شوراهای شهر؛فرهنگ توسعه یا مافیای توسعه؟!

نوهان

شهرها ویژگی ها و خدماتی را در خود جای داده اند که شرایط زندگی را برای انسان امروزی راحت تر کرده است،در بدو ورود به شهر شما با کالبدی ساخته و پرداخته از خیابان ها و راه های دسترسی مناسب،معماری،ساختمان ها و خانه هایی که هویت بصری شهر را نمایان می کنند،مغازه ها،پاساژها و فروشگاه ها و بازارچه های ریز و درشت،همچنین حجم ها ونماد های فرهنگی و هنری متناسب با مردم شهر و فضاهای سبز و پارکها و میادین روبرو می شوید که در مجموع تصویری از یک شهر را به شما می دهد. شهر مفهومی پویا و زنده دارد و متناسب با تغییرات سریع تکنولوژی و خدمات باید به روز شده تا بتواند بستری مناسب برای ادامه حیات و آرامش ساکنان خود را فراهم کند.

گستردگی خدمات ریز و درشت و نگهداری و توسعه یک شهر نیاز به مدیریتی حساب شده و برنامه محور دارد که به دستگاه ها و نهاد های مختلف واگذار شده است،شتاب توسعه شهر نیاز به هماهنگی و برآیند کار همه نهاد های مسئول در مدیریت شهری به ویژه شهرداری ها دارد. با تشکیل نهادی مردمی به نام شوراهای شهر انتظار می رود نقش مردم در تصمیم گیری های مدیریت شهری هرچه بیشتر شده و از حق اظهار نظر مستقیم برخوردار شوند. شوراهای شهر در سه دوره گذشته در شهرهای مختلف مناطق بلوچستان نتوانسته اند نقش موثر و کارآمدی را حداقل در تسریع روند توسعه شهری ایفا کنند و با مقایسه چهره این شهرها قبل و بعد از حضور شوراها تمایز چندانی را مشاهده نمی کنیم! در صورتی که در اکثر شهرهای استان های همجوار شوراها که از پشتوانه مردمی برخوردارند به عنوان عنصری فعال و تعدیل کننده در رفتار مدیریت شهری محسوب می شوند. اگر از اعضای شوراهای ادوار گذشته شهر برنامه و اولویت های جامع توسعه شهری در زمینه های مختلف عمرانی،فرهنگی،اجتماعی و ... را جویا شوید یا درخواست گزارشی مدون از خروجی مفید کاری شان داشته باشید،کمتر پاسخ قانع کننده ای نصیب تان خواهد شد!حتی بر اساس روال منطقی که باید مردم به صورت مستمر از روند کاری شوراهای شهر مطلع شوند تا بتوانند با بررسی و انتقادات و پیشنهادات خود چشم انداز توسعه شهر را سرعت بخشند به خوبی اجرا نشده و نشان از تغییر مسیر شوراها از وعده های ایام انتخاباتی خود دارد که همواره شفافیت و پاسخ گو بودن را پشت تریبون های مختلف فریاد می زدند.

شوراهای شهر که باید متولی فرهنگ توسعه در شهر باشند اگر جایگاه و مشروعیتی را که از مردم گرفته اند را فراموش کنند و تنها پاسخ گوی قشر و جناح ها و نهاد هایی خاص باشند ذهنیت مافیای توسعه را در افکار عمومی تداعی می کنند مافیایی که با تقویت روابط و ضوابط نه دغدغه توسعه شهر و خدمات رسانی به شهروندان بلکه حامی خواسته های اقلیت نورچشمی خواهد بود. یکی از نگرانی های عمده در افکار عمومی عدم استقلال اعضای شوراها و شکل گیری حالتی دو قطبی است! عده ای از همان ابتدا قصد دارند با تشکیل گروه اکثریت در شورا با یکدیگر هم قسم شوند تا مصوبات را جهت دهی نمایند! وحدت رویه و اتفاق نظر خوب است اما نه به صورت یک اکثریت چشم و گوش بسته و مطلق که در دادن رای موافق و مخالف بدون در نظر داشتن مصلحت و منافع عمومی.انتظار مردم از اعضای شورای شهر بررسی منطقی مصوبات و تصمیمات متناسب با برنامه و طرح های توسعه همه جانبه شهری و حقوق شهروندان و حفظ استقلال فکری اعضاء است. شنیده می شود در برخی از شهرها مقامات و نهاد های صاحب نفوذ از همین ابتدای کار شوراها قصد جهت دهی و دخالت در مدیریت شهری بخصوص انتخاب شهرداران دارند حال با نصیحت،سفارش،پیشنهاد و ...!!! این امر نه تنها مورد قبول مردم نیست بلکه آسیبی جدی برای مسئولین و شوراهای جدید خواهد بود، شوراهای شهر با پیوندزدن روند کاری خود با شهروندان و مطالبات آنها وضعیت کمی و کیفی مدیریت شهری را بهبود بخشیده و روند توسعه شهر را به طرز چشم گیری ارتقا خواهند داد. 

/ 3 نظر / 26 بازدید
هرچی دلت بخواد هست

با سلام وب جالبي داري يه سري به منم بزن و معرفت به خرج بده نظر بزار اگه خواستي تبادل لينک کنيم منو با همين اسم لينک کن بعد به منم بگو تا لينکت کنم ممنون منتظرتم

fars

گاهي شانس فقط يک بار به آدم رو مياره پس بايد قدرش رو دونست بهترين فرصت زندگي شما براي ثروتمند شدن مجموعه اي بي نظير براي اولين بار در ايران براي کساني که مي خواهند بهتر زندگي کنند و از کمترين وقت و هزينه بيشترين سود را ببرند.براي آگاهي از جزييات بيشتر به لينک زير مراجعه کنيد. http://www.fars.fr.cr

بلۏچانی زُبان( Balӧwčānī zobān)

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]