شیرمحمد اسپندار؛ بادشاه موسیقی بلوچستان

نوهان

بشنو از نی چون حکایت میکند          وز جادایی ها شکایت می کند

 بمپور شهری کوچک در قلب بلوچستان با قدمتی کهن و تاریخی سترگ،اما نقطه ی عطف این شهر در یکی از روزهای سال 1310 شمسی بود که با تولد نوزادی به نام "شیرمحمد اسپندار" آغاز شد.کمتر از دو دهه بعد نوای دونلی نابغه موسیقی بلوچستان چون معجونی جادویی از ملودی و ریتم آرامش بخش روح رنجور مردمان بلوچ شده بود.روزهایی که رود بمپور خشک شد و چشم دهقانانش تر این نوای نی استاد بود که طنین انداز و مرهم بود. گواتی شیر محمد بود که قطعه قطعه به زلف باد گره زده می شد و تا دور دستها تا لاشار و خاش و گه و شستون می رفت و ناخداگاه نجوایی می شد بر لبان مادرانی که نقش زندگی می زدند بر تار و پود روزگاران بلوچ و کودکانی که با لالایی آن آرام می گرفتند.

دونی استاد اسپندار صدای ماست،صدای بی کلام بلوچ که ذره ذره اش طراوت نفس هایی ست برخاسته از سینه ای به وسعت دریای مکران نیلگون... نوای دونی استاد اسپندار مسیحایست و گواه آن نخل های بمپورزمین است که در تمام سال های خشک،با گواتی مست کلندر شیرمحمد سیرآب شدند و شاخه های سبزشان هر صبح از خیال باران نمناک است.

ای عزیزان پایتخت و ای صاحبدلانی که بر اریکه البرز تکیه زده اید،درود بر شما که مصمم شدید یادی از سلطان ساز بادی بلوچستان استاد "شیرمحمد اسپندار" کنید.خوب می دانیم و می دانید که الفبای موسیقی استاد در تاریخ بلوچستان ماندگار شده است و اگر قدری بگذاریم بر خود گذاشته ایم و اگر یادی کنیم خود را گرامی داشته ایم.چقدر خوب است این تکاپو و هیجان و انرژی که برای فرهنگ و تاریخ و هنر مردمان باشد و چقدر لذت دارد این حسی که یکی آن دورترها قدمی به سمت دلهای ما برمی دارد. اگر دستانمان از زر و زور تهی ست،اما دل هایمان از عهد و پیمان و میارجلی سرشار است. اگر تحفه ای خوش رنگ و لعاب نداریم که پیشکشتان کنیم اما دنیایی داریم به سادگی آسمان شب هایمان که رونقش سوسوی گهگاه ستاره های گمنام است.ستاره هایی چون اسپندار و ماشالله بامری و زنگشاهی و محب زهی و سامی؛بله ما موسیقی داریم که حرف ها برای گفتن دارد. اگر اهل دل هستید و دل در گرو رازهای نگفته بلوچ دارید،پس به موسیقی بلوچ گوش بسپارید آنگونه که کودک شیرخوار بلوچ به لیکو و لالایی مادرش دل و جان می سپارد.

بزرگداشت خوب است اما برای بزرگی چون اسپندار که یکدانه و دردانه "دونی" ایران و جهان است و نامش چون نگاران شستون بر دیوار تاریخ موسیقی بلوچستان حک شده است باید که وضو از حوض اخلاص گرفت و به نیت فرهنگ پاک و غنی این مردمان نماز داشت. موسیقی این هدیه و استعداد خدادادی که در وجود مردمان سرزمین نخل و آفتاب به ودیعه گذاشته شده است نه توجه بلکه تنها گوش شنوا و یک وجب دل دریایی می خواهد و این است رسم پیمان بستن با ما و اگر اهلش هستید بسم الله دست هایتان را به گرمی می فشاریم.

بزرگداشت اسپندار یعنی بزرگداشت موسیقی بلوچ،یعنی بزرگداشت خودتان در پیش مردمان بلوچ؛از این رو نباشد که دو روزی را با ما باشید و سپس با یک باد نه آن باد های شهریتان بلکه بادهای مرد افکن صحراهای بلوچستان یادمان و یادتان برود.پس به راستی بزرگداشتی بنا کنید از جنس خواستن که بماند استوار چون کلات بمپور و از ما قول باشد که با نوای دونی و تمبورگ و قیچک و دهلک و بنجو آذینش کنیم و باز هم قول که این یادبود یادگاری جانی از شما برای موسیقی بلوچستان به نشانه عشق شما به این مردمان و فرهنگ و هنرشان باشد.از این رو خواستاریم به مناسبت این بزرگداشت بنای ساختمان صدا برداری، صدا گذاری و ضبط آثار موسیقی در زادگاه استاد اسپندار را بنا کنید و اینچنین لبیکی جانانه به پاس جایگاه این پیر موسیقی بلوچستان گفته باشید و تحفه ای ارزنده و ماندگار برای هنرمندان موسیقی این دیار ارزانی داشته باشید.

/ 7 نظر / 38 بازدید
محمد58

سلام تونستی به من هم سر بزن نظر هم بدی ممنون میشم لینک زیر رو هم ببین خیانت جدید صدا و سیمای ایران/نقدی بر سریال جدید http://jbums.ir/2014/05/iron/

س.ریگی

سلام اقای همکار خوبید؟! نطق اون شبتون که جای هیچ ایرادی رو به خودش نمیگرفت از بس پر مغز بود تبریک میگم بهتون برای خزانه لغت پری که دارید ان شاءالله تا جلسه بعدی به خیلی از خواسته ها رسیدگی شده باشه در پناه تنها معبود عالم خوشترین ایام از ان شما

روحی . وبلاگ ایرندگان بزرگ

سلام . بازهم می گویم درود . درود بر مردمان بمپور زمین و پهره . درود خدا بر ابوبكر عزیز كه شیوا نوشته و ماهرانه . انشاا... به این درخواستها جامه عمل بپوشانند .

انجمن بلوچستان

سلام نوهان عزیز خسته نباشید با اجازه لینک شدید لطفا ما رو با نام انجمن بلوچستان لینک کنید باتشکر http://afmb.ir/[گل]

راوی

سلام با "سفارت خانه ی وجود" منتظر نظراتتون هستم

رحیم

هم بر شما و هم بر استاد، این گنجینه ی طراوت بخش روح بلوچ درود. شاید هرگز نتوانیم حق استاد را آنگونه که شرط و لایق است ادا کنیم و شاید هنوز ذهن های پریشی و فکرهای آلوده ای سعی در به انزوا کشیدن استاد دارند آنچنان که در جشنوراه چابهار رخ داد. اما چقدر خوب و برازنده قوم بلوچ است، آنان که اهل دل اند و آگاه ،آنان که می خواهند هویت بلوچ را در سازو اوز به دیگران بشناسانند کمر به نمایاندن اسپندار بزرگ به دل های آگاه موسیقی ببندند.اگر چه روشنی و تلولو این خورشید خود چشم ها را خیره کرده. اسپندار ستاره ای درخشان در هنر و ادب ایران و نشان هویت یک فرهنگ خفته است.فرهنگی که حکایت هزارساله هانش را نیز در بغچه خویش دارد به طروات و زیبایی همان هزاره ها. استاد پاینده باشد.

یاسر

سلام برادر بلوچ یک انجمن زدم دوست داشتی فعالیت کن من یاسر بلیدئی اهل بخش پارود شهرستان سربازم اسم انجمن و سایت www.forum.parood.ir