ژست های مدیریتی برای جوانان بلوچ نان و آب نمی شود!

نوهان

اشتغال برای جوانان و حتی سرپرست های خانوار در بلوچستان در حالی اولویت اصلی و مهمترین دغدغه شان است که بیکاری توانسته به طرز ماهرانه ای جایگاه خود را در منطقه تثبیت و حتی روند رو به رشد خود را طی کند. زمینه و زیرساخت های ناچیز یا مستهلک آموزشی و فرهنگی از یک طرف رشد کیفی و کمی نیروی انسانی و مهمتر، خلاق و کارآفرین را متاثر ساخته و از طرف دیگر همین وضعیت در مورد زیر ساخت ها و زمینه های اقتصادی،صنعتی و کشاورزی عملا دست و پای همین نیروی انسانی موجود را بسته است. حال کاش درد تنها به همینجا ختم میشد! وقتی به سیاست ها و عملکرد مدیریتی و توزیع نیروی انسانی در منطقه نیز توجه کنیم متوجه می شویم این خود هفت خوانی دارد که با توجه به وضعیت موجود عملا بیشتر مانع از توسعه این بخش بوده تا در جهت آن!

برای دریافتن عمق فاجعه نیازی به بررسی آمار و ارقام نیست،تنها کافیست کمی پای درد و دل خانواده ها و جوانان این منطقه بنشینیم و خود بخوانیم حدیث مفصل را؛ بخش اعظم وضعیت موجود قطعا بر اثر سیاست های ناکارآمد یا عملکرد خنثی و منفعل مدیران و نمایندگان مردم در ادوار گذشته تا به حال بوده است. پس از پایان کار هر دولت در کنار برخی طرح های کم بازده،نیمه تمام یا در حد شعار مانده چیزی که بیشتر به چشم می آید حیف و میل بیت المال و زمان از دست رفته برای توسعه است که ضربه های جبران ناپذیر اقتصادی و در نتیجه عقب ماندگی و محرومیت را حاصل شده است. تا کنون کمتر دولتی توانتسته در جهت خواست مردم و رهبری که توجه و تمرکز بر توسعه و شکوفایی اقتصادی است،گام مثبتی بردارد و طرح های اجرایی و اساسی در منطقه بلوچستان کلید بزند. از این رو این دغدغه هر سال پررنگ تر از سال قبل شده است.

در بلوچستان به ویژه شهرهایی چون ایرانشهر،سراوان،نیکشهر و خاش سالهای سال است که تنها وعده ایجاد فرصت های کلان اقتصادی سر داده می شود،اما حتی در افتتاح طرح های کوچک از این دست هم توفیقی حاصل نشده است!اگر از این مبحث هم بگذریم یک جای کار غیر قابل توجیه بوده و لازم به ذکر است مسئولین و بخصوص نمایندگان محترم که نقش نظارتی دارند و مهمترین و موثرترین صدای مردم هستند به آن اشراف داشته و موضع مناسبی اتخاذ نمایند. آنهم سیاست های جذب و ساماندهی نیروی انسانی در منطقه است.با توجه به صحبت های فوق و بیان کم و کاستی ها و ویژگی هایی چون رشد جمعیتی رو به رشد 8 برابر میانگین ملی و جمعیت غالبا جوان و جویای کار،انتظار می رود سیاست گذاریِ داشته های فعلی منجمله دستگاه ها،ارگان ها،کارخانه ها و کارگاه ها،بنگاه ها و شرکت های مختلف اقتصادی،صنعتی و تجاری به نحوی باشد که در جهت تامین خواسته ها و منافع ساکنین همان منطقه و شهرستان و به قولی در جهت کادر و نیروسازی محلی و استفاده از پتانسیل های جوان و توانمند بومی باشد.

