دل نوشته یک بلوچ برای آقای روحانی به مناسبت صدمین روز کاری دولت

نوهان

انگار همین دیروز 24 خردادماه بود خوب یادم هست که شب شمارش آرا تا صبح بیدار بودم و لحظه به لحظه اخبار رو دنبال میکردم این بار تا صبح پلک روی هم نگذاشتم و صبح روز بعد دولت با چرخشی 180 درجه به دست یک روحانی اعتدالگرا افتاد. درکوچه و خیابان صدای جشن و شادی مردم شنیده میشد انگار شعار تدبیر و امید کار خودش را کرده بود و واقعا امید به شهر و خانه های مردم بازگشته بود. با خودم فکر کردم تغییر چقدر چیز خوبیست اگر با امید همراه باشد و گمانم مردم سیستان و بلوچستان در این میان از همه خوشحال تر بودند نه برای اینکه رکورد بیشترین رای به تغییر و اصلاح را دارند و نه برای اینکه همچنان نسبت به ادوار گذشته ثبات سیاسی شان را حفظ کردند و نه هیچ چیز دیگری که بشود در تحلیل های بعد از انتخابات آن رو جستجو کرد!

آقای روحانی مردم استان من ساده دل و صمیمی هستند از بلوچش گرفته تا سیستانی اش و مطمئنم خوب می دانید که خیالتان از بابت رأی حداکثری ما به خودتان آسوده بوده است نه اینکه دوست سید باشید یا هم اعتلافی دکتر عارف، نه! وقتی دیدیم با همه ی مشکلات ریز و درشت پیش رو هنوز لبخند شیرین و دلچسبی به لب دارید گفتیم شما همان مردی هستید که می توانید کاری بکنید.حقیقتش باید اعترافی بکنم هنگامی که اسمتان را روی تعرفه رأی می نوشتم چیزی از حرف ها و صحبت های مناظره تان یادم نمانده بود! تنها چهره صمیمی تان را خوب یادم بود و اینکه چیزهایی راجع به اخلاق و شفافیت می گفتید،خلاصه گمان کنم بسیاری از همشهری ها و هم زبان های من نیز شیفته همین مرامتان شدند و خدا را شکر جلوی دولت اعتدال گرای شما رو سفید شدیم.

آقای روحانی حتما خود شما و مشاورهایتان در همان روزهای نخست رمز موفقیت و اینکه چگونه رئیس جمهور منتخب شدید را به دقت بررسی کرده اید،خلاصه نمی دانم توانسته اید فکر من و هم ولایتی هایم را از داخل آن آمار و ارقام بخوانید یا نه!به گمان خودم کار سختی نباشد! اما وقتی در کنفرانس خبریتان گفتید:"همه ما صدای ملت را شنیدیم" یک جورهایی ما بلوچها و هم استانی هایمان حس قوی تر و بهتری داشتیم از این جهت که صدایمان به گوش شما رسیده و بیشتر از همیشه به شعار امیدتان دلبستیم و هر روز صبح که در دوره تصدی گری دولت شما از خواب بیدار می شویم ناخدآگاه در انتظار یک تدبیر تازه هستیم و در این 100 روز هر روز وعده روز بعد را به خود میدهیم!

آقای روحانی می گویند شما مذاکرات جدی را با گروه 1+5 دنبال می کنید و کلید بسیاری از مشکلات اقتصادی ما در گرو همین گفتگوهاست! اما باور کنید اوضاع ما سیستان و بلوچستانی ها اورژانسی تر از این حرف هاست به عنوان مثال ما هنوز کدخدا نداریم!منظورم همان جناب استاندار است زیرا اکثر شهرهای این استان شباهتی به شهر ندارد و شبیه دهات است! این نه حرف من بلکه توصیف دوستانی از تهران و خراسان و کرمان و... می باشد!خلاصه ما فکر می کنیم اگر استانداری آگاه، بادرایت،صمیمی و مردم داری مانند خودتان برای ما انتخاب کنید خود یک تدبیر بزرگ است.

