این دسته از افراد که گمان میکنند با استفاده ابزاری و جهت دار از رسالت اطلاع رسانی می توانند بازار و کاسبی خود را گرم کنند و از کنار حاشیه سازی برای این و آن و تبلیغ نوشتار احساسی و فاقد محتوا جلب توجه کرده و به نان و نامی برسند؛ بازنگری در در رویکرد رسانه ای به ویژه در فضای مجازی و حذف نگاه مغرضانه شان است،فعالیت در این فضا در جهت توسعه و ترقی کاستی ها و رشد پتانسیل های منطقه است،نوشتار و گفتار نابخردانه و سطحی و فاقد تامل نتیجه ای جز تخریب شخصیت خود و دیگران و عقب گرد حاصلی ندارد،امیدواریم این افراد به توصیه های درگوشی دوستان توجه کنند تا به مسیر اعتدال و منطق بازگردند. 

/ 9 نظر / 23 بازدید
سازين

درود خسته نباشيد مطلب جالبي است اما اگه واقعيت رو ميخواين تا حدودي متوجه منظورتون نشدم جالبي مطلبتون رو هم منظورم اخرش بود كه فعاليت ما در اين فضا در جهت و توسعه و ترقي. ميشه در اين مورد يكم بيشت توضيح بدين :-??

خالد آهوپا

به بهانه برخی مطالب تخریبی اخیر هنوز بعضی ها فضای مجازی را با فضای بازی دوران کودکی خود اشتباه می گیرند وبلاگها باعث رشد و بالندگی اطلاعات در زمینه های سیاسی، ادبی، هنری ، تکنولوژی و ... در اینترنت و جایگاه مناسبی برای بیان عقاید شده اند، تمام طبقات مختلف جامعه می توانند راحت نظرات و آرای خود را در زمینه مورد علاقه خود بیان کنند.گاهی اخبار ارائه شده از آن اعتماد، صحت و سقم لازمی که اخبار خبرگزاری ها و سایر رسانه های دیداری و شنیداری دارند، برخوردار نیستند. یعنی در این وبلاگ ها اصل واقعیت با اظهارنظرها و عقاید شخصی افراد آمیخته شده است.بنابراین نمی توانید زیاد هم به این اخبار اعتماد کنید. آنها در برخی موارد بیشتر اظهارنظرهای شخصی هستند تا خبر. همیشه باید به خاطر داشته باشید که هر نوشته ای نمی تواند عین حقیقت باشد یکی دیگر از معایب وبلاگ ها در این دوران عبور از خط قرمز ها و ارزش ها و عرف های حاکم بر جامعه می باشد، متأسفانه مشاهده شده است برخی از وبلاگ نویسان برای جذب مخاطب بیشتر تمام ارزش های موجود در جامعه را زیر پا می گذارند . ظهور و بروز پدیده وبلاگ نویسی در فضای بدون رسانه استان نویدبخش روزهای بسیار مبا

«هواشناسی نه پیش‌بینی می‌کند و نه اگر کرد، ضرورتی برای اعلام خطر می‌بیند و حتی اگر این ضرورت را احساس کند، راهی برای اعلام خطر در اختیار ندارد». سیل ویرانگر را به دنبال داشته و بلـوچ ناگزیر از فرار به ارتفاعات باشند، زیرا در غیر این صورت شاید جان ببازند! جا دارد از همینجا نماینده محترم ، فرماندار محترم و ... تقدیر و تشکر کنیم" مهاجمان وحشی بی فرهنگی...

جوانی از بلوچستان

متاسفانه در جامعه ی ما هر کس خود را نقاد معرفی می کند در حالی که هر فردی نمی تواند انتقاد کند نقد عملکردها نیاز به بررسی دقیق عملکردها دارد که افراد جامعه ی ما متاسفانه بدون هیچگونه بررسی و پرسشی شروع به اهانت و تخریب شخصیت ها می کنند.در واقع اهانت را با نقد اشتباه می گیرند نقد به منظور اصلاح است برای اصلاح هم نیاز به ارائه یراهکار و ارائه ی اندیشه ی جدید به منظور جایگزین نمودن اندیشه ی مورد اصلاح می باشد اما منتقدان جامعه ی ما فقط تخریب و اهانت بلدند نه نقدی که موجب تغییر باشد.

بُرنا - باشگاه روانشناسی نوین ایرانشهر

خوب بودی /پابرجا باشی بُرنا (باشگاه روانشناسی نوین ایرانشهر) منتشر کرد: 1- «تاثیر آب و هوا بر افزایش عقب افتادگی فرهنگ جنسی مردم » 2- «جامعه تیشه به ریشه زنان زده است.» شنبه های هر هفته ما را بخوانید .

دامنی

سلام از بی عدالتی جدید دراستخدام نیروی دریایی در سازمان بنادر و کشتیرانی کنارک که به مدت 5سال خدمت سربازی تکمیل کادردرجه داری برای دیپلمه های این استان بگویم که پس ازانجام تمام مراحل مصاحبه وتست ورزش درتهران در ششم شهریورماه پزشک به بهانه کمبود چندکیلو وزن آنها را رد کرده اند.آیا بزرگ کردن شکم برای این جوانان زیر21سال دردسرسازنیست؟جوانانی که با روحیه ورزشکاری ودلاوری وزن خود را تا 55کیلو نگه داشته اندبروند شکم بزرگ کنندکه استخدام شوند؟ بهانه دیگری نبود؟درضمن دوباره فراخوان ثبت نام داده است که هزینه هردوره ثبت نام مبلغ بزرگی برای خودشان می شود.چطورتمام داوطلبین درشهریورماه حذف شدند.

رحیم

واقیعت هم همین است و باید همیشه با ان روبه رو بود. در همه ملل ها و جوامع معمولن افرادی هستند که یا از سر مخالفت و بغض و یا از سرکمبود سعی در توهین و خدشه دارکردن شخصیت ها هستند. دنیای مجازی هم از این قاعده مستثنا نیست و هرمدیر وبلاگی شاید روزانه ده ها کامنت سرشار از توهین و فحش دریافت کند و چون راهی برای پیگیری وجود ندارد این اشخاص گستاخ تر به عادت خود باقی می مانند .