مختصری از انتخابات ایرانشهر

نوهان

انتخابات 92 به پایان رسید و برگ دیگری در تاریخ اجتماعی و سیاسی مردم رقم خورد. در شهر ایرانشهر رقابت بین بیش از 60 کاندیدا حال و هوایی انتخاباتی  به شهر بخشیده بود، در این دوره حضور چهره های جوان و میانگین سنی 28 سال خود نکته ای جالب توجه بود فرایند شکل گیری ائتلاف ها خود بحث جداگانه ای را می طلبد، به هر حال در نهایت بسیاری از فعالان سیاسی،اجتماعی و فرهنگی ایرانشهر امیدوار بودند دوره چهارم شورای شهر فصلی جدید و آشتی باشد با اصول جامعه مدنی و گام برداشتن مردم بلوچ در جهت شکل دادن یک جامعه شبه مدرن!

نتیجه انتخابات مشخص شده و با بررسی آن چند نکته جای تامل دارد، یکی اینکه اکثریت حتی خود کاندیداها اعتراف می کنند که حضور در ائتلاف نقش چندانی در رای آوری ندارد و تنها مزیتش کاهش و تقسیم بار هزینه های مالی انتخاباتی است،به نحوی که ائتلاف ها در روزهای پایانی شکسته شده و عدم پایبندی به تیم و تشکیلات جمعی مشهود بوده است. نکته دیگر نقش تعیین کننده و موثر عواملی مانند پشتوانه مالی و حساب بانکی،جایگاه قومی،توانایی تعامل با بزرگان و صاحب نفوذان و حتی روحانیون نسبت به دانش و تخصص، توانایی و عملکرد است. نتیجه این می شود که در بین اعضای شورای شهر دوره چهارم اگر شاخص ها را روی کاغذ پیاده کنیم خواهیم دید که فاکتورهای انتخاب اصلح متناسب با معیارهای به روز یک جامعه مدنی و رشد یافته نیست رنگ باخته و کمتر مشهود است. با ادامه چنین روندی نباید برای تغییر و بهبود کاستی ها در شهر ایرانشهر و دیگر شهر های بلوچ نشین چندان خوشبین باشیم. 

/ 6 نظر / 24 بازدید

واقعا آقای نوهان حقیقت روگفتی متاسفانه. تمام شهرای بلوچستان همینطورند یه نوع رقابت بین طوایف شده فقط!!!

محمدرضا

باز دلیلی بر نا امیدی نیست. قبول کنیم کا تا نهادینه شدن دموکراسی در فرهنگ ما فرسنگ ها راه است. خبرهایی از بلوچستان به گوش می رسد که انسان می ماند با گریه هایی قاه هاه مثل فاجعه ی انتخابات سراوان!!!؟؟؟ با این وجود نا امید نشوید گرچه شب تار است و مسیر ناهموار!

پسرکی ...

هر از این باغ ... !!!

صادق

سلام.مطلب خوبی بود. البته آن را باید تحلیلی تر و بازتر میکردی.البته گفتن واقعیتها بعضی اوقات برای آدم مشکل درست می کنه. نتایجی که می توان از این انتخابات گرفت. 1-ائتلاف کردن با رای بیشتر آوردن رابطه مستقیمی ندارد. 2-این بار دست روحانیون از انتخابات کوتاه بود. 3-مافیایی کار کردن.( لازم به توضیح نیست) 4-برنامه نداشته باشی بیشتر رای میاری. 5-داشتن اتوبوس و مینی بوی برای روز انتخابات. 6-دور زدن ائتلاف هم رای داره. 7-دادن بنزین و شام که چه عرض کنم8.......

نوهان 2

فعلا راه شهر ما در شورا دور زدن آن هم دور 360در جه- نوهان جان صبر ایوبی داشته باشی والان دور زدن در شورا شروع شده و .....