آقای روحانی نمی دانم چقدر حقیقت دارد! اما شایعه است دولت قصد دارد یارانه ها را قطع کند لازم است بدانید این تنها آب باریکه بسیاری از خانواده های فقیری است که اکثریت بدنه اجتماعی استان را تشکیل می دهند.حتی کسب درآمد و اشتغال برای تحصیلکردگان کارشناس و فوق لیسانس هم در استان ما به دلیل ضعف امور زیربنایی اقتصادی و کمبود بنگاه های متوسط و بزرگ اقتصادی و در مجموع عدم سیاست گذاری علمی و مستمر در زمینه کسب و کار بسیار دشوار است. اگر قول می دهید با قطع یارانه ها کارخانه و بازار و شغل ایجاد کنید حرفی نیست حتی اگر آب،کود،بذر و گاو آهن نیز در اختیارمان بگذارید صبح تا شب روی زمین های خشک ابا و اجدادی مان کار میکنیم و این خطه را سبز و آباد می کنیم.

آقای روحانی 100 روز از دولت شما سپری شد و از زحمات صادقانه شما و همکاران تان تشکر می کنم،می گویند اوضای خارجی رو به بهبود است و حتی بسیاری استان ها از تدابیردولت شمادر این 100 روز بهرمند شده اند اما اگر از حال ما سیستان و بلوچستانی ها جویا شوید باید بگویم روزگار بر وفق مرادمان نیست! روزها غم نان داریم و شب ها غم جان! هرچند در این مدت مشغول روغنکاری چرخ های ماشین دولت بوده اید تا در مسیر تدبیر و اعتدال به حرکت دربیاید و هنوز برای قضاوت کمی زود است اما به تعداد رأی هایی که مردم بلوچ و سیستانی به نام شما به صندوق انداختند قفل های نگشوده داریم و منتظر کلیدهای دولت عدالت محورتان هستیم.قرار بود در همین ایام گزارش شفافی از وضعیت موجود ارائه بدهید و امیدوارم در گزارشتان وضعیت استان ما به نحو ویژه ای لحاظ شده باشد و کابینه تان برخلاف این 100 روز توجه و حساسیت بیشتری برای بهبود شرایط شاگرد اول تدبیر و امید به خرج دهند.

/ 19 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mohammad raisi

سلام دوست عزیز خسته نباشی .مثل همیشه عالی بود.برای شما ارزوی موفقیت میکنم

روحی . وبلاگ ایرندگان بزرگ

سلام تشكر از لطف شما . بروزم .

روحی . وبلاگ ایرندگان بزرگ

سلام . لطفا راه اندازی رشته های گاز ، پتروشیمی ، حمل و نقل ریلی و رشته های مربوط به راه آهن ،تاسیسات گاز و... از ارگانهای مربوطه ، نمایندگان و... پیگیر باشید . متاسفانه فاقد حتی یكنفر كاردان در رشته های فوق هستیم . . تشكر .

روحی . وبلاگ ایرندگان بزرگ

سلام بزرگوار . فرمایش شما درست . ما سابقه صد ساله راه اهن زاهدان به پاكستان را داریم ، سابقه 20ساله از شروع عملیات راه آهن بم به زاهدان ، سابقه 12 ساله عملیات گازرسانی به بلوچستان به مركزیت ایرانشهر و خط لوله صلح ، راه آهن چابهار به سرخس . پس حداقل 12سال . در این 12 سال برای آموزش گاز ، تاسیسات گاز ، پتروشیمی ، تاسیسان ریلی ، حمل و نقل ریلی ، ...در حداقل رشته های كاردانی و كارشناسی چه كرده ایم ، لطفا از نماینده جوان خود بخواهید كه بصورت بورسیه تعدادی را جذب تا در شهرهایی كه رشته های مربوط به گاز و راه اهن را دارند تحصیل و زمینه ای باشد برای بازگشایی كاردانی و كارشناسی در ایرانشهر . ضمنا بروزم با مطالبی جدید .