به عنوان مثال این روزها خبر جذب چند نیرو برای نیروگاه های چابهار و ایرانشهر به گوش می رسد که بسیاری از جوانان جویای کار را به تکاپو انداخته است. اما چند نکته قابل تامل است؛ابتدا اینکه در مورد نیروگاه بخار ایرانشهر که در حال راه اندازی بخش های فازهای جدید است و بزرگترین نیروگاه استان محسوب میشود.ساز و کار تامین نیرو به عهده شرکت پیمانکاری است که بدون توجه به نیروی متخصص و آماده به کار شهرستان ایرانشهر با مستقر کردن دفتر خود در زاهدان و شیوه ی غیر معقول دادن فراخوان و جذب نارضایتی هایی را در پی داشته است.در صورتی که شهر ایرانشهر تمام ظرفیت های آزمون،مصاحبه و حتی گزینش را داراست و در سالهای گذشته نیز همه ی این امور در خود شهرستان انجام میگرفته است!در حالی نیروگاه بخار ایرانشهر در صدد جذب تقریبی 50 الی 60 نیرو از نگهبان تا کارشناس و عمدتا برق و مکانیک و ...در همین ایام است که لیست متقاضیان شغل در بخش اشتغال اداره کار ایرانشهر از چنین فارق التحصیلانی اشباع شده و بیشتر از آن هم در شهرستان سالهاست که در حسرت یافتن یک شغل آبرومند به سر می برند.در چابهار نیز پس از واگذاری نیروگاه برق به بخش خصوصی(بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی) 20 نفر از نیروهای شرکت مرخص و به نحوی به کنارک و ایرانشهر و ... منتقل شدند و در کل پیش بینی و گمانه زنی های فعالین اشتغال و برخی کارشناسان خود نیروگاه ها بر این است که این شیوه مدیریت جذب نیرو کمترین بازده را برای جوانان بومی و محلی و در کل بلوچ این شهرها داشته و خواهد داشت و در خوشبینانه ترین حالت سهم آنها نزدیک به 20% خواهد بود. در انتها ورود نیروهایی که اینچنین جذب شوند به همین راحتی هم پس از کارآموزی و کسب مهارت منتقل خواهند شد.اینچنین است که ما میمانیم و جوانان مدرک به دست ایرانشهری و چابهاری! بنابراین مسئولین محترم ملاحظه بفرمایند که گرفتن ژست مدیریتی هرچند کلاس دارد اما برای ما نان و آب نمی شود! لطفا آستین های همت را بالا بزنید و با عزم ملی و مدیریت جهادی و موضع گیری قاطع در مقابل رابطه و ضابطه هایی که حق فرزندان این مناطق را تضییع می کنند و تلاش برای جذب 100% نیروهای مورد نیاز این نیروگاه ها و موارد مشابه از پتانسیل های جوان و متخصص بومی توان،اراده و حسن نیت خود را عملا نشان دهید.

/ 1 نظر / 29 بازدید
روحی . وبلاگ ایرندگان بزرگ

سلام . بله شاهد همین وضعیت در دو سال پیش برای نیروگاه سیكل تركیبی چابهار بودیم ، با جوانكی عزیز از دیار زابل برخوردیم كه تازه از پرواز در فروگاه كنارك پیاده شده بود ، به دنبال تاكسی و مسیر چابهار می گشت ، اولین باری كه پا به جنوب استان گذاشته باشد ، مدرك دیپلم را اخذ كرده و به خدمت رفته و دقیقا بعد از پایان خدمت و وابستگی كه در دفتر استخدامی زاهدان داشته جذب و راهی چابهار شده بود ، این مطالب را خودش بیان می داشت ، این در صورتی است كه هنرستان چابهار در اوایل دهه پنجاه راه افتاده و از رشته های ثابت آن برق می باشد . از نظر ما برای استخدامی در چابهار ، شهروندان چابهاری و بعدا از آن جوانان شهرهای همجوار این شهر به مراتب بعد مسافت در اولویت قرار دارند . همچنین برای استخدامی در ادارات شهر زابل ، شهروندان زابلی و بعداز آن شهرهای همجوار آن در اولویت قرار دارند .