دیدگاه شما

سلام به همه سروران که در این چند روز غیبت بنده، با همراهیشان کلبه ما را رونق بخشیدند. در روز های پایانی سال گذشته،مباحثی در خصوص توسعه فرهنگی و اجتماعی و ضرورت ورود به میدان عمل، مطرح شد؛ که در آغاز سال نو،دوستان نیز در وبلاگ هایشان مباحثی از این دست را پرداخت کردند.اما در این یادداشت به نکاتی که از دیدگاه مخاطبان علاقه مند به این بحث از وبلاگ های مرز ارتباط،داستان بلوچ،رازگو بلوچ،مصطفی دانشور،گپ و گال به صورت خلاصه و گلچین، برداشت شده اشاره خواهم کرد؛

 رازگو بلوچ:  تولید فکر و تمرین اندیشه ورزی. بازخوانی مسائل محلی مان و طرح سوالات بنیادین اجتماعی به منظور رسیدن به الگویی مناسب .

 بلوچ:اقدام برای تعلیم اصولی زبان بلوچی.

 عبدالمجید: توجه به شعر و ادبیات بلوچ.

 سیما ریگی: باتوجه به ابزارونیروهاو امکانات محدود ازپروژه های ساده باید شروع کرد. ابتدا باید موانع توسعه فرهنگی دربلوچستان راپیدا کرد.سپس برای بسیاری ازاین موانع که راه حل های عملی ساده دارندازحمایتهای مردمی استفاده کرد. .یکی دیگر از موانع توسعه فرهنگی ،عدم کارجمعی می باشد.نمونه دیگری از این پروژها می تواند یک کارجمعی مثلا" تشکیل یک کانون صنفی یا اجتماعی باشد.

 میر بلوچ:از خود همت و شجاعت نشان دهیم و ریسک پذیر و عمل گرا باشیم.

 واحد برهانی:  مطالعه در زبان. و فرهنگ. فرهنگ های شبانی و زراعی و ساربانی. و فرهنگ آداب و رسوم، در مناطق فرهنگی گوناگون بلوچستان بزرگ. که دانش ما را به اساطیر ایران باستان وصل کند، تا بدانیم که کیستیم. همزمان ،جمع آوری فولکلور هرمنطقه بطور جداگانه باید انجام گیرد. تا مدارک هویتی ما برای آگاهی فرزندان و عرضه به جهان در دست باشد.

 مصطفی: در مسئله وب و کار عملیاتی هزاران کار گروه دورن وبی و موثر برای جامعه وجود داره که میشه اونا رو برنامه ریزی کرد .

 دس گوهاران: از شرایط اولیه رسیدن به یه خواسته بزرگ با وسعت بلوچستان همراه کردن اقشاریه که قدرت دستشونه.

 احمد یاسین:  توسعه با همفکری ومشورت میسر می شود و کنار آمدن با عقاید یکدیگر. و نه لزوما وحدت فکری. پذیرش عقاید دیگران وگوش کردن به آن یک گام اساسی برای توسعه است. 

 دیمرودی: بخش عظیمی از توسعه در شرایط نابسامان سیاسی خارج از کنترل ما است ولی ما با شناخت و معرفی شاخص های مهم آن می تونیم کمک زیادی به مردممان بکنیم .همه منتظریم از عالم غیب یکی بیاد و نقش پیشرو را بازی کنه و این مشکل مشکل تمام جوامع بسته هستش دوست دارند همیشه یک رهبر داشته باشند.

  یاسر کرد: می خواهم با صدایی رسا سردهم شاید خیلی ها از گران خواب غفلت برخیزند و بتازند بر هر چه عقب ماندگی.همچنین بازسازی فرهنگی و بیان بسیاری از نارساییهای فرهنگی.

  گمشادزهی:جمع آوری فرهنگ،آداب و رسوممان و تدوین آن.

 مجید دانشور: بیاین هرکدوم با یه کار ساده به فرهنگ کمک کنیم.

 رئیسی(فنوج): شعار دادن فایده ای ندارد بایستی با عمل حق پایمال شده امون رو دنبال کنیم نواقص زیادند.

 آبگینه: ما کجای دنیاییم و چه می خواهیم واقعا؟!

روزدرآ: اگر ما فرع را رها کنیم و به اصل ها بپردازیم هم برای خود و هم برای فرهنگ و مردممان بهترین و مفید ترین خدمت را انجام داده ایم چرا که در حال حاضر کار اصولی و ارزشمند نیاز اساسی فرهنگ و مردم بلوچ است و یا اگر توان چنین کاری نداریم لااقل در کنار حواشی ورود به متن را نیر تمرین و تجربه نماییم.کاری که شما و امثالهم انجام می دهید را اگر ما به ممارست آن بپردازیم مقدمه ای خواهد شد برای یک قدم ارزشمند و اصولی .

 دیدگاه همه دوستان،متفق القول لزوم اقدام و ورود به عرصه عمل را تایید می کند،و جهت رسیدن به سطح فرهنگی و کلاس اجتماعی بهتر و بالاتر نسبت به شرایط کنونی تعلل و کوتاهی بخصوص از جانب قشر آگاه و فرهیخته را جایز نمی داند.شاید برخی شیوه خاص خود را ترجیح بدهند،اما مسلمآ هدف و مسیرمان یکسان است.کما اینکه به شخصه اعتقاد دارم در سال جدید و مباحثی که به صورت علنی و خصوصی مطرح خواهد شد،همدلی بیشتر و پیوند محکمی در زمینه ورود پررنگ تر به عرصه عمل و تولید اندیشه را منجر خواهد شد.

/ 3 نظر / 4 بازدید
توسعه مکران - صلاح درخشان

سلام خوشحالم برگشتین . انگار دوستان هم به مرحله عمل اعتقاد پیدا کرده اند . هدف از ورود به دنیای حقیقی چیزی غیر از این نیست

واحدبرهانی

سلام. خیر قدم و مقدم انشاالله. آدم وقتی از دغدغه ها دور می شود. و به عمد یا به ناچار در وضعیت ریلکس قرار می گیردف به نظرم از گذشته و آینده خالی می شود. و تن و جانش به استراحت کامل می پردازد. الآن احساس می کنم نوحان گرامی پس از سفر و استراحت در چنین وضعیتی است . ریلکس. خالی. و آمده تا ارتباطش با گذشته و آینده را بار دیگر از سر بگیرد. وباز برسد به جایگاهی که در پایان سال 91 بود. و بالاتر از آن در این سال نو. اما بعد اینها که نقل کرده ای هز یک یک مورد از نظرات دوستان است که در ستون نظرات در خصوص آن پست مخصوص داده شده است. و ناچار نظر آن شخص در همه موارد نیست. مثلا نظر واحد برهانی در کلیت کار تقریبا همانی است که قبلا هم اعلام کرده است. من معتقدم که ، /من باید شروع کنم/ ازکجا؟ از آموزش. به که؟ به بچه ها. در هرکجا که هستم. آموزش زبان. علوم تجربی. علم اجتماعی. زیست شناسی برق روابط اجتماعی..تا هزاااار و هرکس در حد توانایی اش. البته سخت است و دوستان ابرو در هم می کشند. اما من می پرسم: پس نقطه آغاز کار کجاست؟ می خواهید یهو بپرید و بالاتر از اروپا بایستید؟ با آموزش امروز خودرا معنی دار کنید و نسل بعد ر ا..

رئيسي(فنوج)

خوشحال شدم دوست عزيز بعد از يك وقفه كوتاه برگشتيد وخير مقدم ميگم بهتون. ممنون ازاينكه نظرم رو گذاشتيد.