رای 99% یا مقبولیت 1% ؟

در جمع دوستان مختلف و در بحث های بسیار زیادی که پیرامون وضعیت انتخابات در منطقه بلوچستان داشتم اکثریت نظرات بر نادرست و غیر اصولی بودن شیوه رایزنی ها،استفاده از رسانه ها،برخورد غیر اکادمیک و تخصصی کاندیدا ومردم اتفاق دارند.

یک کاندیدای بلوچ تضمین پیروزی خود را نه در نیازها و دغدغه های عوام بلکه در رفع نگرانی 1% از جامعه که شامل سران طوایف،روحانیون بانفوذ و مافیای زر و قدرت است می بیند.

تشکیل گروه های عظیمی برای رصد 1% و جلب هرچه بیشتر رضایت آنها به حدی انرژی و نیروی کاندیدا را مستهلک میکند که در صورت رسیدن به منصب و صندلی تا 4 سال توان کار اجرایی ندارد و به ریکاوری خود و اسپانسرهایش می پردازد،و اگر کمی آینده نگر باشد همچنان به 1% وفادار می ماند.

چنین کاندیدایی که پیروزی خود را نه در رای ملت بلکه در لابی زر و زور و قدرت و رابطه و ضابطه می بیند نمی تواند،متعهد به مردم حوزه انتخابی خود باشد،یکی از دلایل عدم مسولیت پذیری و بی تفاوتی نمایندگان گذشته ما همین مسئله بوده است.

 مردم بلوچ با اینکه این روند را از نزدیک لمس کرده و به نظاره نشسته اند،هنوز اقدام به موضع گیری نکرده و تنها در مواردی به بیان گلایه و درد دل اکتفا نموده اند.

اما با پوست اندازی جامعه بلوچ از قالب سنتی و بروز شدن افکار و اندیشه ها در پرتو تحصیلات آکادمیک و معاشرت با دنیای جدید دیگر جای این نمی باشد که کنار گود نشست و در حد بیننده یک تراژدی بود.

خوشبختانه جرقه هایی برای شکل و ساماندهی یک نیروی تاثیرگذار و کاربردی در بین نسل جوان و خوش فکر بلوچ در برخی مناطق به چشم می خورد،تحرکاتی که پتانسیل بالقوه زیادی دارد و با کمترین و سخت ترین شرایط توان رشد و بالندگی را در خود می بیند.

ایدئولوژی که خوش بینانه می توان گفت توان جذب حداکثری اقشار جامعه را دارد.اما باید دید در این میدان چگونه می تواند شخصیت تاثیر گذار خود را بر عموم جامعه بلوچ قالب کند!جامعه بلوچ ناگزیر است از این حالت دو قطبی و سنتی خارج شود و برای خود چشم انداز روشنی رقم بزند.

/ 3 نظر / 4 بازدید
گمشادزهی

نوهان عزیز؛ تحلیل قشنگی داری ولی این تحلیل فکر می کنم در مورد علما صدق نمی کند، چون با شناختی که من دارم آنها به فکر خودشان نیستند که منافع شخصی و به قول شما یک درصدی را در نظر داشته باشند بلکه بیشتر و بیشتر کل جامعه را در نظر می گیرند و در غیبت احزاب تنها قشری که به فکر منافع کل بلوچستان هستند همین قشراند (البته منفعت دینشان و بعد منافع ملی). دوست دارم نظرتونو در مورد مطلب خودم هم بدونم.

مرز ارتباط

سلام نوهان حدس می زنم از بچه های ایرندگان باشی . از کارهایت خیلی خوشم می آید . در مورد سوالهایت در مورد روشنفکری نوشتم . همیشه برایت پیام می ذارم ولی ارسال نمی شوند نمی دانم چرا.

رحیم

سلام تحلیلتان درست بود. وامیدوارم این جریان گسترش روشنفکری دربلوچستان تا انتخابات دوره بعد نتیجه بدهد. با مطلبی جدیداما نه درموردانتخابات به روزم.