چشم انداز مطالبات قوم بلوچ در دولت تدبیر و امید؟! (قسمت اول)

نوهان

نتایج یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نشان از اجماع عمومی مردم سیستان و بلوچستان بخصوص شهرهای بلوچ نشین حول حسن روحانی دارد، هرچند ایشان یک اصولگرای معتدل هستند اما حمایت اصلاح طلبان و تلفیق ستادشان با ستاد انتخابات دکتر روحانی منجر به جلب نظر و اتفاق آرای شد واین حکایت از پافشاری و حفظ موضع اصلاح طلبانه اکثریت روشنفکران،نخبگان و مردم بلوچ دارد.

وحدت رویه و اعلام صریح مواضع اکثریت خواص بلوچ از هر طبقه و صنف و قشری قبل از موعد رای گیری در پیامک ها، فضای مجازی، گپ و گفت ها و تریبون های مختلف بیانگر این امر است. بلوچ ها که در معادلات سیاسی و اجتماعی کشور جزو اقلیت ها محسوب می شوند همواره تحقق مطالباتشان را در شعارها و برنامه های اطلاح طلبی و اعتدال گراها جستجو کرده اند و این چنین است که در ادوار گذشته انتخابات نیز رای مردم این منطقه با اختلاف چشمگیری نصیب احزاب و افراد اصلاح طلب یا تفکرات نزدیک به آنان بوده است.

حسن ختام چنین موضع گیری قاطعی همراه با همدلی و هبستگی عمومی دربلوچستان صرفا نباید یک شب جشن و پایکوبی یا پیام تبریکی ویژه به یک شخصیت برجسته مذهبی از جانب رئیس جمهور منتخب باشد! در غیر این صورت بسیار ساده انگارانه خواهد بود ونباید توقع مرتفع شدن کوچکترین خواسته های مردم منطقه را در دولت آینده داشته باشیم! حرکت منطقی بعدی مسئولیت پذیری تمام نخبگان، کنشگران و صاحب نظران در تدوین و پیگیری خواسته ها و مطالبات به حق و قانونی مردم است. در این مسیر یادآوری چند نکته ضروری به نظر می رسد؛سبک زندگی بلوچها هرچند به کندی اما در حال تغییر و پوست اندازی ست و متعاقبا خواسته های اجتماعی و فرهنگی جامعه نیز نمی تواند پایدار و ثابت بماند، همچنین گسترش و همه گیر شدن تکنولوژی درک محدود گذشته از حقوق شهروندی را تحت تاثیر قرار داده از این رو نباید با تصور ابتدایی که دیروز از بلوچ مرسوم بوده امروز در جستجوی پاسخ باشیم! هرچند مذهب و روحانیت یکی از قطب های اصلی و انسجام بخش در معادلات اجتماعی بلوچستان است اما تمام آن نیست و به موازات آن طبقه متوسط فرهنگی بلوچ قرار گرفته که در سالهای اخیر رشد کمی و کیفی قابل توجهی داشته است. پختگی و نفوذ اجتماعی طبقه اول و تخصص و بینش عقلانی و تجدد خواه طبقه دوم می تواند چشم انداز جامعی از مطالبات مردم منطقه را شکل دهد. تفریق این معادله نتیجه ای جز صرف هزینه های سیاسی و اجتماعی برای قوم بلوچ نخواهد داشت بنابراین نه یک نگاه تک بعدی و صرفا مذهبی بلکه نگاهی تکثرگرا و معتدل که در برگیرنده سطحی عمیق و عقلانی از نیازهای تمام جامعه امروز بلوچ باشد کارآمد و شایسته است.

/ 2 نظر / 25 بازدید
علی کریم پور

سلام دوست عزیز..همه ما بلوچ ها انچه در قانون اساسی کشورمون به ماداده خواستاریم..به امید خداوندمحقق بشون.دوست عزیزبا هم تبادل لینک داشته باشیم خوبه..وب جالبی در زمینه بلوچستان عزیز داری..منتظرم..باتشکرمدیریت وبلاگ خان براس ___خان براس(2)

ایرندگانی

استاد سلام . با دو مطلب جدید بروزم . نظرات كارشناسی یادتان نرود . تشكر .