ناصح- ایرانشهر

ضمن عرض سلام وتشکر از مطالب زیبای جنابعالی بنده برای اولین موفق به مشاهده سایت جنابعالی شده وبه نظر اینجانب جالب بود چند درخواست: 1- تقاضای حفظ حرمت ها 2- یکدلی وباهم بودن جهت پیگیری مشکلات مردم خاک و دیارمان ( ایرندگان ) نسبت به رفع آنها 3- ایجاد کمیته مشورتی در سایر حوزه ها ( همه چیز را همگان دانند) 4- پیگیری معظل سیستم بهداشت ودرمان ایرندگان ( اورژانس 115 مرکز بهداشتی درمانی گنز و ده رئیس - رادیولوژی ، تجهیز آزمایشگاه 2 مرکز درمانی ، رفع کمبود نیروهای گروه پزشکی مراکز درمانی حتی الامکان بومی ، تعویض آمبولانس فرسوده و ......... ) 5- تشکیل موسسه خیرین سلامت ایرندگان پیگیری جهت برخورد با مدیران ضعیف از طریق مسئولین رده بالای آنها 6- پیگیری جاده ایرندگان به دامن و هشیک به ده رئیس 7- ایجاد امنیت ؟ توسط ریشسفیدان امکان پذیر است نه ....... باسپاس به امید سربلندی ایرندگان ، ایرندگانی ، ایران و ایرانی

روحی . وبلاگ ایرندگان بزرگ

سلام نوهان عزیز . منتظر مطلبت هستم ، حالا كه تنور گرم هسات بچسبان . ضمنا بروزم .

سعید

باسلام بنده از طرزفکر جناب ناصح صمیمانه تشکر می نمایم امیدوارم کلیه جوانان ما آینده نگر باشند

لاتحزن

امیدواریت نسبت به چیزی که بدان امید نداری، بیشتر باشد ازچیزی که به آن امیدواری، سلام. پاییزتون پر از روزا و ارزوهای قشنگ.مدتهاست به وبتون سر می زنم جملاتتون واقعا ناب و البته پرمغزه. گاهی وقتا وقتی دلت می گیره خوندن یه جمله اونقدر روت اثر می زاره که همه چیز یادت می ره وب شما و نوشته هاتون جزء هموناست دغدغه شما برای این مردم قابل تحسین هستش مؤید باشد و التماس دعا به امید موفقیت بلوچ و بلوچستانی ،ایران و ایرانی

ازطرف مردم محله مراد آباد چابهار

دسته گل سرپرست موقت شهرداری چابهار موضوع: محله مراد آباد شهر چابهار محله ای قدیمی كه اكثر ساكنین آن از قشر فقیر جامعه چابهار می باشد كه از قدیم الایام در این محله ساكن بوده و می باشند ، مكاتبات زیادی با مسئولین شهرستان در خصوص برق رسانی ، آب و فاضلاب ، تسطیح و خیابان كشی محله ، رفع بلا تكلیفی زمین های مسكونی خود را داشته ایم . گرچه مورد بی مهری طولانی قرار گرفتیم ، اما با همكاری تعداد اندكی از مسئولین و خصوصاَ شهردار قبلی ، موضوعات فوق رفع مشكل شده بود تا جایی كه بودجه شش میلیارد تومانی برای هزینه های عمران و آبادانی ، این محله كارشناسی شده بود كه متاسفانه آقای محمدی در جلسه تامین اعتباری استان اعلام می دارند كه نیازی به بودجه فوق نداریم و بخاطر عدم پختگی و نابخردی ایشان بودجه فوق نصیب عمران و آبادانی محله فوق نگردید . !!! (چون ایشان از اساس با این كار مخالف و مردم محله را غیر بومی بحساب می آورد ) مردم محله مراد آباد (روبروی مجتمع مسكونی صالحیار ) با 500 خانوار جمعیت از هر گونه خدمات شهروندی محروم بالخصوص در گرمای همراه با رطوبت از نعمت برق محروم هستند ضمناَ جای بسی تعجب دارد كه تعداد هشت نفر از كارشناسان

روحی . وبلاگ ایرندگان بزرگ

سلام . بروزم . منتظر حضور گرم شما .